KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Doğa işte böyle KATLEDİLİYOR!
Doğa işte böyle KATLEDİLİYOR!
Güncel
10 Kasım 2010 Çarşamba 09:31
  • 5016
  • 15

Doğa işte böyle KATLEDİLİYOR!

İzmit’e bağlı Avluburun Köyü’nde tam anlamıyla bir çevre katliamı yaşanıyor. Ormanlar yok edilirken, hava kirliliği de giderek artıyor

İzmit`in doğusunda bulunan, her tarafı ormanlarla çevrili olan, yakın bir zamana kadar cenneten bir köşeyi andıran Avluburun Köyü şu sıralar yasta. Çünkü, köyün en güzel yerinde, 350 bin metrekarelik alanda orman katledilmiş durumda. Bu katliamın sorumlusu da kum ocakları. Köydeki kum ocakları yüzünden ağaçların kesildiği yetmezmiş gibi hava kirliliğinde de önemli ölçüde artış var.
 

KÖYLÜLER TEPKİLİ
Bu katliama seyirci kalmak istemeyen köy sakinleri seslerini duyuramamaktan şikayetçi. Köy sakinlerinden Hüseyin Bülbül, tepkisini şöyle dile getiriyor: “Kum ocağının bulunduğu yer köyün ortak malı, meralık bir alan ve gür ormanlarla kaplı. Biz tek bir ağaç kestiğimiz zaman hapis yatıyoruz, ama bu insanlar maden arama ruhsatı çıkarıp ormanlarımızı talan ediyor. Bu kentin çevrecileri nerede?”
 

SES ÇIKARAMIYORLAR
Enerji Bakanlığı`ndan alınan maden arama ruhsatlarıyla ormanı katledip kum çıkaran, bu kumu çimento ve ilaç sanayine satan kişilerden şikayetçi olan köy sakinleri, korkudan seslerini de yükseltemiyor. Köy sakinlerinden Niyazi Kuşku bakın neler söylüyor: “Bölgede bir güç oluşturulmuş. Sesimizi yükseltemiyoruz. Doğamız katlediliyor ama gören, duyan, ses çıkaran yok. Ayrıca kamyonlar yollarımızı perişan ediyor.”

 

AĞAÇ DİKMELERİ GEREK
Avluburun Köyü`ndeki kum ocağının yarattığı orman katliamını gündeme taşıyan CHP`li İl Genel Meclis ve Köye Hizmet Birliği Üyesi Erdal Baş, “Bu ocaklar için Ankara`dan maden ocağı diye ruhsat alınmış. Nerede çalışma yapacakları belli, ama kendi alanlarının dışına çıkıp tam bir katliam yapıyorlar. Ruhsatlara göre kazılıp bırakılan alanların yeniden ağaçlandırılması gerek, ama ağaçlandırılmıyor” dedi.
 

OCAKLAR KAPATILMALI  
Baş, şöyle devam etti: “Kanun gereği ruhsatı alan işletmeci terk ettiği alanları ağaçlandırmak zorunda. Ne yazık ki bunu dikkate almadan sadece kendilerine yarayan madeni çıkarıp terk ettikleri alanları olduğu gibi bırakıyorlar. Çevreciler, yetkililer hakarete geçmeli. Sormalılar ‘Neden ağaçlandırmıyorsun?` diye. Bu insanlar çıkarttıkları kumlarla milyonlarca dolar para kazanıyor. Ama etraflarına verdikleri zararı görmüyorlar. Sorumsuzca hareket eden ocakların kapatılması lazım” dedi.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ