KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Deprem anıtını yağmaladılar!
Deprem anıtını yağmaladılar!
Güncel
16 Ekim 2012 Salı 14:48
  • 1841
  • 2

Deprem anıtını yağmaladılar!

Körfez Tütünçiftlik’te bulunan deprem anıtı, kendini bilmez kişilerin yağmasına uğradı. Anıttan yağma edilenler ise; depremde kaybettiğimiz insanların isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklar ve zemin taşları

Her ne kadar üzerinden yıllar geçse de Kocaeli, depremin izlerini ve acısını hala taşıyor. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi`nde büyük yaralar alan ve binlerce insanını kaybeden Kocaeli, depremden kısa bir süre sonra fiziken toparlansa da acılarını silemedi. Şehrin pek çok yerine depremde ölen vatandaşlarımızın anısına anıtlar dikildi. Ancak bu anıtlar, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten döküldü, parçalandı. Deprem anıtları anıt olmaktan çıktı, sokak serserilerinin oyuncağı haline geldi.

 
BU KADARINA PES
Yetkililer manevi değeri olan bu anıtları korumaya ve temizlemeye tenezzül etmezken, Körfez Tütünçiftlik`te meydana gelen olay akıllara durgunluk verdi. Çünkü bu kez anıtların üzeri yazılıp çizilmedi, depremde ölen Körfezli vatandaşlarımızın isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklar ve zemin taşları kendini bilmez kişi ya da kişilerce çalındı. Mermerlerin çalındığını görenler ‘Yazıklar olsun, depremde kaybettiğimiz yakınlarımızın kemikleri sızlıyor` demekten kendini alamadı.
 
İÇLER ACISI DURUMDA
Depremde kaybettiğimiz insanlar adına yapılan anıt, şimdilerde içler acısı durumda. Anıtta isimlerin bulunduğu mermer bloklar, duvar ve zemin taşlar artık yok. Anıtın etrafı, spreylerle yazılmış küfürlü sözlerle dolu. Kaderine terk edilen anıt geceleri de içki içenlerin mekanı haline gelmiş durumda. Anıtın etrafı boş içki şişeleriyle dolu. Bakımsızlıktan kendiliğinden yıkılacak hale gelen anıt her geçen gün biraz daha yok olurken, deprem de kaybettiğimiz insanların hatırasına sahip çıkılmaması ise vefasızlığın ayrı bir boyutu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ