KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Deprem geyiği!
Deprem geyiği!
Güncel
17 Aralık 2011 Cumartesi 17:33
  • 2305
  • 2

Deprem geyiği!

12 yıldır depremi konuşan ancak tedbir adına hiçbir icraat sergilemeyen kentin yöneticileri olası depremi yine masaya yatırdı, ‘Tüm binalar yıkılır’ dedi, yine çözüm önerisi getirmedi

VAN DEPREMİ OLMASAYDI
Asrın felaketini yaşayan kentimizde yeniden büyük acılar yaşanmaması için bilim adamları depremi, olası yıkımlarını ve alınması gereken tedbirleri zaman zaman gündeme taşımaya çalıştı. Özellikle yıldönümlerinde tartışılan deprem, Van depremiyle birlikte ciddiye alınmaya başlandı.
 

BİNALARIN HEPSİ YIKILIR
Kentimizin deprem haritası çıkarıldı, büyük depremde nasıl etkileneceğimiz müzakere edildi. Büyükşehir Belediyesi de ‘depreme hazırlık` toplantısı yaptı, çok karamsar bir tablo ortaya koydu; “En riskli bölge Kartepe, binalarımız risk altında, yüzde 86`sı depremde yıkılır” denildi.
 

HİÇBİR ÖNERİ SUNULMADI
Çok ciddi ve titiz deprem hazırlıkları yapılacağı belirtildi. Ancak tüm binaların risk altında olduğunun altı çizilen toplantıda hiçbir çözüm önerisi sunulmadı. “Ağır hasarlı binalar için de acilen birşeyler yapılmalı. Kontrolü sadece fotoğraf çekip form doldurmakla yapılıyor. Bu da çok yetersiz” açıklamaları yapıldı.
 

MUHALEFET DE SUSKUN
Muhalefet ise “Kurumlar arasında iletişimsizlik var. Rakamlar bile birbirini tutmuyor. Ne yazık ki 12 yıldır hiçbir şey yapılmamış. Hızlı olmalıyız. Okullar, AVM`ler, hastaneler zaman kaybetmeden ele alınmalı. Görüyoruz ki elimizde somut hiçbir şey yok” demekle yetindi, onlar da bir öneri getiremedi.  

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ