KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Darıcalı kadınlar hastane, havuz ve sergi satış yeri istiyor
Darıcalı kadınlar hastane, havuz ve sergi satış yeri istiyor
Güncel
Aktan Uslu
10 Ocak 2019 Perşembe 08:37
  • 2538
  • 0

Darıcalı kadınlar hastane, havuz ve sergi satış yeri istiyor

CHP Darıca Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz belediye başkan adayları Yakup Törk için düzenledikleri ev toplantılarında Darıcalı kadınların beklentilerini raporladı. Darıcalı kadınlar öncelikli olarak hastane, yaz kış gidebilecekleri havuz, spor sahaları ve el emeklerini sergileyip satabilecekleri yerler istiyor

Siyaset kabuk, yer, mevzii değiştirdi.

Aslında geçtiğimiz yıllarda da uygulanmaya başlayan, “Bire bir” modeli ile birlikte vatandaşla evlerde bir araya gelmek daha etkili bir yöntem. Siyasi partilerin adayları şayet erkekse –ki neredeyse tamamı erkek- cinsiyetlerinden sebep bir takım sıkıntılar yaşayabiliyor ama onlar içinde partilerinin kadın kolları, partide kadın kolları yoksa dahi kadınları var. Bu toplantıların bir diğer özelliği, basının kimi istisnai durumlar hariç takip edememesi. Toplantının bir ev sahibi var ve davet ev sahibine rağmen adaydan olamıyor.

CHP Darıca Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz’e CHP Darıca Belediye Başkan Adayı Yakup Törk için organize ettikleri, ağırlıklı kadın seçmenlerin katıldığı o toplantılarda Darıcalı kadınların beklentilerinin neler olduğunu sorduk. Maddeler halinde şöyle sıraladı:

Kadınların kendilerine ait vakit geçirebilecekleri, toplanıp sohbet edip aynı zamanda el işi hatta kendi aralarındaki günleri organize edebilecekleri sosyal bir mekân.

Yaz kış kullanabilecekleri, tamamen veya haftanın bazı günleri kısmen sadece kadınlara özel yüzme havuzu ile yine kadınlara ve çocuklarına has spor tesislerinin yaygınlaştırılması.

Resim, el işi, takı ve benzeri hobi türü üretimlerini sergileyebilecekleri, hatta satarak gelir edinebilecekleri yer.

Çalışmayan kadınlar için sosyal güvence.

İlçedeki sağlık kurumları yetersiz ve randevu için bazen uzak yerlerdeki sağlık kurumlarına yönlendiriliyorlar. Belediye sağlık alanında da proje üretmeli. (Oya Akdeniz bu konuda Yakup Törk’ün kadın ve çocuk hastanesi projesi olduğunu hatırlattı.)

Belediye dar gelirlilere yönelik gerek ayni gerek nakdi yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta, çeşitli gerekçe ve sebeplerden ötürü yetersiz. Yaygınlaşmalı ve gerçek ihtiyaç sahiplerine, hiçbir ayırıma gitmeden eşit olarak ulaştırılmalı.

Sosyal kültürel etkinlikler için sinema, tiyatro, toplantı salonu yetersizliğinin giderilmesi.

İlk başlarda yetersizdi

CHP Darıca Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz’e ev toplantılarını organize ederken zorlanıp zorlanmadıklarını sorduk. Akdeniz özetle şunları kaydetti: “İlk başlarda yeterli sayıda ev toplantısı organize edemiyorduk. Bir süre önce CHP Darıca İlçe Örgütü’nde partili kadınlara yönelik kahvaltılı bir toplantı organize ettik. Eski kadın kolları başkanımız Ayşegül Şiddetoğlu ile birlikte 60 partili kadınımızın katıldığı etkili bir toplantı oldu.

İkramları da biz üstlenince önü açıldı

O toplantıda ama muhalefet partisi olmamız ama evini toplantıya açmayı düşünen vatandaşın ekonomik sıkıntılara dayalı ikram mahcubiyetinden ötürü pek yanaşmadığını tespit ettik. Durumu kendi aramızda değerlendirip ev toplantılarında ikram için gerekenlerin tarafımızdan karşılanacağını söyledik. Kısa süre içinde 4-5 evden davet aldık. Bu toplantıların önü biraz daha açılmış oldu.”

Reyhan Sümertaş için çok sevindik

Bugüne kadar yaptıkları çalışmada kendisini ve yönetimini en mutlu edenin Deniz Yıldızları Ortaokulu öğrencisi lösemi hastası Reyhan Sümertaş için donör aranırken düzenlenen kan bağış kampanyası olduğunu kaydedip, “Belediye başkan adayımız Yakup Törk’ün eşi Esra Törk de bize eşlik etti ve incelenmesi üzerine bağışta bulunduk. Aynı gün içinde ise daha önce yapılan bağışlardan ötürü uygun donörün bulunduğunu öğrendik ve çok mutlu olduk” dedi.

22 aileye erzak desteği

Yerel seçim döneminde rutin çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Başkan Akdeniz ev toplantılarında tespit ettikleri, alım gücü neredeyse olmayan 22 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulunacaklarını söyledi. Yine Osmangazi Mahallesi’nde iki hasta ziyareti ile bir parti üyesine taziye ziyaretlerinde bulunduklarını kaydedip bu tür bire bir, halka dokunan çalışmalarının da süreceğini dile getirdi.

DİĞER HABERLER

Kocaeli iş dünyası, ticaretin itici gücü  ‘Kefalet sigortasıyla’ tanıştı

Kocaeli iş dünyası, ticaretin itici gücü ‘Kefalet sigortasıyla’ tanıştı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, Quick Sigorta işbirliğiyle düzenlediği Finansal Sigortalar Toplantısı’nda, Kocaeli iş dünyası özellikle özel sektörün teminat ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hayata geçirilen ‘Kefalet Sigortası’yla tanıştı. Türkiye’de bir ilk olarak firmalar ihalelere katılırken teminat mektubu yerine Quick Sigorta Kefalet Sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerini sunabiliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ