KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Derince’de 10 Kasım hüznü
Derince’de 10 Kasım hüznü
Güncel
11 Kasım 2009 Çarşamba 14:43
  • 1377
  • 0

Derince’de 10 Kasım hüznü

Tüm yurtta olduğu gibi derince’de de 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri büyük bir hüzne sahne oldu. Atatürk, bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk`ün ölümünün 71`inci yıldönümü anma törenleri Derince Kaymakamlığı bahçesinde Atatürk anıtı önündeki anma töreniyle başladı. Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, Garnizon Komutanı Ali Kocatürk ve Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar`ın Atatürk anıtına çelenk sunmalarının ardından, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri de çelenklerini sundu. Saat 09.05`te sirenler eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla şanlı bayrağımız göndere çekildi. Derince  Kaymakamı Cantürk makamında Kocatürk ve Alemdar ile bir süre sohbet etti.
 

İKİNCİ TÖREN SABANCI İ.Ö.O.`DA
Buradaki törenin ardından Sabancı Ortakları ve Çalışanları İ.Ö.O. Salonu`nda 10 Kasım Atatürk`ü Anma Programı`na geçildi. Buradaki programa da kaymakam Cengiz Cantürk, Garnizon Komutan Vekili Zahit Agar, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar,  belediye başkan yardımcısı Halit Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü, kaymakamlık daire müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve veliler katıldı.
 

ŞARKILAR, ŞİİRLER OKUNDU
Bu yıl Çakabey İ.Ö.O. öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı; okul müdürü Okyar Özbay`ın günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasıyla başladı. Yaklaşık 1,5 saat süren programda ilk olarak “Atatürk Öldü Biliyor musun” adlı sinevizyon gösterisi yapıldı. Çakabey İ.Ö.O. öğrencilerinin hazırladığı “Yarın Dünde Başlar” adlı tiyatro gösterisi sahnelendi. Ardından “Gidiyor”, ve “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı şiirler okundu. Programda son olarak Atatürk`ün sevdiği şarkılar okul korosu tarafından seslendirildi.
 

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL
Programın sonunda ilçe genelinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Resim dalında Mevlana İ.Ö.O. öğrencisi Sude Deniz Polat birinci olurken; şiir dalında Cumhuriyet İ.Ö.O. öğrencisi Aleyna Türkoğlu, kompozisyon dalında Merkez Bankası Anadolu Lisesi öğrencisi Lütfiye Ağıl kendi dallarında birinciliğe hak kazandı. Öğrencilerin ödülleri kaymakam Cengiz Cantürk tarafından verildi.
 

RESİM SERGİSİ GEZİLDİ
Resim dalında Cumhuriyet İ.Ö.O. öğrencisi İrem Akbulut, şiir dalında Fatih İ.Ö.O. öğrencisi Rüya Gündüz, kompozisyon dalında Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Canan İbiş ise ikinci oldu. İkincilere ödülleri Derince Garnizon Komutan Vekili Zahit Agar tarafından verildi. Üçüncülükte ise resim dalında Çenesuyu İ.Ö.O. öğrencisi Dolunay Yıldız, şiir dalında Cumhuriyet İ.Ö.O. öğrencisi Tuğçe Çakırer, kompozisyon dalında 19 Mayıs Lisesi öğrencisi Esin Soyer ödül almaya hak kazandı. Üçüncülere ödülleri başkan Aziz Alemdar verdi. 10 Kasım Atatürk`ü Anma Programı resim sergisinin gezilmesiyle son buldu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ