KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6973 TL
  • 6.2955 TL
  • 7.1033 TL
Kocaeli Zirve
DSİ işçileri bir günlük iş bıraktı
DSİ işçileri bir günlük iş bıraktı
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 13:57
  • 964
  • 0

DSİ işçileri bir günlük iş bıraktı

Bir günlük iş bırakma eylemi yapan DSİ çalışanları, hükümete seslenerek eşit iş, eşit ücret talebinde bulundu

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası`na (ESM) bağlı olarak DSİ`de çalışan işçiler bir günlük iş bırakma eyleminde bulundu. İşçilere destek vermek amacıyla DSİ önünde yapılan eyleme ESM Kocaeli Şube Başkanı Yener Çalışkan, Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Osman Nuri Şenol ve Belediye-İş 1 Nolu Şube Başkanı Sedat Küçük katıldı.
 

EŞİT İŞ EŞİT ÜCRET
Sabah erken saatlerde başlayan eylemde DSİ çalışanları eşit iş, eşit ücret talebinde bulundu. Çalışanlar adına açıklama yapan ESM Kocaeli Şube Başkanı Yener Çalışkan şöyle konuştu: “Bizler eşit işe eşit ücret ödenmesini istememize rağmen siyasi iktidarlar, çalışanlar arasında farklı statüler yaratarak bu kuralı, bu talebimizi hep göz ardı etmişlerdir. Farklı ücret ödenerek örgütlü karşı duruş zayıflatılmaya çalışılmaktadır.

DUYARSIZ KALDILAR

Her fırsatta ücretleri eşitleyeceğiz diyen hükümet yetkilileri, taleplerimizi karşılamakta duyarsız kaldı. Oysa en düşük ücreti alan bizlerin DSİ çalışanlarının, MTA çalışanlarının, KİT çalışanlarının çok kolay çözülecek ek ödeme sorunumuzu, söz verdikleri halde çözmemişlerdir. Sorunumuzu TBMM grup başkan vekilleriyle görüşerek, bakanlıklara faks çekerek ilettik. Fakat sorunlarımız çözülmedi.”


HÜKÜMETE SESLENDİ

Çalışanların isteklerini duyurmak amacıyla bu eylemi düzenlediklerini belirten Yener Çalışkan, “Görüşülmekte olan 2011 yılı bütçesinde çalışanlar ve emeklilere ayrılan kaynak yine yetersizdir. Buradan AKP hükümetine ve bakanlarına sesleniyoruz. Ek ödemelerimizi en yüksek devlet memuru temel ücretinin %200 tavan üzerinden yeniden düzenleyin” diyerek konuşmasını bitirdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ