KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Depremi yaşayarak öğrendiler
Depremi yaşayarak öğrendiler
Güncel
16 Aralık 2012 Pazar 10:20
  • 823
  • 0

Depremi yaşayarak öğrendiler

Seka Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimlerle öğrenci ve velilere deprem bilinci aşılandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Sekapark Kültür Alanı içinde faaliyete geçirdiği sismolojik izleme ve deprem eğitim merkezindeki eğitimler sürüyor. İl İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü tarafından yürütülen deprem bilincini arttıran eğitimlere Gölcük Cumhuriyet İlkokulu`ndan öğretmen, öğrenci, veliler de katıldı.

 
CANLI OLARAK
Büyükşehir Belediyesi`nin deprem bilincini artırmaya yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Seka Park Kültür Evi`nde açılan deprem ve sismoloji evi, Gölcük Cumhuriyet İlkokulu`ndan 32 kişilik bir guruba eğitim verdi. Teorik ve pratik olarak verilen eğitimlerde 1999 yılında Gölcük`te yaşanan 7.4`lük deprem, 3 boyutlu simülasyon odasında öğrenci, veli ve öğretmenlere canlı olarak yaşatıldı.
 
HEDİYE EDİLDİ
Eğitime katılanlara deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapmaları gerektiği, deprem planları, yapısal bilinç ve yapısal olmayan tehlikeler hakkında bilgi verildi. Daha sonra deprem simülasyon odasında öğretmen, öğrenci ve velilere olası bir deprem sırasında nasıl davranmaları gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı. Deprem çantası oluşturma konusunda da bilgilendirilen katılmcılara, eğitmenler tarafından ‘ilk yardım çantası` hediye edildi.
 
3D`Lİ EĞİTİM
3-D`li olarak depremi birebir yaşatan simülatörde verilen ve uzmanlar tarafından uygulamalı anlatılan depremden korunma eğitimleri için vatandaşlar randevu alabiliyor. Ayrıca 318 10 00 nolu 3 bin 974 kodlu telefon aranarak STK`lar, mahalle muhtarlıkları, kamu ve özel sektörde çalışanlar, konut yöneticileri ve birçok gurup bu eğitimlerden faydalanabiliyor. Deprem eğitimine bu zamana kadar ilkokul öğrencileri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan da pek çok çalışan katıldı.
 
 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ