KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Depremi önceden hisseden canlı
Depremi önceden hisseden canlı
Güncel
05 Nisan 2010 Pazartesi 12:50
  • 1104
  • 0

Depremi önceden hisseden canlı

Yapılan araştırmalar, erkek kurbağaların depremi günler öncesinden hissettiklerini ortaya çıkardı..

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, erkek kara kurbağaların günler öncesinden depremi hissettikleri ortaya çıktı. The Open University uzmanları, İtalya'da bir kurbağa üreme tesisinde gerçekleşen bir olay sonrası, kurbağalar üzerindeki araştırmalarını genişletti.

Uzmanlar, geçtiğimiz yıl İtalya'nın L'aquila bölgesindeki bir kurbağa üreme merkezinde bulunan erkek kurbağaların yüzde 96'sının, bölgede meydana gelen depremden 5 gün önce üreme tesisinden kaçtıklarına dikkat çekerek, kurbağaların depremi günler öncesinden seze bildiklerini açıkladı.

İngiliz araştırmacıların raporuna göre, İtalya'da meydana gelen depremin ana üssü üreme tesisine 74 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Raporda, depremin meydana gelmesinden günler öncesinde atmosferde yayılan gaz ve dalgalar nedeniyle özellikle erkek kara kurbağaların davranışlarında belirgin değişimin gözlendiğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, üreme tesisinde normal şartlarda kurbağaların bulundukları yerleri terk etmedikleri, üreme sezonu bitene kadar bütün kurbağaların yerlerinde kaldıklarını dile getiriyor.

Raporda ayrıca, özellikle deprem öncesi radon gazı ve yer çekimi dalgalarının atmosferdeki elektromanyetik dalgaların değişimini etkilediği, bu değişimin de kurbağalar üzerinde davranış değişikliklerine neden olduğu vurgulanıyor.

Araştırmalarının deprem öncesi ve sonrasında hayvanların davranışlarını gözlemleme ve kendi alanında bir ilk oluşturduğunu söyleyen Dr. Rachel Grant, "Özellikle gaz oluşumu ve dalgaların yayılımı gibi sismik ipuçları vermede ve bunları deprem öncesi erken uyarı olarak algılamada kara kurbağalarını kullanılabileceğini söyleyebiliriz." dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ