KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Deprem parasını DPT de bulamadı
Deprem parasını DPT de bulamadı
Güncel
10 Aralık 2010 Cuma 11:11
  • 2491
  • 8

Deprem parasını DPT de bulamadı

DPT uzmanı Ayşe Erkan'ın araştırmasına göre Marmara depreminin ardından ek vergilerle toplanan 20 milyar liranın yalnızca 9 milyarı depreme harcandı.

Marmara depremi sonrası toplanan paralar ve kullanımı Devlet Planlama Teşkilatı`nın (DPT) yayımladığı raporla yeniden gündemde. DPT uzmanı Ayşe Erkan`ın hazırladığı ve DPT yayını olarak çıkan çalışmaya göre; 1999-2006 döneminde Marmara depremi nedeniyle çeşitli kalemler altında 20 milyar TL toplandı. Çalışmada, “Bu kaynakların deprem hasarlarının telafisi için kullanılıp kullanılmadığına dair net bilgi bulunamamıştır” denildi.


Erkan`ın hazırladığı “Afet yönetiminde risk azaltma ve Türkiye`de yaşanan sorunlar” isimli uzmanlık tezinde, Marmara depremi sonrasında Türkiye`de yaşananlar ve depremin yarattığı zararı gidermek için alınan mali tedbirler de değerlendirildi. Marmara depremi sonrasında ek Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Emlak Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel İletişim Vergisi ve Özel İşlem Vergisi alınması kararı alındığına dikkat çekilen çalışmada, sadece ÖİV`den 1999-2006 döneminde 13 milyar 552 milyon 466 bin lira elde edildiği vurgulandı.


HARCAMA 9 MİLYAR LİRA

1999-2006 döneminde deprem için toplanan ek kaynağın 20 milyar TL olduğuna dikkat çekilen çalışmada, ilginç bir saptamada bulunuldu. Toplanılan ek kaynakların deprem hasarlarının telafisi için kullanılıp kullanılmadığına dair net bir bilgi bulunmadığı belirtilen çalışmada, yapılan harcamalarla ilgili yapılan tahmini hesaplamaya yer verildi. Çalışmada, “Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul ve diğer illerde 2008 sonuna kadar yatırımların toplamının 9.2 milyar TL`ye ulaşacağı tahmin edilmiştir” denildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ