KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Cumhurbaşkanı’na minnet borçluyum
Cumhurbaşkanı’na minnet borçluyum
Güncel
11 Aralık 2010 Cumartesi 14:17
  • 2432
  • 14

Cumhurbaşkanı’na minnet borçluyum

15 üniversite arasında rakiplerine en çok fark atan tek rektör olduğunu söyleyen Sezer Komsuoğlu, 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e minnet borçluyum' dedi

Her cumartesi kahvaltılı toplantıyla ilimizin önemli isimlerini konuk eden Ay Işığı Derneği Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu`nu ağırladı. Fuar içi Ay Işığı Kültür Merkezi`nde düzenlenen kahvaltıya dernek başkanı Cihat Kaçamer ev sahipliği yaptı. Kahvaltıda konuşan rektör Sezer Komsuoğlu, 500 oy teveccühüyle 15 üniversite arasında diğer adaylara en çok fark atan tek rektör olduğunu belirterek, kendisini tekrar rektör olarak atayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`e minnet borcu olduğunu kaydetti.
 

BAŞBAKAN`IN YEĞENİ
Kahvaltıya; Otogar Derneği Başkanı Halil Baylam, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekteri Sedat Yücel, Türkiye İzcilik Federasyonu İl Temsilcisi Abdullah Binbay, Başbakan`ın yeğeni Ahmet Erdoğan, MTA Bölge Müdürü Ahmet Mahir Serdar ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. Yapılan kahvaltının ardından konuşan rektör Sezer Komsuoğlu, KOÜ çalışmalarından bahsetti. Fakülteden ziyade meslek yüksekokullarına da önem verdiklerini ifade eden ve devletin 220 milyon TL`sinin KOÜ`de yattığını belirten Komsuoğlu, şunları kaydetti:
 

220 MİLYON TL KOÜ`DE
“490 bin metrekare kapalı alanımız var. Gebze`nin dışında sorunu olan kampüsümüz yok. Öğrencilerimizin büyük sorunları yok. 61 bin öğrencimize aynı kalitede eğitim veriyoruz. 700 öğretim üyesi ve 2 bin civarında öğretim görevlisi var. Türkiye`de 156 üniversite arasında 13. sıradayız. 20 meslek yüksekokullarında mesleki eğitim veriyoruz. Herkesi üniversiteli yapmanın anlamı yok ama meslek sahibi yapmanın anlamı var. MYO`da 26 bin öğrenciye eğitim veriyoruz. Ekonomiye katkısı var. Devletin 220 milyon TL`si üniversitemizde yatıyor.”
 

YILDIZ TEKNİK BEĞENDİ
Üniversitenin Kocaeli`ye gelmesinde kentin büyük desteğini gördüklerini hatırlatan Sezer Komsuoğlu, “Kime gittiysek bize hayır demedi. Başta hükümet olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu üniversite Türkiye`nin gurur kaynaklarından biridir. Geçtiğimiz hafta üniversitemizi ziyaret eden Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü KOÜ`yü çok beğendi. Senato toplantısını burada yapacaklarını belirtti. Bizim için gurur verici bir durum. Bugünlere hep birlikte geldik” dedi. Komsuoğlu Türkiye ve dünyadaki hayırseverlik anlamında yapılan çalışmalara da değindi.
 

SANAYİCİLERİ ZORLAYIN
‘Eğitime yüzde yüz destek` kampanyasıyla Kayseri`nin ilk sırada yer aldığını hatırlatan Komsuoğlu, ilimizdeki sanayicilere gönderme yaparak, “Yardımı gösterişten uzak tutku ve istekle yapmalıyız. Kayseri ‘Eğitime yüzde yüz destek` kampanyasında birinci sırada yer aldı. Kocaeli`de yüzlerce sanayici var, neden Kayseri ile yarışmasın? Sanayicileri zorlayın. O zaman ne eğitim sorunu kalır ne de fakirlik. Ay Işığı Derneği, buna öncülük etsin. Yarışmaya girilsin, bakalım el mi yaman bey mi yaman” ifadelerini kullandı. Komsuoğlu,
 

YÜZDE YÜZ GÜVEN ÖNEMLİ
Hayırsever kurumların yüzde yüz güvenilir olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Komsuoğlu, “Deprem döneminde üniversite için ‘beş para almayacağız` diye rahmetli Baki Hoca ile karar almıştık. ABD, bize yıkılan hastane yerine prefabrik yapmamız için para yollayacaktı. O dönem Kızılay`da sorunlar olduğu için para yatmadı. Yapılan araştırmaya göre halkımız sivil toplum kuruluşlarından kopuk, daha çok dini nedenlerle akrabalarına yardımda bulunuyor. Halkın yüzde 86`sı yardımı bireysel, yüzde 18`i kurum aracılığıyla yapıyor” dedi.
 

ATANMASAM NE OLUR?
Konferansın ardından soruları da yanıtlayan Komsuoğlu, diğer rektör adaylarını çalışma kadrosuna alacağı yönündeki soruya, “Çalışacağım kadronun zaten tayini yapıldı. Bir çalışma ekibimle 500`e yakın oy aldım. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Seçim yapan 15 üniversite içinde bu kadar oy farkıyla kazanan tek rektörüm. Türkiye`nin en önemli sorunu güven eksikliği. Ben 500`e yakın kişinin oyunu almışım, atansam ne olur atanmasam ne olur? Ama Cumhurbaşkanı`na da elbette minnet borçluyum” şeklinde cevap verdi.
 

BAKIM EVİ YAPILACAK
Üniversiteye ne gibi yatırımlar yapılacağı sorusu üzerine ise Komsuoğlu, “Büyükşehir`in desteğiyle KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi`ne yakın bir yerde tıbbi bakım destekli yüz yataklı yaşlı bakım evi yapacağız. İşletmesi ve donanımı KOÜ`ye ait olacak. Şimdilik proje aşamasındayız. KOÜ`nün başarılarının yanında sosyal alanlarda eksikleri de bulunuyor. Bu dönem sosyalleşmeye gayret edeceğiz. Hem öğretim üyeleri hem de öğrencilerin yüzde 35`i İstanbul`dan gelip gidiyor. Bu da aidiyet duygusunu azaltıyor. İstanbul bizi engelliyor” dedi.
 

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
Son yıllarda 547 tıp fakültesi puanı ile Marmara Üniversitesi`nin bile önüne geçtiklerini söyleyen Komsuoğlu, “Her alanda varız. 61 bin öğrenci enerji dolu, buraya verdikleri dinamizmi başka hiçbir şey veremez. Yıldız Teknik Üniversitesi`nin teknoparkında 22, bizimkinde 82 şirket var. Yarıştığımız üniversitelerin yaşlarına göre biz küçüğüz. Buna rağmen Türkiye`de alınan en önemli ivme KOÜ`dür. Barınma sorununu en az yaşayan illerden biriyiz. Bundan sonra üniversitemizin ana misyonu araştırma merkezleri olacak” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ