KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Depremzedelere yine polis dayağı
Depremzedelere yine polis dayağı
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 13:57
  • 3413
  • 21

Depremzedelere yine polis dayağı

Oturdukları konutlarda basın açıklaması yapmak isteyen Arızlılı depremzedelere polis yine müdahale etti. Çıkan arbede de 9 kişi gözaltına alınırken 4 kişi baygınlık geçirdi

Barınma hakkı için mücadeleye devam eden Arızlı Irak Konutları`nda yaşayan depremzedeler, konut alanında basın açıklaması yapmak isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı. Arbedeler sırasında 9 kişi gözaltına alınırken, 6 kişi de yaralandı. Polis açıklamadan yaklaşık 2 saat önce site alanını ablukaya aldı. Sorunlarını kamuoyuyla paylaşmak ve bir süre önce kaldırılan dayanışma çadırını yeniden kurmak isteyen depremzedeler, yine polis müdahalesine maruz kaldı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
“Barınma hakkımızı istiyoruz` yazılı pankart açan depremzedeler site meydanında, ‘Dökülen Kan yetmedi mi yeter artık düşün yakamızdan` yazılı siyah temsili bir çelenk koyarak basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama başladığı sırada polisler grubun içine dalarak çadır için getirilen çubukları almaya kalktı. Çadırın çubuklarını bırakmak istemeyen depremzedeler ile güvenlik güçleri arasında arbede çıktı.

9 GÖZALTI, 6 YARALI
Çıkan arbedede kadınların çoğu polis tarafından darp edilirken, arada kalan depremzede Çisem Uğur bayıldı.  Çisem Uğur`un bayılması üzerine abisi Recep Uğur ve depremzedeler emniyet güçlerine tepki gösterdi. Depremzedeleri çembere alan polis ekipleri, 5 kez grubu dağıtmak için müdahale etti. Müdahaleler nedeniyle 6 depremzede baygınlık geçirirken, 9 kişi yaka paça gözaltına alındı. Arbede sırasında bir polis memuru da yüzünden yaralandı.  

SUYLA KARŞILIK VERDİLER
Polisin sert müdahalesine karşı depremzedeler su atarak karşılık verirken kalp hastası depremzede bir nine elindeki bastonunla polislerin üzerine yürüdü. “Kadınlara nasıl vurusunuz burası bizim evimiz çıkmıyoruz” diye isyan eden yaşlı nine bir süre sonra olduğu yere yığıldı. 112 acil servis ekipleri anında müdahale etti. Kalp hastası yaşlı ninenin bayıldığını gören depremzede Recep Uğur yaşlı ninenin bastonunu polislerin üzerine fırlatarak, “Bu kadın kalp hastası. Siz ne yapıyorsunuz” diye bağırırdı.

KÜFÜR EDEN POLİS ARACA ALINDI

Depremzedeler, kendilerine küfür ettiği iddia edilen bir polis memurundan şikayetçi oldu. Bunun üzerine İzmit İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıçkaya küfür eden polis memurunu çemberin dışına alarak, “Git arabada otur” dedi. Olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri sık sık yaşlı depremzedelerin tansiyonu ölçtü, fenalaşan depremzedelere müdahale etti. Müdahaleler sonucu yılmayan depremzedeler oturma eylemi yaparken güvenlik güçleri depremzedeleri çembere aldı.

RECEP UĞUR DA GÖZALTINDA

Müdahaleler sonucu yarım kalan basın açıklamasını kamuoyuyla paylaşan  Recep Uğur, basın mensuplarına bilgi verdiği sırada yaka paça gözaltına alındı. Depremzedelere müdahale etmekle yetinmeyen güvenlik güçleri basın mensuplarının görevlerini yerine getirmelerine de engel olmaya çalıştı. Depremzedeler barınma hakları için uzun süre oturma eylemi yaptı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ