KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Denizevler törenle yıkıldı
Denizevler törenle yıkıldı
Güncel
05 Ekim 2012 Cuma 16:19
  • 5623
  • 3

Denizevler törenle yıkıldı

1999 depreminde ağır hasar gören Gölcük Kavaklı sahilindeki Denizevler düzenlenen törenle yıkıldı
Kocaeli`de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılacak olan 3 bin 751 bina arasında bulunan, Gölcük Kavaklı sahilindeki Denizevler Sitesi`nin iki bloğu, düzenlenen törenle yıkıldı. Yıkım törenine Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, vali yardımcısı Dağıstan Kılıçaslan, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, kamu kurum ve kuruşlarının yöneticileri katıldı. 
 
TARİHİ BİR GÜN
Çevrede bulunan vatandaşlar meraklı gözlerle izlediği yıkım töreninde konuşan vali Ercan Topaca, “Bugün kentimiz ve ülkemiz için tarihi bir gün. Kentsel dönüşüm ve afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanunu ile bazı belirsizlikler ortadan kalktı. Bu yasayla afet riski altında bulunan ve dayanıklı olmayan yapılar yıkılacak, yeniden sağlam şekilde yapılacak, vatandaşların mağduriyetine yol açan uygulamalar ortadan böylece kaldırılmış olacak” dedi. 
 
BİZİ SIKIŞTIRIN 
Kentimizde 3 bin 751 orta hasarlı bina var ve bu binalarda 13 bin konut mevcut. Binaların önemli bir kısmını vatandaşlarımız halen kullanıyor. Bu durum bizi korkutuyor, uykularımızı kaçırıyor, ürkütüyor. Vatandaşlar yıkılacak evleri için bize gelip bizi sıkıştırsın” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gelecekte vatandaşları sıkıntıya sokacak olan binaların yıkılması gerektiğini belirterek, kentsel dönüşümün önemine değindi.
 
KEPÇEYLE YIKILDI
Mehmet Ellibeş ise, Gölcük`ten depremin izlerinin silindiğini ve bu uygulamanın hayırlı olacağını belirtti. Konuşmaların ardından1999 depreminde ağır hasar gören ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkım kararı alınan Denizevler Sitesi`nden iki blok, iş makineleri ve kepçelerin darbeleriyle yıkıldı. Binalar yıkılırken, deprem sonrası ciddi hasar aldıkları gözlemlendi. Yıkım sonrası ortalığı büyük bir toz bulutuyla kaplanırken, geri kalan blokların belirlenen program çerçevesinde yıkılacağı öğrenildi.         
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ