KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Cumartesi Pazarı’nda ‘direk’ çilesi
Cumartesi Pazarı’nda ‘direk’ çilesi
Güncel
11 Aralık 2010 Cumartesi 16:38
  • 2726
  • 6

Cumartesi Pazarı’nda ‘direk’ çilesi

Cumartesi Pazarı’na branda direkleri yapılmayınca pazarcılar yağmurda brandalarını açamadı. Tezgah yerleri boş kaldı, pazarcılar Nevzat Doğan’a tepki gösterdi

Bağdat Caddesi`nden Adnan Menderes Bulvarı`na taşınan Cumartesi Pazarı`nda pazarcıların çilesi bitmiyor. Pazarcıların brandalarını açmaları için pazar yerine direkler dikilmeyince birçok pazarcı branda açamadı. Aralıksız sağanak yağışın etkili olduğu bölgede tezgah yerleri de boş kaldı. Tezgahlarını açmayı tercih eden esnaflar ise bin pişman oldu. Brandalarını bağlamak için kimi onlarca metre uzaklıktaki bir ağaca, kimi de çevredeki evlerin balkonlarına tırmanmak zorunda kaldı. Pazarcılar İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`a tepki gösterdi.
 

SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞLERDİ
40 yıldır Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerinde kurulan Cumartesi Pazarı geçtiğimiz aylarda İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından, trafik sorunu gerekçe gösterilerek Perşembe Pazarı`nın kurulduğu alana taşınmak istenmiş, pazarcılar duruma isyan ederek sokağa dökülmüştü. Pazarcıların caddeye giriş yapmaması için zabıta ve polis geniş güvenlik önlemleri almış, ortalık savaş alanına dönmüştü. Pazarcılar ile başkan Doğan arasında yaşanan bu gerilim vali Ercan Topaca`nın araya girmesiyle sona ermişti.
 

BRANDALARI BAĞLAYAMADILAR
Doğan ve Pazarcılar Odası, Cumartesi Pazarı`nın Adnan Menderes Bulvarı`nda kurulmasına karar kılmıştı. Pazarcı esnafının çilesi burada da bitmedi. Adnan Menderes Bulvarı`nda kurulan Cumartesi Pazarı`nda bu kez de direk çilesi yaşandı. İzmit Belediyesi, pazarcıların brandalarını bağlamaları için direkleri yerleştirmeyince pazarcı esnafı ne yapacağını şaşırdı. Gün boyunca sağanak yağışın etkili olduğu bölgede birçok pazarcı brandasını bağlayacak yer bulamayınca tezgahını açamadan geri döndü.
 

NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDILAR
Tezgahını açmakta kararlı olanlar ise brandalarını bağlamak için yaratıcılıklarını göstermek zorunda kaldı. Bazı pazarcılar evlerin balkonlarına tırmanıp iplerini balkon demirlerine bağlamak istedi. Ancak evlerde oturanlar da buna tepki göstererek, pazarcıları ipleri kesmekle tehdit etti. Balkon demirlerinden umudunu kesen pazarcı esnafı da çareyi çevredeki ağaçlara tırmanmakta veya ipleri araçlarının lastiklerine bağlamakta buldu. Uzun uğraşlar sonucu brandalarını bağlayıp tezgahlarını açanlar ise bin pişman oldu.
 

DOĞAN`A TEPKİ GÖSTERDİLER
Sabah saatlerinde başlayan ve öğlen saatlerinde şiddetini artıran yağmur, pazarcılara ve pazara gelen vatandaşlara  zor anlar yaşattı. Pazarcılar brandalarını gelişi güzel bağlamak zorunda kaldıkları için yağmur suları brandaların üzerinde birikerek kimi zaman vatandaşların üzerine kimi zaman da tezgahlara boşandı. Pazarcılar, başkan Nevzat Doğan`a tepki gösterdi. 35 yıllık pazarcı Ziyaettin Gökçen, brandasında biriken yağmur sularını elindeki sopayla boşaltmaya çalışırken tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
 

HESABINI SEÇİMLERDE SORARIZ
“Biz Bağdat Caddesi`nden taşınmaya karşı çıkmadık, tezgah açmamız için altyapının hazır olmadığı bir yere taşınmaya karşı çıktık. Buraya direk dikeceklerini söylediler, aradan haftalar geçti. Şimdi de yerin 6 metre altından doğalgaz ve su boru hatları geçtiği için direkleri dikmiyorlarmış. Başkan Nevzat Doğan, verdiği sözleri tutmadı. Pazarcı esnafı çok çile çekti. Sokağa atılan hayvanlardan bir farkımız kalmadı. Seçimlerde bunun hesabı mutlaka sorulacak.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ