KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Develeri Van’a uğurladık
Develeri Van’a uğurladık
Güncel
10 Ekim 2010 Pazar 15:48
  • 2271
  • 10

Develeri Van’a uğurladık

17. Van Asya İpekyolu Turizm, Ticaret ve Sanayi Fuarı’nın tanıtımı için ilimize gelen deve kervanını Van Valisi Münir Karaloğlu uğurladı
Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Van`da 20-24 Ekim tarihlerinde 17.`si düzenlenecek olan Van Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı`nın tanıtımı için bu yıl bir ilk gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreteri ve mevcut Van Valisi Münir Karaloğlu`nun organize ettiği tanıtım etkinliği çerçevesinde İstanbul`dan 3 deveyle yola çıkan kervan ticaretin gelişmesine katkı sunan tarihi İpekyolu güzergahındaki tüm illeri dolaşıyor. Kervan bu kapsamda da dün ilimize geldi.
 
 
KARALOĞLU DA GELDİ
Kervanın ikinci durağı olan Kocaeli`de Merkez Bankası önünde buluşan develer Yürüyüş Yolu`ndan geçti. Kervanı Van Valisi Münir Karaloğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter Ersin Yazıcı, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, AKP İl Başkanı Zeki Aygün ve protokol üyeleri beraber karşıladı. İzmit Halk Eğitim Merkezi öndeki boş alanda gerçekleştirilen bir törenle 20 Ekim`de kapılarını açacak olan fuar Kocaeli halkına tanıtıldı. 
 
 
DEVLER KOCAELİ`DE 
Yürüyüş Yolu`nda yürüyen develeri gören vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bir çok vatandaş da devlerle fotoğraf çektirdi.  Fuarın tanıtımı için düzenlenen törenin açılış konuşmasını Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu yaptı. Kandaşoğlu, 17.`sini gerçekleştirdikleri fuarın amacını büyükşehirlere bir türlü anlatamamaktan şikayet ederken Van Valisi Münir Karaloğlu ile Van`ı herkesin daha yakından tanımaya başladığını söyledi. Kandaşoğlu şunları söyledi: “Kocaeli`de üretilen malın yüzde 40`ını doğu ve güneydoğu tüketiyor. 
 
 
60 İŞ ADAMI VAN`A GİDİYOR
Ayrıca üretilen malın büyük çoğunluğu Van üzerinden İran`a, Ermenistan`a Ortadoğu`ya ve Türk Cumhuriyetleri`ne satılıyor. Bugün buraya sizleri fuarımıza davet etmek için geldik. 20 Ekim`de tüm iş adamlarını fuarımıza bekliyoruz.” Kandaşoğlu`nun ardından söz alan KOTO Başkanı İbrahim Keleş, turizm ve sanayi fuarına 60 iş adamından oluşan heyetle katılacaklarını söyledi. 
 
 
VAN BİR BAŞLANGIÇ
Karaosmanoğlu ise Van`da ayrı bir zenginliğin olduğunu söyleyerek fuarın hayırlı olmasını diledi. Münir Karaloğlu da Kocaelili hemşerilerine seslenerek, “Van ilimiz sınırlarımızın en sonunda olsa da bir son değil, bir başlangıç olmuştur. Van`ın istişamlı tarihine dönmesi için çalışıyoruz. Dünya`nın merkezi doğuya kayıyor. Türkiye`nin doğudaki büyük pazarlara açılması için de doğudaki illerimiz köprü olacak. Biz bölgemizin kötü şeylerle anılmasını artık istemiyoruz” dedi. 
 
 
AYRAN AŞI İKRAM EDİLDİ
Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise Van`da uygun koşullar sağlandığı taktirde Kocaeli`de yatırım yapacak yatırımcıları Van`a yönlendirebileceklerini söyledi. Topaca, Van ve Kocaeli arasındaki işbirliğini geliştirmek için üzerine düşeni yapacağını da kaydetti. Törende Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu da yaptırdığı Van`ın yöresel çorbası ayran aşı ve köy ekmeğini konuklara ikram etti. 
 
 
KARALOĞLU ÇEKTİ
Konuşmaların ardından protokol  kervanı uğurladı. Kandaşoğlu devenin sırtına binerken Karaloğlu da devenin ipini tutarak yürüttü. İstanbul`dan yola çıkan deve kervanı İpek Yolu güzergahındaki Eskişehir, Ankara, Muş, Bitlis` de uğrayıp sonrasında Van`a ulaşacak. Töreninin sonuna doğru İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın spor kıyafetleriyle gelmesi dikkat çekti. Doğan`ı spor kıyafetlerle gören Karaosmanoğlu, “Ben kıyafetleri çıkaralı çok oldu” diyerek başkan Doğan`a inceden bir mesaj verdi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ