KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
DDY, Tavşancıl’da denizi dolduruyor
DDY, Tavşancıl’da denizi dolduruyor
Güncel
12 Ekim 2009 Pazartesi 08:56
  • 1998
  • 2

DDY, Tavşancıl’da denizi dolduruyor

Bir zamanlar ilimizin en güzel beldelerinden biri olan Tavşancıl’da doğal sit alanı ve koruma bandı içinde yer alan bölgede deniz göz göre göre dolduruluyor

Anlamsız bir izin
Doğal sit alanlarını ve tabiat varlıklarını korumakla görevli olan Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu inanılmaz anlamsız bir karar alarak Dilovası`na bağlanan Tavşancıl beldesinde Devlet Demir Yolları (DDY)`na kazı izni vermiş. D-100 Karayolu`nun hemen dibinde denizle karayolu arasında kazı yapan DDY, buradan çıkan toprakları 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Koruma Bandı içinde kalan yere dökerek denizi dolduruyor.
 

Büyük tepki var
Devlet Demir Yolları`nın ‘İltisat Demiryolu Hattı Projesi` adı altında yaptığı başvuruya Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu izin vermiş. İltisat kelimesi birleşme anlamını taşıyor. Oysa DDY burada bir birleşme değil tam tersine denizi doldurarak, kendisine geniş bir alan yaratıyor. Üstelik verilen izinde denizin doldurulmasıyla ilgili en küçük bir ibare yer almıyor. DDY`nın bu davranışına Tavşancıl halkı da büyük tepki gösteriyor. Fakat buna rağmen DDY 1. Derecede Sit Alanı ve Koruma Bandı içinde bulunan bölgede denizi doldurmaya devam ediyor.
 

Başkan: İnceleyeceğim
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, “Ben Devlet Demir Yolları`nın orada denizi dolduracağını bilmiyordum. Deniz doldurulamaz. Eğer böyle bir şey yaparlarsa bizde elimizdeki bütün yetkileri kullanarak buna engel olmaya çalışırız. DDY burada genişletme çalışması yapabilir ama denizi dolduramaz” diye konuştu. Şimdi gözler denizi dolduran DDY`na nasıl bir ceza verileceğine çevrildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ