KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Dik rampaya çözüm bekleniyor
Dik rampaya çözüm bekleniyor
Güncel
23 Ekim 2009 Cuma 18:52
  • 1497
  • 1

Dik rampaya çözüm bekleniyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Gazanfer Bilge Bulvarı’ndaki dik rampa, kazalara davetiye çıkarmaya devam ediyor. Halk ise yola bir an önce çözüm bekliyor

19 Ekim`de gazetemizin manşetinde ‘Bu yol çok can yakacak` başlığıyla verdiğimiz haberde, Gazanfer Bilge Bulvarı adı verilen dik rampada yaşanabilecek tehlikeye dikkat çekmiştik. Aynı gün, freni patlayan, yağ yüklü bir kamyon önce öğrenci taşıyan bir servis minibüsüne, ardından da bir eve çarparak durabilmişti. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmamıştı.
 

MAALESEF HAKLI ÇIKTIK
Bu kaza maalesef bizi haklı çıkarmıştı. Gazanfer Bilge Bulvarı`nda bulunan dik rampa güzergahında bulunan dükkan sahipleriyle ve mahalle halkıyla konuştuk. Hepsinin yoldan yana şikayetleri vardı. Kimisi yolu ‘katliam yolu` olarak niteledi, kimisi de bu yolun hangi mantıkla yapıldığını sordu. Mahalle sakinleri ise, çocuklarını okula yollarken dahi korktuklarını söyledi.


 

AKIL EDEMEDİLER Mİ?
Bu yolda çok defa kaza oldu. Çoğu kez facianın eşiğinden dönüldü. Ama şu ana kadar burada, ‘büyük araçlar giremez` levhasından başka bir önlem alınmış değil. Büyük araçlar rahat rahat yola girip çıkıyor. Burada bir önlem alınana kadar en azından, buranın trafik polisi ya da trafik zabıtası tarafından denetlenmesi gerekiyor. Buranın böyle olacağını, bu yolu yapanlar akıl edemedi mi? Kışın burada buzlanma sonucu çok kişinin canı yanacak. Ben burada bir an önce önlem alınmasını istiyorum. Burada faciaların önüne geçmek için tek çözüm yolu, buraya bir viyadük yapılmasıdır. Ben yetkililerin bir an önce yaptıkları bu yanlışı düzeltmesini istiyorum.
Mahalle sakinlerinden Bekir Uygun

 


VİYADÜK YAPILMALI


Bu yolu neden hiç kimse kabullenmiyor. Ne belediye ne de Karayolları ‘ben yaptım` demiyor. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`ndan bunun cevabını istiyorum. Burada büyük araçlar giremez levhası var. Ama Büyükşehir Belediyesi bazı yük kamyonlarına izin belgesi veriyor. Üstelik bu araçlardan çoğu oldukça eski araçlar. Ayrıca burada uyarı levhası var. Bir saat önce girilmez yazısı yapıştırıldı. Ama büyük araçlar buna rağmen bu yolu kullanıyorlar. Çünkü denetleyen kimse yok. Burada bir an önce gereken çalışmaların başlatılması gerekiyor. Bolu tüneli gibi bir çalışma olabilir ya da bir viyadük yapılabilir. Ne yapılacak bilmiyorum ama ellerini çabuk tutsalar iyi olacak. Yoksa burada yaşanacak bir facianın hesabını veremezler.

Keşan Pastanesi`nin Sahibi Mustafa Akkuş

 


FİKRİ IŞIK SÖZ VERMİŞTİ

Bu yol tam bir facia. Yaklaşık kırk yıldır bu semtte ikamet ediyorum. Bu yol Cedit ve Erenler Mahallesi`ni bölerek, Erenler bölgesinde oturanların Sağlık Ocağı`ndan yararlanmasını engelliyor. İnsanlar birkaç yerde yaya geçidi bulunmadığı için, bariyerlerden atlamak zorunda kalıyor. Bu da çok tehlike arz ediyor. Bu yol ayrıca aşırı şekilde rampa olduğu için sürekli kazalara yol açıyor. Seçimler öncesi Fikri Işık, geldi ve yolu inceledi. Yoldaki yanlışları gördüğünü ve bir an önce gerekenin yapılacağını söyleyerek söz verdi ve gitti. Ama verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. Şu anda yol hala faciaya açık durumda. Girilmez levhası dışında hiçbir önlem alınmadı. Burada ağır tonajlı araçlara kesinlikli izin verilmemeli ve trafik polisleri tarafından bu yol denetlenmelidir. Aksi takdirde, burada yaşanacak olan bir facianın altından kalkamazlar.

Mahalle sakinlerinden Mahmut Yazıcı

 


BU YOL KATLİAM YOLU
Bu yol katliam yolu. Burada çok can yanacak. Böyle bir yolu, inşaa etmek akıl karı değil. Buradan büyük kamyonlar, ağır tonajlı araçlar geçiyor. Yoldan, TIR`lar, iş makinası taşıyan araçlar bile geçiyor. Uyarı levhasının altına girilmez yazısını daha yeni yapıştırdılar. Ama kimse bu levhayı umursamıyor. Burayı denetleyen kimse yok. Ayrıca yolun başında bir yaya geçidi var. Sağlık ocağının karşısına ve yolun birkaç yerine yaya yolu yapılması lazım ama yapılmamış. Mecburen bariyerlerden geçiyoruz. Bu yaşlı halimle bariyerlerden geçmek zorunda kalıyorum. Ben yolla ilgili bütün bu yanlışların düzeltilmesini istiyorum. Bu yolun düzeleceğine inanmıyorum ama yanlışı yapanlar, çözümünü de bulmak zorundalar. Burada yaşanacak bir facianın izahı olamaz.

Mahalle sakinlerinden Selahattin Kaya

 


KENT KONUT`A GEÇİŞ OLSUN DİYE

Burada ilk yapılması düşünülen proje viyadüktü. Daha sonra Kent Konut`un evlerine geçiş olsun diye, viyadükten vaz geçilerek böyle rampa bir yol yapıldı. Bu yoldaki eğim dünya standarlarının çok üstünde. Kışın burada buzlanma olması halinde kazaların önüne geçemezler. Bu yola ağır vasıtaların girişi yasaklanmalı ve sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Burada ilk başta düşünülen viyadük sistemi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yetkilileri bu yolda bir facia olmaması için göreve davet ediyorum.

Yıldız Eczanesi sahibi Serdar Yıldız

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ