KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Derince Şeb-i Arus'ta buluştu
Derince  Şeb-i Arus'ta buluştu
Güncel
19 Aralık 2012 Çarşamba 14:19
  • 1340
  • 1

Derince Şeb-i Arus'ta buluştu

Derince Belediyesi ile Derince Müftülüğü’nün birlikte düzenlediği Şeb-i Arus programında ilçe halkı spor salonunu hınca hınç doldurdu
Mevlana Celaleddin`i Rumi`nin, ‘düğün gecesi` diye adlandırdığı vuslatının 739`uncu yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Derince`de de bir etkinlik düzenlendi. Derince İlçe Müftülüğü ile Derince Belediyesi`nin birlikte organize ettiği, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi`nin ilahi ve ezgilerle renk kattığı Şeb-i Arus programı Derince Spor Salonu`nda gerçekleşti. Şeb-i Arus programına büyük ilgi gösteren Derinceliler, salonu hınca hınç doldurdu. 
 
NE OLURSAN OL...
‘Ne olursan ol yine gel, ister Mecusi, ister putperest. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan yine gel` diye yüzyıllar öncesinden tüm insanlığa yaptığı hoşgörü dolu çağrısıyla bilinen Hz. Mevlana`yı anma programına başta kaymakam Mesut Yıldırım, belediye başkanı Aziz Alemdar, ilçe müftüsü Birol Nurlu, emniyet müdürü Hüseyin Tanrıkulu, belediye başkan yardımcıları, AKP ilçe başkanı Ahmet Ark, din görevlileri ve protokol eşleri katıldı.
 
TEŞEKKÜR ETTİ
Programda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Derince Müftüsü Birol Nurlu, Hz. Mevlana`nın hoşgörüsünün Kur`an ve sünnete dayandığına vurgu yaparak; ahlakımızı, İslam büyüklerinin ahlakına benzettiğimiz oranda güzelleşeceğine dikkat çekti. Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar da Hz. Mevlana`nın “ne olursan ol, gel” çağrısına uyan ve programa yoğun bir ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti. 
 
KESİTLER SUNDU
Dünya hafızlık birincisi Burhanettin Kor`un, Kur`an tilavetiyle başlayan, Mustafa Talha Savaş`ın da gür sesiyle eşlik ettiği programda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Mevlevi semazenleri eşliğinde tasavvuf ezgileri ve Mesnev-i Şerif`ten kıssalar seslendirdi.  Sık sık Hz. Mevlana`nın hayatından kesitler de aktaran Ahmet Hakkı Turabi`ye program sonunda protokol üyeleri teşekkür etti. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ