KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Dik rampada eylem
Dik rampada eylem
Güncel
20 Ekim 2009 Salı 10:12
  • 1822
  • 1

Dik rampada eylem

Gazanfer Bilge Bulvarı adı verilen dik rampada sıkça meydana gelen, son olarak da okul servisinin de karıştığı kazanın yankıları sürüyor. Mahalle halkı yine yolu kapatmak istedi. Polisle tartışan mahalleli basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız şekilde

Dik rampada dün sabah saatlerinde meydana gelen ve aralarında öğrencilerin de bulunduğu 9 kişinin yaralandığı kazanın ardından mahalle halkı ayaklandı. Erenler ve Cedit Mahallesi`nde oturan vatandaşlar sabah 08.30 sıralarında yolu kapatarak basın açıklaması yapmak istedi. Yolun kapatılmasına izin vermeyen polislerle de tartışan vatandaşlar ardından yeşil alanda basın açıklamasını yaptı. Vatandaşlar adına basın açıklamasını yapan Mithat Canbaz yolun ölüm yolu olduğunu ifade ederek “Yol açıldığından beri 4 kaza oldu. 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 13 vatandaşımız da yaralandı. Mahalle halkı olarak biz her gün tedirginlik yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi sorunu çözmek yerine duyarsızca hiç bir şey olmamış gibi hareket ediyor. Evlerimizi yıkarken bizleri dinlemedikleri gibi yine bizleri dinlemiyorlar” dedi.
 

SUÇLULAR BELLİ
Canbaz, şöyle konuştu: “Yaptığınız yolun dikliği, eğimi, kullanışsızlığı havaların iyi olduğu şu zamanlarda bile bu korkunç kazalara neden olurken, kışın ne olacağını merak ediyoruz. Yüzlerce çocuğun hastanın ve yaşlının geçiş güzergahında olan bu bölgede daha büyük felaketler yaşanabilir. Biz mahalle sakinleri olarak bu yolda yaşanan kazanın sorumlusunun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanolu, Fikri Işık ve AKP`nin olduğunu düşünmekteyiz. Hiçbir teknik araştırma yapılmadan yapılan bu yol ne toplu taşıma araçları tarafından kullanılıyor, ne de trafik sorununu çözüyor. Bu yol Erenler-Cedit sakinlerine korku saçmaktan ve Kocaeli`ye ölüm saçmaktan başka bir işe yaramıyor.”
 

ELBET KAPATACAĞIZ
Konuşmanın ardından mahalle sakinleriyle polis arasında tekrar tartışma çıktı. Yolun tamamını kapatmak isteyen grubu ikna etmekte zorlanan polis basın açıklamasının ardından grubun dağılmasını istedi. Polisleri ve belediyeyeyi uyaran mahalle halkı “Biz bu yolu elbet bir gün kapatacağız. Bu belki gece 02.00`de 05.00`de belki de sabah ezanında. Ama bu yolu kapatacağız. Çocuklarımızla birlikte artık can güvenliğimiz kalmadı, bu yol kaldırılıncaya kadar da mücadele edeceğiz” dedi. Sloganların ardından mahalle halkı yol kenarındaki barikatlardan geçerek evlerine döndü. Eylem de olaysız bir şekilde sona erdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ