KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Cumhuriyet Resepsiyonu’na ilk kez türbanlılar da katıldı
Cumhuriyet Resepsiyonu’na ilk kez türbanlılar da katıldı
Güncel
30 Ekim 2010 Cumartesi 10:43
  • 3149
  • 10

Cumhuriyet Resepsiyonu’na ilk kez türbanlılar da katıldı

Cumhuriyet’in 87’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle Kocaeli Valiliği’nin düzenlediği ‘Cumhuriyet Resepsiyonu’na bu yıl ilk defa türbanlı kadınlar da katıdı

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve eşi Sevim Topaca`nın ev sahipliğini yaptığı ‘Cumhuriyet Resepsiyonu` gerçekleştirildi. Grand Yükseliş Otel`de düzenlenen gece bu yıl farklı bir formatta organize edildi. Her yıl kokteyl şeklinde verilen resepsiyon, bu sene kokteylin ardından yemek şeklinde düzenledi. Türbanlı kadınların da girebildiği gecede eşleriyle gelenlere oranla yalnız gelenlerin daha fazla olması dikkat çekti. Askeri kanadın resepsiyon boyunca siyasilerden uzak kalması da gözlerden kaçmadı. Yaklaşık 3 saat süren etkinliğin sonunda ‘Cumhuriyet Pastası` kesildi, ardından da havayi fişek gösterisi izlendi.
 

EŞLERİYLE GELDİLER
Resepsiyona Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve eşi Behiye Hanım, AKP milletvekilleri Fikri Işık, Sibel Gönül ve Eyüp Ayar, CHP milletvekili Hikmet Erenkaya ve eşi Güler Hanım, eski milletvekili Kemal Köse, eski milletvekili Sefer Ekşi ve eşi Süheyla Hanım, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar ve eşi Filiz Hanım, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, DP İl Başkanı Kadir Ayhan ve eşi Mualla Hanım, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir ve eşi Merih Hanım, Jandarma Alay Komutanı Uğur Dilbaz, Deniz Hava Üst Komutanı Hakan Üstem, Tüm Amiral Mücahit Şişlioğlu ve çok sayıda rütbeli asker eşleriyle birlikte katıldı.
 

BELEDİYE BAŞKANLARI GELMEDİ
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu da gecede hazır bulundu. Öte yandan belediye başkanlarından ise sadece Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Çayırova Belediye Başkanı Ziayettin Akbaş, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker`in katılması dikkat çekti. CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy`un gelmediği resepsiyona CHP`lilerden sadece İl Genel Meclis Üyeleri; Evnur Sandal ve Erdal Baş, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Gülümser Ayhan katıldı. KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, vali yardımcıları, kaymakamlar, il müdürleri ve daire müdürleri de eşleriyle birlike resepsiyondaki yerlerini aldı.
 

ZAMANINDA BAŞLADI
Resepsiyonda dikkat çeken bir isim de AKP Gebze İlçe Teşkilatı`nın kurucusu ve İl Genel Meclis Üyesi Sebahattin Malkoç oldu. Malkoç, yalnız geldiği resepsiyonda il başkanı Zeki Aygün, bölgesinin milletvekili Eyüp Ayar ve hakkında ‘Fikri Işık eşek arısı gibidir bal yapmaz` dediği milltevekili Işık`tan uzak durdu. Malkoç, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz ile sohbet etmeyi tercih etti. Öte yandan 19.00`da başlaması beklenen resepsiyon için davetliler saat 18.00`de etkinliğin gerçekleştirileceği salona gelmeye başladı.
 

MASALARI DOLAŞTILAR
Vali Topaca ve eşi saat 19.00`da misafirleriyle tokalaşarak kokteyl salonuna almaya başladı. Çift oldukça güler yüzlü bir şekilde davetlilerini karşıladı. Vali Topaca`nın eşi Sevim Topaca`nın zarafeti ve samimiyeti davetliler tarafından oldukça hoş karşılanırken, Topaca`nın gelen konukları eşine ismen tanıtması dikkat çekti. Topaca çifti davetlilerini kapıda karşılamakla kalmadı bir de kokteyl salonunda masaları tek tek dolaşarak hal hatır sordu. İçki servisinin olduğu kokteylde davetliler içkiyi çok tercih etmedi.
 

ASKER UZAK DURDU
Resepsiyonda göze çarpan en önemli ayrıntı ise sık sık siyasallaştığı iddia edilen askerin, adeta bu iddialara yeninden mahal vermemek için siyasilerden uzak durması oldu. Asker, kokteyl sırasında salonunun hemen sol kısmında durarak kendisini siyasilerden soyutladı. Kokteylde muhalefetin ve iktidarın samimiyeti de dikkat çekti. Gerek CHP milletvekili Hikmet Erenkaya, MHP eski milletvekili Kemal Köse ve AKP milletvekili Fikri Işık`ın diyaloğu, gerekse DSP, MHP, AKP İl Başkanları`nın kahkaha dolu sohbetleri çevredekileri şaşırttı. Kokteylin ardından saat 20.10`da yemek salonuna geçildi. Yemek masalarında 10. Yıl Marşı`nın yazılı olduğu kağıtlar bulundu. Yemeklerin ardından konuşma yapan Topaca, Türkiye Cumhuriyeti`nin, 87 yıl önce çıkılan medeniyet yolunda hızla ilerlediğini söyledi.
 

DAHA FAZLA KAYNAŞMALIYIZ
Topaca sözlerini şöyle devam ettirdi: “Geldiğimiz nokta itibariyle dünyada söz sahibi, akıl danışılan bir ülkeyiz. Büyük Atatürk`ün muasır medeniyet hedefini büyük oranda gerçekleştirdik. Bu Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Çılgın Türkler`i okudum. Kış şartlarında dehlizleri su bastığında çamurun içinde boğuldular. Amaç, Türkiye`yi bağımsız bir ülke yapmaktı. O mücadele yapılmasaydı, bugün bağımlı bir ülke olurduk. Ülkemizin geldiği nokta hepimize gurur veriyor. Bugün Türkiye, çevresini yönetme ideali olan bir ülkedir. Bu dönem çok daha fazla kaynaşmaya ihtiyacımız var. Bizler 70 milyonun hepsini sevmeliyiz.” Konuşmanın ardından gece havayi fişek gösterisiyle son buldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ