KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Demir: Aleviliği camiye kapatmaya çalışıyorlar
Demir: Aleviliği camiye kapatmaya çalışıyorlar
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 08:59
  • 1556
  • 8

Demir: Aleviliği camiye kapatmaya çalışıyorlar

TBMM Başkanlığı’nın, “Aleviliğin ibadet yeri de camidir, cemevi olamaz" savunmasına tepki gösteren Doğan Demir, “Aleviliği camiye kapatmaya çalışıyorlar. Bunlar eşit yurttaşlık ilkesine aykırı davranışlardır” dedi
CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün TBMM'de cemevi açılmasına yönelik talebinin reddedilmesi üzerine açtığı davaya TBMM Başkanlığı'ndan gelen savunmada, “Aleviliğin ibadet yeri de camidir, cemevi olamaz" denilmesi Alevilerin tepkilerine yol açtı. TBMM Başkanlığı`nın, ‘Cemevi ve benzeri yerlerin ibadet yeri kapsamında değerlendirilmesine imkan yoktur` çıkışına tepki gösteren Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi Başkanı Doğan Demir, “Bu zihniyetin değişmesi gerekiyor. Aleviliği camiye kapatmaya çalışıyorlar. Onlar istemese de bir gene ibadetlerimizi cemevlerinde yapmaya devam edeceğiz. Bunlar eşit yurttaşlık ilkesine aykırı davranışlardır” dedi.
 
BU AYIPTAN KURTULUN
Türkiye`de 15 milyon civarında Alevi olduğunu söyleyen Doğan Demir, “Ülkenin bu tip ayıplardan kurtulması gerekir. Birebir konuştuğumuzda bizi haklı bulan devlet yöneticileri, milletvekillleri, devletin bu eşitlik ilkesine aykırı, inanç özgürlüğünü zedeleyici mantığını değiştirmek zorunda. Devlet kendisi cemevlerinin yapımına katkı sunuyor. Ama iş ibadete gelince ‘gidin camide ibadet yapın` diyorlar. Olayı başka boyuta çekiyorlar. Yıllardır bu zihniyetle mücadele ediyoruz, mitingler yapıyoruz ama değişen bir şey yok. Önümüzdeki günlerde bu dayatmalarla ilgili gerekli girişimlerde bulunup tepkimizi ortaya koyacağız” diye konuştu. 
 
AKIL MANTIK DIŞI
Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi Başkanı Ali Ekber İncesu ise, ‘Aleviliğin ibadet yeri camidir` sözünün akılla mantıkla izah edilemeyeceğini belirterek şöyle konuştu: “Aleviler yüzyıllardır cemevlerinde ibadet ediyorlar. Eskiden köylerimizde de cemevlerinde ibadet ederdik. Bu tip saptamalar tam bir saçmalık. Kesinlikle böyle bir şey yok. Bu Alevileri asimile etme isteminin, mantığının devam ettiğini gösteriyor. 
 
CEMEVLERİ İKİNCİ PLANDA
Bizler cemevlerinin bu anlamda yasal statüye kavuşması mücadelesi verirken, onlar Alevileri camilere zorla götürmeye uğraşıyor. Alevi köylerine cami yapan zihniyetin ürünü bunlar. Vergimizi veren insanlarız; Kocaeli`de 2233 tane cami var. Cemevi sayısı ise toplam 8`dir. Elbette camilere karşı değiliz ama Alevilerin de cemevlerine ihtiyacı var. Aleviler kendi cem evlerini kendileri yapıyor. Büyükşehir Belediyesi bu konuda bize yardımcı olmuyor. En fazla bazı duyarlı belediyeler ufak tefek yardımda bulunuyor. Hepsi bu kadar.” 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ