KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Dizel araçlara yeni düzenleme
Dizel araçlara yeni düzenleme
Güncel
15 Kasım 2010 Pazartesi 12:51
  • 3186
  • 3

Dizel araçlara yeni düzenleme

Yeni yıl geldi zamlar kapıya dayandı. En kötü haberde dizel araç sahiplerine. Bakın nasıl bir düzenleme geliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK), 1 Ocak 2011`den itibaren kırsal motorin satışını yasaklamasının ardından euro dizelde, milyonlarca araç sahibini yeni yılda ‘katmerli` fiyat sürprizi bekliyor. Özellikle kamyon, halk otobüsü ve traktörler daha pahalı olan euro dizele geçiş yapacak.

Habertürk'ün haberine göre, Türkiye`de, Avrupa Birliği (AB) direktifi uyarınca yeni yılda motorinde keskin bir viraj alacak. 1 Ocak`ta, kükürt oranı yüksek, euro dizele göre litrede fiyatı 12-16 kuruş daha düşük olan kırsal motorin satışı yapılmayacak.

Bu tarihten itibaren ülke genelinde yalnızca (stoklarda bulunan kırsal motorin yeni yılda birkaç ay içinde tüketilecek) çevreye daha duyarlı, kükürt oranı düşük ve yüksek kaliteli motorin satışı yapılacak.

Türkiye`de, yılda 14 milyon ton motorin tüketiliyor. Bunun, 10 milyon tonunu kırsal motorin oluşturuyor. Türkiye, 14 milyon tonla Akdeniz çanağındaki en önemli motorin tüketicisi ülkelerden biri olarak öne çıkıyor bulunuyor. Ancak, Akdeniz havzasında ve çevresinde, 1 Ocak`ta Türkiye`nin 4 milyon tondan, 14 milyon tona çıkacak euro dizel ihtiyacını karşılayacak rafineri ve alt yapı bulunmuyor.

FİYAT FARKI VERGİ GELİRİNİ ARTIRABİLİR

EPDK`nın, kararı Maliye`nin vergi açısından yüzünü güldürecek. Euro dizel tüketiminin 14 milyona çıkmasıyla devletin ek 600 milyon TL vergi gelirinde artış olacağı belirten EPDK kaynakları, “Kırsal motorin, euro dizele göre 12-16 kuruş daha ucuz. Bundan kaynaklanan da vergi oranlarında farklılık var. 1 Ocak`ta euro dizele geçilmesiyle aradaki vergi farkı nedeniyle Maliye Bakanlığı`nın kasasına yıllık 600 milyon TL ekstra vergi girişi olacak” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ