KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
Dilovası'na kömür yağdı
Dilovası'na kömür yağdı
Güncel
15 Kasım 2012 Perşembe 16:15
  • 2515
  • 4

Dilovası'na kömür yağdı

Büyük tartışmalara sebep olan Kömürcüler OSB, Turgut Özal ve Kayapınar Mahallesi’nin kabusu oldu. Mahalle halkı, her yeri karaya bürüyen kömür tozuna isyan etti
Dilovalılar`ın kurulmasına tepki göstermesine rağmen kurulan Kömürcüler OSB Turgut Özal Mahallesi ve Kayapınar Mahallesi halkının kabusu oldu. Dilovası Turgut Özal Mahallesi ve Kayapınar Mahallesi üst tarafına kurulan Kömürcüler OSB vatandaşa zehir yutturmaya başladı. Kısa süre önce tam olarak faaliyete geçen Kömürcüler OSB'nin kısa sürede Turgut Özal ve Kayapınar Mahallesi'ni kömür tozuna bularken, vatandaşlar isyan etmeye başladı. Dilovalılar`ın karşı çıkmasına rağmen tepe noktaya kurulan Kömürcüler OSB'den rüzgarla birlikte mahalleye gelen kömür tozları vatandaşların sağlığını önemli ölçüde etkilemeye başladı.
 

“VALİ GELSİN BURADA YAŞASIN”
Kömür tozlarının rüzgarlarla birlikte mahallelere kadar ulaşması sonrası evlerinin camları ve balkonlarını siyah toz bulutları saran vatandaş çare aramaya başladı. Kayapınar Mahallesi Muhtarı Sıddık Turak ve Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Şirin Barış, vatandaşlardan sık sık şikayetler geldiğini konuyu Kocaeli Valisi Ercan Topaca'ya ilettiklerini ancak şuana kadar bir çözüm bulamadıklarını dile getirdi. Topaca'nın, "Elinizde bir kanıt varsa Kömürcüler OSB'yi kapatırım" demesine rağmen vatandaşın mağdur edildiğini söyledi.
 

BAŞBAKAN'A GİDECEKLER
Evlerinin camlarını ve balkonlarını kömür tozu sardığını söyleyen vatandaşlar, balkonlarına çıkamadıklarını belirterek gelen tozlardan dolayı ilerde çok ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını ve çocuklarının sağlıklarının tehlikede olduklarını söyledi. Vatandaşlar Topaca'nın gelip bu mahallelerde birkaç gün yaşamasını ve buradaki halkın neler yaşadığını görmesini ve biran önce Kömürcüler OSB'yi kapatmasını istedi. Vatandaşlar ayrıca Kocaeli Valisi Ercan Topaca'ya seslenerek çekilen resimlerin bir suç duyurusu olduğunu ve gereğinin yapılmasını istedi. Vatandaşlar ayrıca konunun çözüme kavuşmaması ve sağlıklı yaşam koşulları oluşmaması halinde seslerini Başbakan'a kadar ulaştıracaklarını belirtti.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ