KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Doğalgazlı otobüsler bir haftada bozuldu
Doğalgazlı otobüsler bir haftada bozuldu
Güncel
31 Aralık 2009 Perşembe 10:56
  • 5050
  • 40

Doğalgazlı otobüsler bir haftada bozuldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin tanesini 550 bin euroya satın aldığı ve bir hafta önce sefere çıkardığı 35 doğalgazlı otobüsten 10’u arızalandı

Derince-İzmit hattında toplu taşımacılık yapan S.S. 5 No`lu Minibüsçüler Kooperatifi`ne bağlı 197 midibüs yargı kararıyla trafikten men edilmişti. Büyükşehir Belediyesi seferden men ettiği araçların daha önce çalıştığı hatlarda satın aldığı doğalgazlı otobüsleri sefere çıkarmıştı. Avrupa`nın düzgün yollarına göre yaptırılan, alt kısmı alçak olan doğalgazlı otobüsler bozuk olan yolarımıza daha fazla dayanmayarak tek tek arızalanmaya başladı. Sefere çıkarılan 35 otobüsten 10 tanesi arızalandığı için garajda bekletiliyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Abdulmütalip Demirel, yolların bozuk olması nedeniyle, otobüslerin elektronik sisteminde arıza meydana geldiğini ifade etti.
 

TANESİ 550 BİN EURO
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin şehir içi ulaşım filosuna yeni kattığı otobüsler Temsa firmasından satın alınmıştı. İtalya`da üretilen otobüslerden toplam 45 adet satın alınmıştı. 45 otobüsten 35 tanesi getirilerek, son derece görkemli yapılan tanıtımdan hemen bir gün sonra sefere başlatılmıştı. 10 tane körüklü otobüs ise önümüzdeki aylarda getirilecek. Tanesini 550 bin Euro`ya satın alınan otobüsler için Büyükşehir Belediyesi toplam 24 milyon 550 bin Euro ödeyecek.
 

BÜYÜKŞEHİR ALDATILDI MI?
Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve sefere çıkartılan 35 adet çevre dostu Temsa marka doğalgazlı otobüsler için ilginç söylentiler var. En çarpıcı söylenti ise çevre dostu doğalgazla çalışan otobüslerin toplama parçalardan yapıldığı, motorunun Mercedes, kasasının Mitsubishi firmalarına ait olduğu yönünde. Yeni otobüsler mevcut yollarımıza çok fazla dayanamıyor. Avrupa`daki yollara göre üretilen otobüslerin altı ile yol arasında kalan mesafe neredeyse bir karış. Trafikten men edilen midibüslerin de yollar nedeniyle sık sık arıza yaptığı biliniyor.
 

DEMİREL: YOLLARIMIZ BOZUK
Otobüslerin elektronik sistemleri son derece hashas ve  fazla sarsıntılarda bozulma ihtimali çok yüksek. Trafikten men edilen 197 midibüsün çalıştığı hatlarda çalıştırılan 35 otobüs, yolların bozuk olması nedeniyle arıza yaptı. Arızalı otobüsler, Plajyolu`ndaki garajda bekletiliyor. Bozuk yollar nedeniyle otobüslerin arıza yaptığını ifade eden Ulaştırma Daire Başkanı Abdulmütalip Demirel, “Biz otobüsleri trafikten men edilen midibüslerin çalıştığı hatlara koyduk. Ara sokaklar ve bu güzergahlardaki yollarımız bozuk. Yaşanan sarsıntılarda elektronik sistemler hasar görüyor” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ