KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Derince Meclisi’nde tiyatro
Derince Meclisi’nde tiyatro
Güncel
04 Ekim 2009 Pazar 12:28
  • 2193
  • 5

Derince Meclisi’nde tiyatro

Derince Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısında karşılıklı atışmalar hakaret boyutuna ulaşınca CHP grubu, Alemdar’ı protesto ederek meclisi terk etti

Derince Belediyesi Meclisi ekim ayı toplantısı önceki gün saat 17.30`da gerçekleştirildi. Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar`ın başkanlık ettiği meclis toplantısına, meclis üyeleri tam kadro katıldı. Meclis üyelerinin dışında, toplantıya, CHP Derince İlçe Başkanı Atasoy Bilgin, bazı daire başkanları ve muhtarlar izleyici olarak eşlik etti. Toplantıda 4 gündem maddesi ele alındı. İlk gündem maddesi olarak, Dünya Sağlık Örgütü`ne üye olunmasıyla ilgili yazı görüşüldü ve onaylandı. Kısa sürede bir gündem maddesini karara bağlayan meclis, ikinci gündem maddesi olan 2010-2014 Stratejik Planı`na gelince tıkandı kaldı.
 

STRATEJİK PLAN GEÇ VERİLDİ
Stratejik plan tartışmasında, ilk barutu ateşleyen CHP`li meclis üyesi Ali Haymanalı oldu. Ali Haymanalı, Aziz Alemdar`a, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bile 50 sayfalalık stratejik plan yapıyor, siz Derince gibi bir yerde 100 sayfalık stratejik plan hazırlıyorsunuz ve bu stratejik plan bize 3 gün önce veriliyor. Ben bu planın komisyona havale edilip edilmeyeceğini öğrenmek istiyorum. Eğer edilmeyecekse, neden bu plan daha önce elimize geçmedi? Biz de ona göre inceler, katkı sunardık” dedi.
 

ALEMDAR`IN KABUSU CEYLAN
Aziz Alemdar, Haymanalı`nın konuşmasına espirili bir şekilde, “Ya bakın işte, koskoca Büyükşehir Belediyesi`nin stratejik planı 50 sayfa, Derince`nin stratejik planı ise 100 sayfa, biz daha çok çalışacağız demek ki” şeklinde cevap verdi. Daha sonra CHP`li meclis üyesi Serpil Ceylan, çok kısa bir zaman diliminde de olsa stratejik planla ilgili yaptıkları çalışmaları aktarmak istediğini belirterek, kürsüye çıktı. Aziz Alemdar`ın korkulu rüyası haline gelen Serpil Ceylan, daha önce olduğu gibi, bu toplantıda da eleştiri oklarını Aziz Alemdar`a yöneltti.
 

KİMSENİN FİKRİ SORULMADI
Ceylan, Aziz Alemdar`ı hedef aldığı konuşmasında şunları söyledi: “Derince Belediyesi`nce yürütülen stratejik planlama çalışmalarına başlamadan önce paydaşların görüşlerinin alındığını belirtmişsiniz. Eğer sorulduysa çalışanlar dışında hangi paydaşların fikirleri alındı? Hangi STK`ler? Hangi dernekler? Lütfen adlarıyla belirtiniz. Meclis üyeleri halkı temsil etmiyor mu, paydaşlarınız değil mi? Onlara da sorulamaz mıydı? Gerçekte bu rapor hazırlanırken belediye yönetimi dışında kimsenin fikrinin sorulmadığı açık.
 

YATIRIMA BÜTÇE AZ
Bu durum misyonunuzda belirttiğiniz katılımcı belediye yönetimi iddianıza da ters düşmektedir. Hazırlanan stratejik plan, belli ki  bir yerden alınan şablonla ya da profesyonel bir yardımla hazırlanmış. İçerisi birçok soyut kavram ve vaatlerle doldurulmuş. Taslakta sunulan projelere baktığınızda kentin ve halkın yararına olabilecek çalışmalardan çok, belediyenin kurumsal hizmet yapısının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verilmiş. Birimlere göre hazırlanan bütçeye baktığımızda, belediyenin yaklaşık 5 yıllık 131 milyon TL civarındaki öz bütçesinin sadece 40 milyon TL`lik kısmının yatırımlara, projelere ve faaliyetlere harcandığını görüyoruz. 
 
“SUSAR MISINIZ” DİYE BAĞIRDI

Ayrıca stratejik plan hazırlanırken Büyükşehir Belediyesi`nin, diğer kurumların, AB fonlarının katkısı göz ardı edilmiş. Kısacası, parti gurubum adına şunu belirtmek isterim ki, hazırlanan stratejik plan, Derince halkının ve kentin öncelikli ihtiyaçlarını karşılayacak projelerden yoksundur.” Serpil Ceylan, konuşması sırasında araya giren Aziz Alemdar`a “Susar mısınız” diye de bağırdı. Alemdar ise bu duruma, “Emredersiniz efendim! Sanırım başkan olduğumu unuttunuz. Benim sandığım tekti, sizinki birleşikti. Aradaki farkı görün ve ona göre konuşun. Saygılı olun” dedi.
 

ÇOK ZAMAN ALIR
Stratejik plan hazırlama süreci içerisinde dikkate alınacağını varsayarak seçim öncesi hazırladıkları 45 sayfalık sunumu paylaşmak istediklerini belirten Serpil Ceylan`a, Alemdar`dan “Çok zaman alır” gerekçesiyle ret cevabı geldi. Ret cevabına karşı tepki gösteren Ceylan, “Bu slaytla projeye katkı sunmak istiyoruz. Toplantıya başlarken zaman sıkıntımız yok diyordunuz ama şu anda zamanımız yok diyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.
 

DAHA ÖNCE NEREDEYDİNİZ
Karşılıklı atışmaya dönüşen meclis toplantısında Ceylan`a cevap veren Alemdar, “45 sayfalık bir sunumdan bahsediyorsunuz. 20 dakika mı? Bir saat mi? Yoksa 5 saat mi sürecek? Bilmiyorum. Eğer, siz gerçekten bu konuda katkı sunmak isteseydiniz, meclis toplantısında değil de, daha öncesinde bu sunumu bana getirirdiniz. Ama amacınız propoganda yapmak” dedi.
 

AMAÇ KATKI SUNMAK DEĞİL
Daha sonra söz alan belediye başkan yardımcısı ve AKP`li meclis üyesi Veysel Kadir Akkuş, “Ben stratejik plana CHP`nin katkı sunmak istediğine inanmıyorum. Stratejik plan 6 ay önceden belliydi. Katkı sunmak isteyen bu zamana kadar sunardı” dedi. Akkuş`a cevap veren, Serpil Ceylan ise Akkuş`a “Niçin bize sormadınız? Bizden katkı istemediniz. Kent Konseyi`nin görüşünü aldınız mı” diye sordu. Bunun üzerine Akkuş, “Bakın siz vatandaş gibi sizinle bağ kurulmasını bekleyemezsiniz. Görevinizi bilmek zorundasınız”  dedi. 
 

SİZİ CAHİL GÖRDÜM
Daha sonra Büyükşehir Belediyesi`nin bazı projelerinin stratejik planda yer almasıyla ilgili yorum yapan Serpil Ceylan`a, Aziz Alemdar, “20 yıllık belediyeciyim diyosunuz ama, Derince`nin hangi hizmetlerinin Büyükşehir tarafından yapılıp yapılmayacağını bilmeniz gerekirdi. Ama sizi bu konuda cahil gördüm” şeklinde cevap verdi.
 

CEYLAN`DAN SERT ÇIKIŞ
Stratejik planla ilgili açıklama gereği duyan AKP`li meclis üyesi Oksin Beçet, şunları söyledi: “Stratejik plan makrodur. Çok detay yoktur. Stratejik planda genel hedefler vardır. Arkasından performans planı gelir ve her yıl yapacağınız projeler tek tek başlangıç ve bitiş tarihleri performans programında yazılır arkasından bütçe gelir.” Serpil Ceylan ise Beçet`in sözlerinin bitmesini beklemeden sert bir şekilde söze girdi.
 

HİPERTROİT HASTASI!
Serpil Ceylan`a “Lütfen bağırmadan beni dinler misiniz? şeklinde tepkisini dile getiren Oksin Beçet`e, Aziz Alemdar`dan destek geldi. Alemdar, “Hipertroit`i olduğu için Serpil Hanım çok sinirli oluyor ve sesli konuşuyor” şeklinde konuşunca, ortalık bir anda karıştı. Serpil Ceylan ve CHP grubu meclis üyeleri Alemdar`a büyük tepki gösterdi. Serpil Ceylan`ın sinirlendiğini gören Alemdar, bir anda yaptığı gaftan pişmanlık duyarak, özür diledi. Espiri yapmak istediğini ama yanlış anlaşıldığını söyleyen Aziz Alemdar`a, Ceylan, espirilerini kendi grubuna saklamasını söyledi.
 

TAM ÖZÜR DİLEMİŞTİ!
Özür dilemesinin ardından tam ortalık yatışmışken, Alemdar, “Çok özür diliyorum. Ama siz de bağırmaya devam edin. Meclise sunuyorum, Serpil Hanım Hipertroit olduğu için, hastalığı gereği bağırmak zorunda. Çünkü, ilaç falan almıyor. Bu konuda şaka yapmıyorum. Yoksa anlatamam ki ben neden bağırdığınızı. İyi niyetle söylüyorum bunu” dedi. Alemdar`ın bu kouşması ise CHP`lileri oldukça kızdırdı. CHP grubundan Ali Haymanalı, “Sayın başkanım bu tartışmanın çok hoş olmadığını görüyor, müsadenizle toplantıyı terk ediyoruz. Kolaylıklar diliyoruz” dedi. Alemdar`ın cevabı ise, “Tabi efendim buyurun. Lütfen” oldu. CHP grubu ve CHP ilçe başkanı Atasoy Bilgin toplantıyı terk ederek tepkilerini dile getirdi.
 

SP`LİLERDEN DE TEPKİ
CHP`lilerin meclisi terk etmesinin ardından konuşan SP meclis üyesi İbrahim İlhan, “Sayın başkanım bir idareci olarak, durumu buralara getirmemeniz gerekirdi. Biraz daha esnek davranmanız lazımdı” şeklinde konuştu. İlhan`ın konuşması devam ederken yine söz almadan araya giren AKP meclis üyesi Halit Aydın, “Başkan beye diyor ki ‘susar mısınız, susar mısınız` Bu saygısızlık değil de nedir? Siz sayın başkanımızın idare etme şekline söz söylüyorsunuz. Ama o kadının yaptıklarına bir şey demiyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.
 

SINIRLARI ZORLADI
İbrahim İlhan`a cevap veren, Aziz Alemdar, “Serpil Hanım sınırları zorladı. Kimseye yüksek sesle bağırmaya hakkı yok. Ortalık gerildi. Ben de gerilen ortamı yumuşatmak istedim ama tepkilerini gördünüz” dedi. Tartışmaların ardından toplantının ikinci gündem maddesi stratejik plan CHP`liler olmadan, oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra üçüncü gündem maddesi olan, 2010 yılına ait hazırlık bütçe tasarısıyla ilgili yazı incelenerek komisyona havale edildi. Son gündem maddesinde ise, tüketici üye tespitiyle ilgili yazı görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.
 

GAZETELERE ÇATTI
Toplantının ardından SP`liler ile Alemdar arasında sürtüşmeler oldu. SP`liler yaptığı muhalefetle, CHP`lileri aratmadı. İbrahim İlhan, Alemdar`a geçtiğimiz ayki toplantının ortasında Mehmet Eryürek`in kendisine ne notu gönderdiğini sordu. Aziz Alemdar, “Ben müslümanım eğer yalanım varsa şu kapıdan çıkmak nasip olmasın. O kağıtta, babamın üvey babaannesinin vefat ettiği yazıyordu. Ama gazeteler bunu saptırdı. Medya işte bu, medyanın yüzü bu. Biz gerekirse hukuk yoluyla da başka yollarla da bu işi çözmeyi biliriz” şeklinde konuştu.

Yorum:
KİM KİME DUM DUMA
Derince Belediyesi Meclisi 2 aydır çok hareketli geçiyor. Ekim ayı meclis toplantısını özellikle takip etmek istedim. Meclis toplantısına girdiğim zaman açıkçası olayların bu noktaya geleceğini hiç tahmin etmiyordum.
Bir meclis toplantısında meclis başkanı, konuşmak isteyene söz verir ve onun sözünü bitirmesinin ardında ya kendisi cevap verir ya da konunun muhattabına söz verir.
Ama bu meclis toplantısında adeta bir yönetim hatası vardı. Aziz Alemdar meclis üyelerine söz geçiremedi. Karşısındakinin meclis başkanı olduğunu unutanlar da vardı. Bir anda toplantı sözlü düelloya döndü. Kimin kime ne dediği belli değildi. Herkes birbirinin lafını kesti.
Gerilimin en üst boyutta olduğu toplantıda bir de Aziz Alemdar`ın CHP`li meclis üyesi Serpil Ceylan`a ‘Hipertroit` demesi, sabırların taşmasına ve CHP meclis üyelerinin salonu terk etmesine sebep oldu.
Aziz Alemdar`ın dalgacı tavırları, Serpil Ceylan`ın sesini yükselterek konuşması ve diğer meclis üyelerinin de aralarda sert çıkışlarda bulunması, toplantının idare edilmesindeki büyük zafı ortaya koydu.
 

Hipertroit nedir?
Üreme çağındaki kadınlarda adet düzensizliği belirtileri genellikle geri plandadır ancak gecikmeli adet görme veya uzun süreli adet görememe hipertiroit durumunda da söz konusu olabilir. Hipertiroitte organların işlevleri hızlanmıştır. Bunun neticesinde ellerde titreme, sıcağa tahammülsüzlük, sinirlilik ve hassasiyet, kilo kaybı, aşırı terleme, nabzın hızlanması ve çarpıntı, ishal görülür. Ayrıca çeşitli göz bulguları (gözlerin ileri doğru çıkması, göz kapağının düşmesi gibi) ve guatr gelişimi (tiroit bezinin büyümesi) söz konusu olabilir.
İdeal tedavi yöntemi hormon üretimini azaltan ilaçlarla yapılır. Menopoz döneminde nispeten sık görülen hipertiroit, bu dönemde zaten artan kemik erimesi riskini daha da artırır. Bu nedenle hipertiroit tedavisinin etkili bir şekilde yapılması son derece önemlidir.
 

UNUTULMAZ POLEMİKLER
Serpil Ceylan:
Susar mısınız?
Aziz Alemdar: Emredersiniz efendim! Sanırım başkan olduğumu unuttunuz. Benim sandığım tekti, sizinki birleşikti. Aradaki farkı görün ve ona göre konuşun. Saygılı olun!
Ali Haymanalı: Sayın başkanım bu tartışmanın çok hoş olmadığını görüyor, müsadenizle toplantıyı terk ediyoruz. Kolaylıklar diliyoruz.
Aziz Alemdar: Tabi efendim buyurun. Lütfen!

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ