KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Deşifre ediyoruz
Deşifre ediyoruz
Güncel
23 Aralık 2010 Perşembe 11:45
  • 6227
  • 11

Deşifre ediyoruz

Devlet sırrı gibi saklanan yer burnumuzun dibinde. Eğer durduramasak turizm bölgesi yapmaya çalıştığımız Kartepe, neredeyse Dilovası’ndan farksız olacak. Kentimiz kirlilikten ötürü yaşanmaz hale gelecek.

Güney Koreli demir-çelik devi Posco, ülkemize ikinci bir yatırım kararı almış, bunun için de ilimizi seçmişti. Bursa`da 24 milyon dolarlık yatırım yapan ve ekim ayında üretime başlayan dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi Posco, 350 milyon dolarlık yatırımla Kocaeli`ye paslanmaz çelik fabrikası kuracağını açıklamıştı. Ancak fabrikanın yeri kamuoyundan bir sır gibi saklanıyordu. Bizim Kocaeli Gazetesi, Posco`nun fabrikayı kuracağı yeri buldu. Kartepe`ye bağlı Uzunçiftlik Mahallesi Uzunbey mevkii.


BU İKİNCİ OLUYOR
Bundan iki yıl önce de Yıldız Entegre`nin sahibi Fehmi Yıldız, Uzunçiftlik`e demir-çelik fabrikası kurmak üzere harekete geçmişti. Uzunbey mevkiindeki verimli tarlaları satın alan Yıldız, 270 dönümlük arazi üzerine dev bir fabrika inşa etmek için kolları sıvamıştı. Bölge sakinleri olaya tepki gösterirken, Bizim Kocaeli Gazetesi de tehlikeye dikkat çekmiş, “Uzunçiftlik, Dilovası olmasın” manşetiyle çıkmış, günlerce bu doğrultuda yayın yaparak kamuoyunun dikkatini bu noktaya çekmeye çalışmıştı.
 

HAYAT BİTECEKTİ
Çünkü; Uzunçiftlik`e demir-çelik fabrikası kurulması demek, öncelikle burada bulunan tarım arazilerinin yok olması anlamına geliyordu. Bundan daha da önemlisi demir-çelik fabrikalarının çevreyi nasıl kirlettiğini bilmeyen yoktu. Havayı, suyu, toprağı kirleten, bunun yanı sıra görüntü ve gürültü kirliliği de yaratan demir-çelik fabrikaları insan sağlığını da tehdit ediyordu. Civarda yaşayan halk fabrikanın bacasından çıkacak zehirli dumanları solumak zorunda kalacaktı. Kısacası Uzunçiftlik`te hayat bitecekti.
 

“DURDURUN” DEMİŞTİK
Bizim Kocaeli Gazetesi günlerce bu konunun üzerine gitmiş, Diler Demir Çelik ve Çolakoğlu Metalurji örneklerini vererek Uzunçiftlik`te yapılacak demir-çelik fabrikasına ‘dur` denilmezse ikinci bir Dilovası vakasıyla karşı karşıya kalabileceğimizi gözler önüne sermişti. Ve gazete olarak demiştik ki; Bir yandan sanayinin yarattığı kirliliği ortadan kaldırmaya çalışırken, Dilovası`nı kurtarma planları yaparken, diğer yandan Uzunçiftlik`e demir-çelik fabrikası kurulmasına izin vermek bu kente ihanettir.
 

VAZGEÇMİŞLERDİ
Gazetemiz çevre adına işlenen bu cinayete, bu katliama seyirci kalınmamasını da istemişti. Ve Kocaeli halkına bir çağrı yapmış, “El ele verip, demir-çelik fabrikasına ‘dur` diyelim” demişti. Bölge halkının tepkisine, gazetemizin ısrarlı yayınlarına Büyükşehir Belediyesi de duyarsız kalamamış, Yıldız Entegre`ye demir-çelik fabrikası için gerekli izin vermemişti. Turizm bölgesi olması hedeflenen, bu yönde girişimlerde bulunan Kartepe direkten dönerken, bölge halkı da derin bir “oh” çekmişti.
 

ŞİMDİ DE POSCO
Şimdi aynı bölgede, Yıldız Entegre`nin demir-çelik fabrikası kurmayı planladığı alanın biraz üzerinde Güney Koreli demir-çelik devi Posco, 350 milyon dolar yatırımla paslanmaz çelik soğuk haddeleme fabrikası kurmak istiyor. 2011 yılının ilk yarısında temeli atılacak fabrikanın 2013 yılında üretime başlaması planlanıyor. Tesiste yıllık 200 bin mt`luk üretim gerçekleşecek. Bölge halkı ise ikinci kez kapılarını çalan tehlikeye karşı ikinci kez ayaklanmaya hazırlanıyor.
 

YERİ SAKLANIYOR
Posco`nun ilimizde kuracağı fabrikanın yeri kamuoyundan adeta bir sır gibi saklanıyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri(MARKA) Erkan Ayan da konuyla ilgili olarak “Fabrikanın yapılacağı yer belli ama biz açıklamak istemiyoruz. Posco firması önümüzdeki günlerde ilimize gelip kuracağı fabrikayla ilgili ayrıntılı bilgi verecek ve fabrikanın yerini kendileri açıklayacaklar” dedi. Büyük bir ihtimalle gelecek tepkilerden çekinen Posco, fabrikanın yerini şimdiden açıklamak istemiyor.
 

BAŞKANIN HABERİ YOK
Posco, fabrikayı kuracağı alanı Kartepe`ye bağlı Uzunçiftlik Mahallesi Uzunbey mevkii olarak belirlerken Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın bundan habersiz olduğu ortaya çıktı. Karabalık, “Posco`nun ilimizde yatırım yapacağı haberini okudum ama fabrikanın Kartepe`de kurulacağı konusunda bir bilgim yok. Kimse bu konuda beni bilgilendirmedi. Ben, Kartepe`yi turizm alanında tanıtmaya çalışırken halen sanayinin yerleşmesi için çaba gösteriliyorsa oturup düşünmek gerek. Bu konuyla ilgili kesin kararımızı ileriki günlerde vereceğiz” dedi.
 

BÖLGE HALKI İSTEMİYOR
Uzunbey Mahallesi`nin muhtarı Altan Kibar ise Güney Koreliler`in kuracağı fabrikayı mahallelerinde istemediklerini söyledi. Kibar, “Yıldız Entegre`den dolayı zaten çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. İki yıl önce demir-çelik fabrikası kurmak istediler, tepkimizi ortaya koyduk ve fabrikanın kurulmasını engelledik. Bizim tek geçim kaynağımız tarım. Elimizdeki tarlaları da alırlarsa ne yaparız. Biz Şener Şen`in filmindeki gibi ‘Satılık Köy` olmak istemiyoruz. Mahalle halkı olarak kurulacak yeni fabrikayı istemiyoruz. Yapılmaması için gerekirse ölümü bile göze alırız” dedi.
 

MUHTAR: ENGELLERİZ 
Muhtar Altan Kibar, tepkisini şöyle dile getirdi: “Mahallenin hemen üst kısmında, tarım arazisi olan yaklaşık 300 dönümlük alanda bir-iki yıl önce imar tadilatı yapıldı ve burası sanayi alanına dönüştürüldü. Şimdi burası Organize Sanayi Bölgesi alanı olarak ayrıldı. Yapılmak istenen paslanmaz çelik fabrikası mahallemizin tam orta yerinde bulunuyor. Buraya çelik sanayinin gelmesi halinde geçim kaynağımız olan tarım da elimizden gidecek. Ekmeğimizin derdindeyiz biz. Fabrikanın yapılmaması için gerekirse çoluk çocuk yollara seriliriz.”
 

BAŞBAKAN İSTİYOR  
Bu yatırımın ülkemize gelmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın kasım ayında Güney Kore`de yapılan G-20 zirvesinde Posco CEO`su Chung Joon-yang ile görüşmesinin etkili olduğu ortaya çıktı. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı da “önümüzdeki günlerde dev bir yatırım açıklayacağız” diyerek projeye ne kadar önem verdiği gözler önüne sermişti. Chung Joon-yang`ın da “bizlere her etapta son derece önemli katkılarda bulunan” diyerek hem ajansa hem de Başbakan Erdoğan`a teşekkür etmesi aldıkları büyük desteği anlatmaya yetiyor.
 

20 ÜLKEDE VAR
Ülkemizdeki ilk yatırımını 24 milyon dolarla Bursa`ya yapan Posco, ikinci fabrikasını da Kartepe`de kurmayı hedefliyor. Dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi olan Posco'nun 20 ülkedeki 36 üretim tesisinde toplam 17 bin kişi çalışıyor. Şirketin yıllık üretim kapasitesi 32.3 milyon mt. Varlıklarının değeri ise 37 milyar dolar. Aralarında Hindistan, Brezilya, ABD, Meksika, Kanada, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika`nın da bulunduğu toplam 20 ülkede 42 merkezi bulunuyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ