KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Dosya masrafına bir darbe daha
Dosya masrafına bir darbe daha
Güncel
05 Aralık 2010 Pazar 15:13
  • 2143
  • 3

Dosya masrafına bir darbe daha

Kredi başvurusunda bulunduğu bankanın aldığı ‘Dosya Masrafı’na karşı savaş açan duyarlı öğretmen, ödediği paranın tamamını geri aldı

İzmit Endüstri Meslek Lisesi`nde öğretmenlik yapan Özcan Acar, ‘Dosya Masrafı`na karşı açtığı hukuk savaşını kazandı. Bir bankaya kredi almak için başvuruda bulunan Acar, bankanın aldığı fahiş ücret karşısında şoke oldu. Bankanın faiz oranlarıyla ödeme planına yansıyan rakamları karşılaştıran Acar, banka yetkilileriyle görüşerek aradaki farkın sebebini sordu. Yetkililerden dosya masrafının eklendiğini öğrenen Özcan Acar, Büyükşehir Tüketici Hakları Masası`na gelerek bu konuda ne yapması gerektiğini öğrendi.
 

TÜKETİCİ MASASI`NDAN BİLGİ ALDI
Büyükşehir Tüketici Masası`nın yönlendirmesiyle İzmit İlçe Hakem Heyeti`ne banka aleyhine başvuruda bulunan Acar`a burada bankanın dosya masrafı adı altında aldığı paranın haksız bir uygulama olduğu belirtilerek, ödediği parayı geri alması için dava açmasını önerdi. Açılan dava sonucunda hem dosya masrafının Özcan Acar`a ödenmesine hem de dava masraflarının banka tarafından karşılanmasına karar verildi.
 

DOSYA MASRAFI KANAYAN BİR YARA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tüketici Hakları Masası Sorumlusu Mehmet Köçer, dosya masrafı uygulamasının tüketiciler için hala kanayan bir yara olduğunu söyledi. Bu konuda tüketici lehine sonuçlanmış yüzlerce dava bulunmasına rağmen bankaların bu haksız uygulamayı devam ettirdiğini hatırlatan Köçer, bankaların aynı zamanda yanıltıcı reklamlarla da tüketiciyi yanlış yönlendirdiğini belirtti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ