KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Dilovası büyük tehlike altında
Dilovası büyük tehlike altında
Güncel
24 Ekim 2009 Cumartesi 14:24
  • 1504
  • 0

Dilovası büyük tehlike altında

Patlamaya hazır bomba gibi duran tanklar, ilçe halkının can ve mal güvenliğini tehdit ediyor.

Sağlık Bakanlığı Uzmanı Dr. Cansın Arda`nın kimyasal risk haritası ile ilgili yaptığı açıklamalar korkunç gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye´nin kimyasal kaza riski haritası çıkartıldığında Kocaeli ve İstanbul´un ilk sırayı paylaşacağını savunan Arda`nın bu açıklamaları dikkatleri kimyevi madde üreten fabrikaların yoğunlukta bulunduğu Dilovası`na çevirdi.

TEHKİYE ÇOK BÜYÜK
Dilovası`nda geçtiğimiz yıllarda çıkan kimyasal fabrika yangınları günlerce sürmüştü. Her an büyük yangınların çıkabileceği Dilovası`nda tehlike devam etmesine rağmen yeterli tedbir ve önlemler alınmış değil.50 bin nüfusun yaşadığı Dilovası sanayi ile iç içe. Fabrikalarda çıkabilecek olası yangınlar ilçe halkının en büyük korkulu rüyası.
Dilovası sınırları içende 200`e yakın sanayi kuruluşu bulunuyor. Bu sanayi kuruluşlarının bir bölümüne ait yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı madde tanklarının sayısının 1000 olduğu belirtiliyor.
Dilovası Araştırma komisyonunun hazırladığı rapora da giren 1000`e yakın tankların büyük bir bölümü ile iç içe geçmiş konutlar bulunuyor. Tankların arasında ruhsatsız olanlar da var. Araştırma raporunda yanıcı ve patlayıcı madde ihtiva eden yeni tankların kesinlikle yapılmaması ve mevcut tanklarla ilgili de çevre kirliliği, yangın ve afet durumlarına karşı gerekli önlemlerin kısa vadede alınması önerilmişti. Raporun hazırlanmasından uzun bir sür geçerken önerilerin hiç birinin yerine getirilmediği ifade ediliyor.
Sağlık Bakanlığı Uzmanı Dr. Cansın Arda`nın açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen Dilovası ile ilgili önlem ve tedbirler alınmalı. Yetkililer büyük faciaların yaşanmasının an meselesi olduğu Dilavası`nın karşı karşıya olduğu bu tehlikeye karşı acil eylem planı hazırlamalı.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ