KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Dayakçı müdür ortalığı karıştırdı
Dayakçı müdür ortalığı karıştırdı
Güncel
25 Aralık 2010 Cumartesi 10:08
  • 5024
  • 20

Dayakçı müdür ortalığı karıştırdı

Gebze’de bir okul müdürünün öğrencileri yumrukladığı ve bir öğretmeni ülkü ocağında falakaya yatırdığı iddiası ortalığı karıştırdı

Gebze Hatice Bayraktar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Ali Bayık hakkında öğrencilere çeşitli bahanelerle dayak attığı, muhbirlik yaptırdığı, haraç toplattığı ve bir öğretmeni de falakaya yatırttığı iddia edildi. Bugün Gazetesi`nde yer alan habere göre;  ‘Reis` lakabıyla bilinen okul müdürü Mehmet Ali Bayık, yumrukla öğrencilerin kafasına vuruyor, ceza olarak futbol topu ve kızının çeyizi için porselen yemek takımı aldırıyor. Müdür Bayık hakkındaki en çarpıcı iddia ise bir öğretmeni ülkü ocağında falakaya yatırtması.
 

İNTİHAR İDDİASI
Bölgede ‘Reis` lakabıyla bilinen okul müdürü hakkındaki iddialar dudak uçuklatacak cinsten. Müdür, öğrencilerin kafasını duvara vuruyor, sudan sebeplerle tekme tokat girişiyor. Kulağından kan gelen bir öğrencinin de halen psikolojik tedavi gördüğü iddia edildi. Müdürden dayak yiyen iki öğrencinin ise Çayırova Milli Eğitim Müdürlüğü`ne şikayette bulundukları öğrenildi. Öğrencilerin dilekçelerinde; öğrencilerden Metin Güleç`in müdürden yediği dayaklar yüzünden bunalıma girip kendini iple astığı iddiası yer aldı.
 

HARAÇ TOPLUYOR
Müdür hakkındaki bir diğer çarpıcı iddia ise çeşitli ceza yöntemleriyle öğrencilerden haraç toplaması. Müdür Bayık, geliştirdiği ceza yöntemiyle okula geç kalan, kitabını unutan öğrencilere yemek takımları, çeyiz malzemeleri aldırmış. Üstelik alacakları yerin adresini bile öğrencilere söylemiş. Müdürün bu yöntemle kızının çeyiz takımını bile tamamladığı iddia edildi. Futbol topu alma cezasına çarptırılan bir öğrenci ise aldığı topun lisansı olmadığı gerekçesiyle müdürden yine dayak yemiş. Akıllara durgunluk veren iddialar bu kadarla da kalmıyor.
 

ANKETLİ DAYAK
Okul müdürü Bayık`ın dayak atmak için öğrencilere anket yaptırdığı da ileri sürüldü. İddialara göre Bayık, okulda aynı isme sahip dört öğrenci için anket yaptırmış. Anket sonucunda en fazla oyu alan öğrenci ise müdürden feci şekilde dayak yemiş. Ankette adı çıkan öğrenci dayak yiyeceğinden habersiz kendisine ceza olarak verilen voleybol topunu satın alarak getirdiği de iddialar arasında. Müdürün yaptırdığı anketin sorusu ise akıllara durgunluk verecek cinsten: “Okulda aynı isme sahip dört öğrenci var. Bunlardan hangisi bir arabaya zarar verebilir. ”
 

ÖĞRETMENE FALAKA
Okul müdürü hakkında ortaya atılan en çarpıcı iddia ise bir öğretmeni ülkü ocağında falakaya yatırtması. İddiaya göre; Gebze Ülkü Ocağı Başkanı Haluk Turgut, okulda görevli bir öğretmeni ocağa çağırdı ve okul müdürüyle iyi geçinmesi için uyardı. Gebze Ülkü Ocağı Başkanı ile öğretmen arasında tartışma çıktı. O sırada olay yerine gelen Gebze Lisesi Müdür Yardımcısı da tartışmaya katıldı. Kapıda bekleyen adamların da yardımıyla öğretmen falakaya yatırılarak dövüldü. Bu olaydan sonra öğretmen tayinini isteyip okuldan ayrıldı.
 

MÜDÜRE İFTİRA MI?
İddianın ortaya atılmasından sonra okul aile birliğinden ve ülkü ocaklarından açıklama geldi. Yapılan açıklamalarda haberin maksatlı çıkarıldığı ve tamamen iftira niteliğinde olduğu savunuldu. Gebze Ülkü Ocağı Başkanı Haluk Turgut, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu iddiayı dile getirmeleri için okuldaki öğrencilere para verildiğini öğrendik. Parayı kabul etmeyen bazı ülkücü öğrenciler ise durumu bize bildirdi. Sadece eğitim ve öğretimle uğraşan bir kurumu Gebze Ülkü Ocakları ile ilişkilendirmek son derece talihsiz bir hadisedir.
 

ÖĞRETMEN SORUNLU
Bu tür aslı astarı olmayan ifade ve suçlamalara Gebze Ülkü Ocakları`nı hiç kimse alet etmesin, herkes kendi işini yapsın.”  Defalarca aramamıza rağmen Gebze Hatice Bayraktar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Ali Bayık telefonlara çıkmazken, konuyla ilgili açıklama yapan okul aile birliği başkanı Ahmet Kaya müdürü savundu. Kaya, şunları söyledi: “Mehmet Ali Bayık, okulun kurucu müdürüdür. Okul açıldığında orada sadece bir sandalye vardı. Şu anda özel okul düzeyinde ve beyaz bayrak aldık.
 

İFTİRAYI KINIYORUZ
Bu okul ilçemizde ilk beyaz bayrak alan okuldur. Bütün bu çalışmalar müdür beyin gayretleri sonucunda oldu. Okul müdürü Mehmet Ali Bayık`a atılan bu iftiraları kınıyoruz. Ayrıca falakaya yatırıldığını iddia eden öğretmenin psikolojik sorunları var. Yüzyıl Hastanesi`ne psikolojik tedavi için ben götürdüm.  Şimdi böylesine psikolojik sorunları olan birisine mi inanacağız yoksa görev aldığı okulu başarıdan başarıya koşturan bir okul müdürüne mi?” Olayla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmayacağı, yazılanların iftira olup olmadığı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ