KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Depremde en riskli bölge KARTEPE
Depremde en riskli bölge KARTEPE
Güncel
16 Aralık 2011 Cuma 17:07
  • 4758
  • 7

Depremde en riskli bölge KARTEPE

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Depreme hazırlık’ toplantısında ilimizdeki en riskli bölgenin Kartepe ilçesi olduğu açıklandı.

1999 Gölcük depremi ve geçtiğimiz ay Van`da meydana gelen depremden sonra, ilimizde olası bir depremde sıkıntıların en aza indirilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Depreme hazırlık` toplantısı bugün yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi salonunda yapılan toplantıya, büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Belediye meclis üyeleri ve daire başkanlarının katıldığı toplantıda İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, yaşanabilecek olası depremde ilimizdeki risk bölgelerini anlattı. 
 

DAHA TİTİZ OLACAĞIZ
Toplantı öncesi kısa bir bilgilendirme konuşması yapan İbrahim Karaosmanoğlu, deprem konusunda en büyük acıları yaşamış bir kentin insanı olarak bundan sonra yaşanabilecek olası depremlere karşı hazırlıklı olmak amacıyla bu toplantının düzenlediklerini söyledi. Karaosmanoğlu, “Deprem bir doğal afettir. Deprem öldürmez bina öldürür. Bu doğrudur. Bunun için üzerimize düşen ise yapılaşmada çok daha dikkatli olmamızdır. Bundan böyle çok daha ciddi çalışacağız” dedi.
 

EN RİSKLİ KARTEPE
Karaosmanoğlu`nun giriş konuşmasından sonra Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, ilimizdeki çalışmalar hakkında bir rapor sundu. Mengüç, Kocaeli`nde en riskli bölgenin Kartepe ilçesi olduğunu söyledi. Mengüç şunları söyledi, “Kocaeli genelinde 223 bin 450 adet yapı vardır. Birinci derecede risk bölgesi de bulunan yapı sayımız 128 bin 502 adettir. Yapılar yüzde 86 oranında risk altındadır ve olası bir depremde bu binaların yıkılacaktır" dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ