KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Cumhuriyet Bayramı öncesinde Anıtkabir’e 50 bin çiçek
Cumhuriyet Bayramı öncesinde Anıtkabir’e 50 bin çiçek
Güncel
25 Ekim 2010 Pazartesi 10:46
  • 975
  • 0

Cumhuriyet Bayramı öncesinde Anıtkabir’e 50 bin çiçek

Anıtkabir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde Ankara Ticaret Odası’nın öncülüğünde çiçeklerle donatılacak. 20 bin adeti kırmızı ve beyaz karanfil olmak üzere toplam 50 bin adet çiçek ve 15 metrekare büyüklüğünde Türk Bayrağı kullanılacak

Anıtkabir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde Ankara Ticaret Odası`nın (ATO) öncülüğünde çiçeklerle donatılacak. ATO`dan yapılan yazılı açıklamaya göre, “Türkiye`nin Çiçeği Türkiye`nin Çiçekçisiyle Ata`sının Huzurunda” projesi çerçevesinde yapılacak Anıtkabir süslemesi için toplam 50 bin adet çiçek kullanılacak. 20 bin adet kırmızı ve beyaz “karanfil” kullanılarak 15 metrekare büyüklüğünde Türk bayrağının da yapılacağı süsleme sırasında Ankara`dan 150 çiçekçi çalışacak. Süsleme işleminin 8 saatte tamamlanması bekleniyor.

 

MOZOLEYE 200 ADET ATATÜRK ÇİÇEĞİ


Süsleme kapsamında, Ulu Önder`in mozolesine kendi ismini taşıyan 200 adet “Atatürk çiçeği” konulacak. Ayrıca 20 adet dev aranjman hazırlanacak. Projenin Ankara ayağında ATO Çiçekçiler ve Baharatçılar Komitesi aktif olarak çalışacak. Anıtkabir`in süslemesinde kullanılacak çiçeklerin finansmanı ise Ankara Ticaret Odası tarafından karşılanacak.

 

CUMHURİYET ÇİÇEK KOŞUSU


Proje çerçevesinde, İzmir`den Ankara`ya “Cumhuriyet Çiçek Koşusu” gerçekleştirilecek. 27 Ekim Çarşamba günü İzmir Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı`ndan başlayacak olan Çiçek Koşusu, 29 Ekim Cuma günü Anıtkabir`de sona erecek. Koşu sırasında Dumlupınar Şehitliği, Kocatepe Şehitliği ve Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği`nden alınacak olan toprak, Anıtkabir`e bırakılacak. Proje için Türkiye genelinde 500 çiçekçi görev alacak. Proje kapsamında ayrıca İzmir`den Ankara`ya kadar güzergah üzerindeki tüm il ve ilçelerde Atatürk anıtlarına çelenkler konulacak. Kurtuluş Savaşı`nın gerçekleştiği önemli noktalar ve şehitlikler ziyaret edilerek toplam 100 bin adet karanfil bırakılacak. S.S. Flora Çiçek Üretim Kooperatifi ve Uluslar arası İnterflora Çiçekçileri Derneği`nin organizasyonunu üstlendiği projeye Ankara Ticaret Odası`nın yanı sıra Ankara Valiliği, İzmir Valiliği, Afyon Valiliği, Uşak Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, İzmir Ticaret Odası, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği, Antalya Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri, Ankara Çiçekçiler Odası, İzmir Çiçekçiler Odası destek veriyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ