KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Darıca’da zehirli varil paniği
Darıca’da zehirli varil paniği
Güncel
25 Kasım 2010 Perşembe 22:04
  • 1821
  • 3

Darıca’da zehirli varil paniği

Darıca’da bir evin yan kısmında bulunan ve içerisinde kimyasal madde olduğu tahmin edilen plastik fıçılardan dökülen ve ne olduğu bilinmeyen sıvı paniğe nende oldu

Darıca Kazım Karabekir Mahallesi, Umut Sokak Numara 20 adresindeki 2 katlı binaya yeni taşınan ailenin 3 yaşındaki oğlu Enis Karaca, evin yan kısmında bulunan plastik fıçıları görünce oynamaya başladı. Bir süre sonra devrilen fıçılardan birisinden saçılan saydam şeklinde sıvı etrafa keskin bir koku salarken, evde bulunan babaanne Firdevs Karaca (59), kokuyu hissederek dışarı çıktı. Torununu alarak içeriye götüren ve daha sonra kimyasal atıkları temizlemek için su kullanan Firdevs Karaca, bu defada sıvının yanarak duman çıkarttığını ve içerideki elbiselerin renk değiştirdiğini ve gıda maddelerinin bozulduğunu fark etti. Bir süre sonra da rahatsızlanan Firdevs Karaca ve torunu Enis Karaca ile köyden misafir olarak gelen Şevket Karakçı (57), çevredekilerin yardımı ile Darıca Farabi Devlet Hastanesi`ne kaldırıldı.


BELEDİYE BİLİNÇSİZCE BOŞ ARAZİYE ATTI

Geceyi hastanede geçiren ve dün taburcu olan ailenin sağlık kontrolleri devam ederken, olayı haber alan Darıca Belediyesi ekiplerinin, içerisinde ne olduğu bilinmeyen sıvı dolu onlarca fıçıyı çıplak el ve koruyucu önlem almayan işçilerle birlikte bir araca doldurarak olay yerinden uzaklaştığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Darıca Belediyesi ekipleri, aldıkları kimyasal madde dolu fıçıları, Tuzla Caddesi üzerindeki Üretenler Sitesi`nin yanındaki boş bir araziye götürerek buradaki çalıların altına döktükleri kaydedildi..


KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR ÇEVRE KORUMA SORUNU ÇÖZEMEMİŞ

Darıca Belediyesi, geriye kalan kimyasal madde atıklarının incelenmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne durumu bildirmesi üzerine fıçıların bulunduğu alana gelen Büyükşehir Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri, konunun kendi alanlarına girmediğini söyleyerek, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü`ne başvurmaları gerektiğini hatırlattıkları öğrenildi. Başvuru üzerine ilgili kurumun yetkililerinin olay yerine geldiği ve çeşitli incelemelerin ardından numuneler alarak bölgeden uzaklaştığı bildirildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ