Cumhurbaşkanından Mia için KARAR
Cumhurbaşkanından Mia için KARAR
Güncel
15 Şubat 2018 Perşembe 17:30
  • 253
  • 0

Cumhurbaşkanından Mia için KARAR

Mia bölgesinde kat ve emsal artışını ilgilendiren madde Büyükşehir meclisinde komisyona geri gönderilmişti. Karaosmanoğlu yeni bir açıklama basının karşısına çıktı: “Cumhurbaşkanına da bir şeyler gitmiş. Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor” dedi .

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.  Meclis öncesi CHP’li meclis üyeleri, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Gebze’li tapu sahipleri meclisin 44’üncü maddesinde görüşülmesi planlanan Kentsel Dönüşüm maddesine karşı çıkmak için meclis önünde protesto düzenledi. Belediye Başkanı Karaosmanoğlu MİA emsal ve kat artışını içeren maddenin komisyona gönderilmesini kabul ederken konu ile ilgili Cumhurbaşkanının da tekrar görüşülmesi yönünde fikir bildirdiğini söyledi.

 

Meclis bugün olaylı geçti

134 meclis gündeminin görüşülüp karara bağlandığı Büyükşehir meclisine CHP’li meclis üyeleri Gebzeli vatandaşların meclise alınmaması sebebiyle katılmadı. Gebze’yi ilgilendiren madde ile ilgili sadece grup başkan vekili Engin Taşdemir CHP’yi temsil ederken, İmar komisyonunu ilgilendiren maddeler oy birliği ile kabul edildi.  Yavuz Sultan Selim Mahallesi ve Hürriyet Mahallesini ilgilendiren alanın rezerv yapı ilanı edilmesi komisyon tarafından kabul edildi.

 

Islah kanunları yapılamamış

Gebze Hürriyet ve Yavuz Sultan Mahallerini içeren rezerv alan ilan edilmesi ile ilgili olarak Engin Taşdemir, “Rezerv alan 16 dönüm. Gebze ilçesinde bulunan mahallelerde planlanan proje 183 hektar. Yaklaşık 40 Bin kişinin yaşadığı bir yer. 1985 yılında bu mahallelerde tapu tahsis verilmiş. İmar ıslah planları ile hak sahiplerine tapuları verilmeliydi. Orman şerhi ile ıslah kanunları yapılamamış. 2B kadastrosu ile bu vatandaşlar hak sabi kabul edilmiş ve 2 Bin TL’lik bedelleri yatırmışlar. Vatandaşın 30 yıllık çilesine son verilmesi için bir engel yok. Ama burası proje alanı ilan edilmiş. Vatandaşlar tapu sorunun çözmek için örgütlendiler. 30 yıldan fazladır yaşadıkları söyleyen ve devlet tarafından hak sahibi olarak görülüyorlar” şeklinde konuştu. 

 

“Bizim gibi yapın ki vatandaş size itibar etsin”

Bu sözlere cevap veren Karaosmanoğlu, “Gebze Belediyesi ile sorunu çözeceğiz. Bu bölge kangren haline gelmiş. Vatandaş tapusunu alacak. Siz vatandaşı doğru bilgilendirseniz bunlar olmazdı. Sarı çizmeli Mehmet Ağa gibi toplanıp geldik olmaz bunun usulü vardır. Ben herkesi dinlerim ama böyle geleni dinlemek zorunda değilim. Bizden ders alın bizim gibi yapın ki vatandaş size itibar etsin” dedi. Karaosmanoğlu konu ile ilgili meclis önüne gelen vatandaşlar ile ilgili bilgi verilmesi gerektiğini belirtirken, AK Parti gurubu konuyu vatandaşın korkması gerekmediği ve rezerv alanı ilan edilmesi ile onlara iyilik yapıldığını konut yapmaya meraklı bir belediye olmadıklarını söylediler.

 

Konu başkalarına rant sağlamak

MİA alanında emsal ve kat artışını içeren maddenin tekrar komisyona gitmesi kabul edilirken Karaosmanoğlu konu ile ilgili olarak, MİA’ya bu kadar itiraz ediyorsanız isterseniz MİA’yı tamamen gündemimizden çıkaralım. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanına da bir şeyler gitmiş. Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor”dedi.  Daha sonrasında cevap veren Engin Taşdemir, “Konuyu MİA ile ilgili bağdaştırmak yanlış. Burada konu başkalarına rant sağlanmasıdır. Zekeriya Bey kişiye özel imar rantı nasıl yok diyebiliyor anlamış değilim. Israrlı bir şekilde savunuyor ama önce kendi grubunu ikna etseydi. Kent kamuoyuda buranın imar rantı olduğu konusunda hem fikir. Cumhurbaşkanı engelliyorsa o bile karşı çıkıyor demektir. dedi.

 

“İzmit’in geleceğine gölge düşürülmek isteniyor”

Engin Taşdemir’e cevap veren Zekeriya Özak, “Ben bu komisyonun başkanıyım. Yanlış bilgi verme lüksüm yok.  Rant sağlamak için tekrar gündeme alındığı tamamen yalan. MİA Gençlik Spor Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı gibi kurumlardan gelen istekler yüzünden gündeme alındı. Bilinçli bir şekilde kamuoyu aldatıldı. İzmit’in geleceğine gölge düşürülmek isteniyor. İzmit ve Büyükşehir meclisinde yapılan itirazlar bugün yapılsa bugünde reddederiz. Vatandaş kat ve emsal artışı istiyor. Ben 14 yıldır bu komisyonda görevliyim. Büyükşehir’in kurumsal olarak tutumu aynıdır. Emsal ve kat artışına yönelik her şeyi reddediyoruz. Vatandaşların şahıs bazında itirazlarını kabul etmiyoruz. Bunun nedeni karşılığında sosyal donatı ayrılmamasıdır şeklinde cevap verdi.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ