Cumhurbaşkanından Mia için KARAR
Cumhurbaşkanından Mia için KARAR
Güncel
15 Şubat 2018 Perşembe 17:30
  • 308
  • 0

Cumhurbaşkanından Mia için KARAR

Mia bölgesinde kat ve emsal artışını ilgilendiren madde Büyükşehir meclisinde komisyona geri gönderilmişti. Karaosmanoğlu yeni bir açıklama basının karşısına çıktı: “Cumhurbaşkanına da bir şeyler gitmiş. Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor” dedi .

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.  Meclis öncesi CHP’li meclis üyeleri, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Gebze’li tapu sahipleri meclisin 44’üncü maddesinde görüşülmesi planlanan Kentsel Dönüşüm maddesine karşı çıkmak için meclis önünde protesto düzenledi. Belediye Başkanı Karaosmanoğlu MİA emsal ve kat artışını içeren maddenin komisyona gönderilmesini kabul ederken konu ile ilgili Cumhurbaşkanının da tekrar görüşülmesi yönünde fikir bildirdiğini söyledi.

 

Meclis bugün olaylı geçti

134 meclis gündeminin görüşülüp karara bağlandığı Büyükşehir meclisine CHP’li meclis üyeleri Gebzeli vatandaşların meclise alınmaması sebebiyle katılmadı. Gebze’yi ilgilendiren madde ile ilgili sadece grup başkan vekili Engin Taşdemir CHP’yi temsil ederken, İmar komisyonunu ilgilendiren maddeler oy birliği ile kabul edildi.  Yavuz Sultan Selim Mahallesi ve Hürriyet Mahallesini ilgilendiren alanın rezerv yapı ilanı edilmesi komisyon tarafından kabul edildi.

 

Islah kanunları yapılamamış

Gebze Hürriyet ve Yavuz Sultan Mahallerini içeren rezerv alan ilan edilmesi ile ilgili olarak Engin Taşdemir, “Rezerv alan 16 dönüm. Gebze ilçesinde bulunan mahallelerde planlanan proje 183 hektar. Yaklaşık 40 Bin kişinin yaşadığı bir yer. 1985 yılında bu mahallelerde tapu tahsis verilmiş. İmar ıslah planları ile hak sahiplerine tapuları verilmeliydi. Orman şerhi ile ıslah kanunları yapılamamış. 2B kadastrosu ile bu vatandaşlar hak sabi kabul edilmiş ve 2 Bin TL’lik bedelleri yatırmışlar. Vatandaşın 30 yıllık çilesine son verilmesi için bir engel yok. Ama burası proje alanı ilan edilmiş. Vatandaşlar tapu sorunun çözmek için örgütlendiler. 30 yıldan fazladır yaşadıkları söyleyen ve devlet tarafından hak sahibi olarak görülüyorlar” şeklinde konuştu. 

 

“Bizim gibi yapın ki vatandaş size itibar etsin”

Bu sözlere cevap veren Karaosmanoğlu, “Gebze Belediyesi ile sorunu çözeceğiz. Bu bölge kangren haline gelmiş. Vatandaş tapusunu alacak. Siz vatandaşı doğru bilgilendirseniz bunlar olmazdı. Sarı çizmeli Mehmet Ağa gibi toplanıp geldik olmaz bunun usulü vardır. Ben herkesi dinlerim ama böyle geleni dinlemek zorunda değilim. Bizden ders alın bizim gibi yapın ki vatandaş size itibar etsin” dedi. Karaosmanoğlu konu ile ilgili meclis önüne gelen vatandaşlar ile ilgili bilgi verilmesi gerektiğini belirtirken, AK Parti gurubu konuyu vatandaşın korkması gerekmediği ve rezerv alanı ilan edilmesi ile onlara iyilik yapıldığını konut yapmaya meraklı bir belediye olmadıklarını söylediler.

 

Konu başkalarına rant sağlamak

MİA alanında emsal ve kat artışını içeren maddenin tekrar komisyona gitmesi kabul edilirken Karaosmanoğlu konu ile ilgili olarak, MİA’ya bu kadar itiraz ediyorsanız isterseniz MİA’yı tamamen gündemimizden çıkaralım. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanına da bir şeyler gitmiş. Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor”dedi.  Daha sonrasında cevap veren Engin Taşdemir, “Konuyu MİA ile ilgili bağdaştırmak yanlış. Burada konu başkalarına rant sağlanmasıdır. Zekeriya Bey kişiye özel imar rantı nasıl yok diyebiliyor anlamış değilim. Israrlı bir şekilde savunuyor ama önce kendi grubunu ikna etseydi. Kent kamuoyuda buranın imar rantı olduğu konusunda hem fikir. Cumhurbaşkanı engelliyorsa o bile karşı çıkıyor demektir. dedi.

 

“İzmit’in geleceğine gölge düşürülmek isteniyor”

Engin Taşdemir’e cevap veren Zekeriya Özak, “Ben bu komisyonun başkanıyım. Yanlış bilgi verme lüksüm yok.  Rant sağlamak için tekrar gündeme alındığı tamamen yalan. MİA Gençlik Spor Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı gibi kurumlardan gelen istekler yüzünden gündeme alındı. Bilinçli bir şekilde kamuoyu aldatıldı. İzmit’in geleceğine gölge düşürülmek isteniyor. İzmit ve Büyükşehir meclisinde yapılan itirazlar bugün yapılsa bugünde reddederiz. Vatandaş kat ve emsal artışı istiyor. Ben 14 yıldır bu komisyonda görevliyim. Büyükşehir’in kurumsal olarak tutumu aynıdır. Emsal ve kat artışına yönelik her şeyi reddediyoruz. Vatandaşların şahıs bazında itirazlarını kabul etmiyoruz. Bunun nedeni karşılığında sosyal donatı ayrılmamasıdır şeklinde cevap verdi.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

“Kriz sizin kafanızda var”

Yazan: Arif cerıt

Yorum: Gulmeyın başkan yok demeyin kriz bunu yasayan biliyor bence kriz sizin kafanızda yok

4 firmaya haksız kazanç cezası!

Yazan: Isa karaoz

Yorum: Firmaların isimlerinide vermeleri gerekiyor.Vatandaş ona göre tepkisini göstersin.

Yazan: abdullah turk

Yorum: baskan olabılırsın ama ınsan olamamıssın zabıtalara baskı yaparak neyın pesındesın abının hatrı olmasa coktan yıktırırdım o duvarı sen buyuklerımı dua et once ınsan olmak lazım

Yazan: asi

Yorum: *Darbe gecesi şeyhin olduğu iddia edilen “Fazlı Kerem Hoca” denilen zatın dağ başındaki evine kaçtığın doğru mu?

Yazan: Emre

Yorum: Yollarda site inşaatı yapanların arabaları, tuğlaları, biriketleri, iş makinaları, kumları, vs... araçların gelişi güzel iki taraflı park etmeleri netiesinde mahalle sakinleri yoldan geçemez durumda. artık belediyeden nasıl bir imtiyaz kopardılarsa..geçen gün uyku tutmadı.dolaşayım dedim, aklıma yedi yıldız geldi, dolaştım aradım bi tane bile yıldız göremedim.sonra arabam devrildi sandım. meğerse selin sürüklediği inşaat malzemeleri yolda birikinti yapmış, bende üstünden geçmişim.

TANRIÖVEN; TİCARETİN YAZILI OLMAYAN KURALLARI VARDIR

Yazan: Adnan Metin

Yorum: Dediklerine Tamamen Katılıyor ve Seni Tanımaktan Gurur Duyuyorum Sevgili Dostum..Yolun Açık Olsun.Başarıların Daim Olsun..

Yıkım yeni başladı, veliler tedirgin

Yazan: Halk

Yorum: Neden okullar tatil olduğunda yapılmadı

KENT REHBERİ