KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Diyanet İşleri' nde değişim
Diyanet İşleri' nde değişim
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 10:01
  • 1004
  • 0

Diyanet İşleri' nde değişim

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, başkanlık bütçesi görüşülürken görevden alındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, başkanlık bütçesinin görüşüldüğü gün görevden alındı. Yerine yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez atandı. Bardakoğlu son dönemde, tartışmalara yol açan bir dizi söylemlerde bulunmuştu.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayıyla, 2003 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na getirilen Prof. Dr. Ali Bardakoğlu dün görevden alındı. Bardakoğlu'nun yerine Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez atandı. Atamaya ilişkin kararname bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu, bugün yapılacak devir-teslim töreniyle görevi Görmez'e devredecek. Atama kararnamesinin kabine üyelerine elden imzalatıldığı öğrenildi. AKŞAM'a konuşan 'çiçeği burnunda' Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'Hoca-talebe olarak devir teslim yapacağız' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin Meclis'te görüşüldüğü gün Bardakoğlu'nun görevden alınması dikkat çekti.

Temmuz ayında kabul edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası'na göre, Diyanet İşleri başkanlarının görev süreleri 5 yıl olarak belirleniyor. Bir başkan en fazla iki kez başkan olarak atanabiliyor. Aynı yasadaki geçici hükme göre ise görevde bulunan başkan ve başkan yardımcıları, yeni başkan ve yardımcıları atanıncaya kadar görevlerine devam ediyor.

 

'RESEPSİYONA KATILMAM'

Ali Bardakoğlu, son dönemde yaptığı açıklamalarla ses getirdi.

Başörtüsünün İslam'ın ön şartı olmadığı, ilköğretimde de olmaması gerektiğini belirtmişti. Ali Bardakoğlu, Köşk resepsiyonlarına katılmama gerekçesini ise 'Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken Diyanet İşleri Başkanlığı'na verdiği önemi kimseden görmedik, o yüzden resepsiyonlara katılmıyorum' diye açıklamıştı.

'Diyanet İşleri Başkanlığı 1924 yılında kuruldu. O dönem protokolde 3'üncü sıradaydı. Zaman içinde bu sıralama değişti. Diyanet, şu an protokolde 52'nci sırada' siteminde bulunmuştu.

 

'DİYANET BAĞIMSIZ OLMALI'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile girdiği türban polemiğinde topu Diyanet'e atmıştı. Bardakoğlu bunun üzerine, başörtüsü başta olmak üzere bir yasa düzenlemesi yapılırken 'Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşü nedir?' diye sormanın laikliğe aykırı olduğunu söylemişti. Bardakoğlu, 'Nüfus cüzdanlarından din hanesi kaldırılmalı, 100 bin personelin devletten maaş aldığı bir kurumun bağımsız olduğunu anlatamayız. Diyanet kendi kaynaklarına sahip bir kurum olmalıdır' görüşünü dile getirmişti.

 

BAKAN ÇELİK'LE ANLAŞMAZLIK MI?

BardakoĞlu'nun son dönemdeki bu cesur açıklamaları 'Görevden alınacağını biliyordu. Bu nedenle rahat konuştu' yorumlarına neden olurken, görevden alma ile ilgili asıl sebebin Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik ile arasındaki anlaşmazlık olduğu konuşuluyor.

 

Teşkilatta dış ilişkilerden sorumluydu

ALİ Bardakoğlu'nun yerine atanan Mehmet Görmez, 2003 yılında başkan yardımcılığı görevine getirilmişti. 7 yıldır başkanlığın dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ