KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
KESK’den, genel greve davet
KESK’den, genel greve davet
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 15:20
  • 966
  • 3

KESK’den, genel greve davet

Kamu Emekçileri Sendikası(KESK), 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 26 Mayıs genel grevi için katılım çağrısında bulundu

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK)`nın  yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı ve  işsizliğe, güvencesizliğe ve örgütsüzlüğe karşı yapılacak olan 26 Mayıs genel grevine dair 50 ilde başlattığı bilgilendirme ve gelinen süreci değerlendirme toplantılarının Kocaeli ayağını gerçekleştirdi. KESK, işçilere ve kamu ekmekçilerine 1 Mayıs İşçi Bayramı`na ve 26 Mayıs`taki genel greve katılım çağrısı yaptı.
 

KATILIM YOĞUN OLDU
KESK  MYK Üyeleri Basın Yayın Sekreteri Hüseyin Gülpınar, SES Genel Merkez Yöneticisi Ümit Doğan, Tüm-Bel-Sen Genel Merkez Yöneticisi Güler Elveren, Yapı-Yol Sen TİS Sekreteri Gültekin Narinli`nin katılımı ile İzmit Öğretmenevi`nde yapılan  değerlendirilme toplantısında, KESK Kocaeli Dönem Sözcüsü İbrahim Yıldızkan ve KESK`e bağlı sendikaların temsilcileri de hazır bulundu.
 

CEHENNEME DÖNÜŞTÜ
Toplantıda konuşan KESK MYK Üyesi Basın Yayın Sekreteri Hüseyin Gülpınar, emekçilerin işsizliğe, örgütsüzlüğe ve güvencesizliğe mahkum edildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkenin sorunları büyük ölçüde 30 yıldır uygulanan politikalardan kaynaklanıyor. Bu politikalar ülkeyi sermaye kesimi için azgın bir sermaye biriktirme zemine, emekçiler için ise bir cehenneme dönüştürdü.


ÖRTÜLÜ GREV YASAĞI

Özelleştirmeler, taşeronlaştırmalar aracılığıyla, eşit işe eşit ücret ilkesi ayaklar altına alındı. Emekçilerin yüzde 70`i açlık sınırının altında, yüzde 90`ı yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalışıyor. Tablo böyleyken siyasi iktidar kılını bile kıpırdatmıyor. 25 Kasım uyarı grevine rağmen iktidar, Anaysa değişiklik paketiyle örtülü grev yasağı getirmeye kalkışıyor. Hükümetin Anaysa değişikliği için attığı adım halkın, emekçilerin, özgürlük, eşitlik ve barış beklentinsinin çok gerisinde.
 

BOYUN EĞMEYECEĞİZ
Bu ülkenin özgürlükçü, demokratik, eşitlikçi bir Anayasa`ya ihtiyacı var. Bizler dayatılan bu tabloyu yırtıp atmaya kararlıyız.  İşsizliği güvencesizliği kabul etmeyeceğiz. Baskıcı, sömürücü tutum karşısında örgütlü gücümüzle duracağız.
KESK olarak 1 Mayıs`ta Takim`de olacağız. 26 Mayıs`ta  ise grev hakkımızı bir kez daha kullanarak KESK, DİSK, Türk-İş, Türk Kamu-Sen ve odalarla birlikte işsizliğe, güvencesizliğe, örgütsüzlüğe boyun eğmeyeceğimizi haykıracağız.
 

KATILIM PAYI DURACAK
4 Mart grevindeki eksiklikleri, konfederasyonlar ile asmaya yatırdık. Bu kez farklı bir grev olacak. Tüm emekçilerin greve katılımı sağlanacak.” Daha sonra söz alan SES Genel Merkez Yöneticisi Ümit Doğan ise sağlık alanındaki çalışmalardan bahsederek, “Hastanelerin, hastalardan aldığı katılım payının durdurulması için açtığımız dava sonuçlanıyor. Katılım payı alımı durdurulacak. 70 milyonun sağlık hakkına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.


YÜRÜYÜŞ YAPILACAK
Son olarak söz alan KESK Dönem Sözcüsü ve Yapı-Yol Sen Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Yıldızkan, KESK Kocaeli Şubesi olarak 1 Mayıs`ta Taksim`de olacaklarını dile getirerek, 1 Mayıs sabahı Saat 08.00`da Perşembe Pazarı alanından otobüslerle Taksim`e gideceklerini, akşam 18:00`da ise İzmit Merkez Bankası önünde toplanarak yürüyüş yapacaklarını bildirdi.  MYK üyeleri, bugün saat 18:00`da Teksif Sendikası`nda yapılacak toplantının ardından ilimizden ayrılacak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ