KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Domuz gribi tehlikesi kapıda ama ilaç yok
Domuz gribi tehlikesi kapıda ama ilaç yok
Güncel
17 Ekim 2009 Cumartesi 16:55
  • 936
  • 1

Domuz gribi tehlikesi kapıda ama ilaç yok

Tüm dünyanın gündeminde olan domuz gribi vakaasına ilimizde şimdilik rastlanmadı. Ancak bu hiç rastlanmayacağı anlamına da gelmiyor. Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü, domuz gribi nedeniyle bir dizi önlem almaya hazırlanıyor

2008 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyada yüzlerce insanın ölümüne neden olan domuz gribi tehlikesi şu an için ilimizde bulunmuyor. Ancak bu hiç bulunmayacağı anlamına da gelmiyor. Son olarak Ankara`da özel bir okulda salgın olarak görülen hastalık, 15 kişiye bulaşmıştı.
 

VALİLİKTEN TOPLANTI
Ankara`da okulllar domuz gribi nedeniyle tatil edilirken, Valilik de yarın konuyla ilgili bir toplantı yaparak, alınması gereken önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi için yapılması gerekenleri ele alacak. Aynı gün, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Sağlık Bakanlığı`nda yapılacak toplantıya katılmak üzere Ankara`ya gidecek.
 

TEDBİRLİ OLMALIYIZ
Şu ana kadar ilimizde domuz gribi vakaasına rastlanmadığını hatırlatan İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, “Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. Biz müdürlük olarak gerekli önlemleri alacağız. Bakanlıktan gelen talimatları harfiyen uygulayacağız. Vatandaşlarımız yapılan uyarılara dikkat etmeli” dedi.
 

ŞU AN İLAÇ YOK
Şu anda domuz gribiyle ilgili ellerinde ilaç olmadığını ifade eden Aydınlık, “Bugün bakanlıkta yapılacak toplantının ardından her şey belli olacak. Bakanlık 10 milyon kişiye domuz gribi ilacı yapacak. Toplantının sonunda bir açıklama yapıp halkımızı bilgilendireceğiz” dedi.


Domuz gribi belirtileri
-Yüksek ateş
-Baş ağrısı
-Boğaz ağrısı
-Öksürük
-Genel vücut ağrısı
-Halsizlik, bitkinlik, üşüme

 

Virüs nasıl bulaşıyor?
İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor. İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.
 

Virüsten korunma yolları
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.


En etkili yöntem el yıkama
En etkili önlem sık sık ellerin yıkanması. Bunun dışında,  öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli. Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.

 

İl Müftü Vekili Bayram Erdoğan:
Domuz gribi aşısının dinen sakıncası yok

Domuz gribi hastalığıyla ilgili ortada pek çok hurafe de dolaşıyor. Bunlardan biri de domuz gribi aşısının dinen sakıncalı olduğu. Konuyla ilgili bilgi veren İl Müftü Vekili  Bayram Erdoğan, bunun tamamen hayal ürünü olduğunu ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu: “İslam dini sağlığa çok önem veren bir din. Sağlık olmadan ibadetler doğru düzgün yapılamaz.
 

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA
Aşının isminde domuz geçiyor diye vatandaşlar aşıdan çekinmemeli. Sağlıkla ilgili konuda Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ve uzman doktorların görüşleri ve açıklamaları dikkate alınmalı. Yetkililerin tavsiyelerine göre hareket etmek dinimizin tavsiyesidir. Gönül rahatlığıyla domuz gribi aşısını yaptırın.”

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ