KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’de anlaşma sinyalleri
Büyükşehir’de anlaşma sinyalleri
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 08:57
  • 1614
  • 4

Büyükşehir’de anlaşma sinyalleri

Büyükşehir Belediyesi’nde TİS görüşmeleri arabulucu nezaretinde devam etti. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, toplantının ardından yaptığı açıklamada anlaşma sinyalleri verdi

Büyükşehir Belediyesi`nde uyuşmazlıkla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi görümelerinde tarafsız arabulucuyla ilk görüşme gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi ile İSU`da çalışan 3 bin 200 işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmelerine Kocaeli 1. İş Mahkemesi`nin atadığı İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Fevzi Yılmaz arabuluculuk etti.
 

KİMLER KATILDI
Antikkapı Restaurant`ta yapılan görüşmelere işveren tarafından YERELSEN Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, uzman Hasan Tenlik, İSU adına Hasan Fitoz, Büyükşehir Belediyesi adına Asman Ayvazoğlu, işçiler adına Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, genel sekreter Devlet Sert, şube başkanı İrfan Gün ve yönetimi ile iş yeri temsilcileri katıldı.
 

ANLAŞMA YOK
Saat 14.00 sıralarında başlayan görüşmelerde uzlaşmazlık zaptı tutulan ücret ve sosyal haklara yapılacak zam konularını kapsayan 12 madde ele alındı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, hiç bir maddede anlaşma sağlayamadıklarını belirtti.
 

DEVAM EDECEK
Aslan, görüşmelerle ilgili şunları söyledi; “Resmi arabuluculuğun ilk toplantısını gerçekleştirdik. Tıkanan noktaları resmi arabulucuya hem Hizmet-İş hem işveren sendikası olarak aktardık. Bütün maddeler tartışıldı, konuşuldu. Resmi arabuluculuk süresi 15 gün. 24 Nisan`a kadar devam edecek. Bir hafta da uzatma süresi var. Bu süreç tamamlanana kadar Hizmet-İş olarak girişimlere devam edeceğiz.
 

BAŞKANLA GÖRÜŞECEK
Bu akşam Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşeceğiz. Bu uyuşmazlığı giderene kadar tüm çalışmalarımıza devam edeceğiz. Umarım kısa bir sürede bu anlaşmazlık sona erer ve barış içinde bir toplu iş sözleşmesi olur. Ayrıca tüm Toplu Iş Sözleşmelerimizi Ankara`da değerlendiriyoruz. Şu ana kadar geçen herhangi bir madde yok. İnşallah ortak bir nokta bulunur.
 

FİKİR BİRLİĞİ
Uyuşmazlık olan bazı maddelerde fikir birliği yapıldı.
Tutanakta yer almadığı için geçen bir madde olmadı. Herhangi bir şey söylemek doğru olmaz. İşveren sendikası ücret tekliflerinde yeni bir teklif yapabileceklerine dair sinyal verdi. Ana bunlar tutanağa geçemediği için kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Umarım Kocaeli`ye yakışır bir  Toplu Iş Sözleşmesi olur.”
 

YENİ ÖNERİ YOK
Aslan açıklamalarının ardından başkan Karaosmanoğlu ile görüşmek üzere Antikkapı`dan ayrıldı. Taraflar 30 Nisan Cuma günü saat 14.00`te arabulcu nezaretinde yeniden bir araya gelecek. Toplantıda işveren ve işçi tarafları ücret konusunda yeni öneri getirmediği öğrenildi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ