KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
DTP Kürtleri temsil etmiyor
DTP Kürtleri temsil etmiyor
Güncel
11 Aralık 2009 Cuma 10:42
  • 797
  • 5

DTP Kürtleri temsil etmiyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nin araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yüzde 66.5’e göre DTP Kürtleri temsil etmiyor

Katılanların çoğu DTP`yi Kürtleri temsil etmediğine inananıyor, “İşsizlik sona ermeden sorunlar çözülmez” görüşünde...

BAHÇEŞEHİR Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi tara fından “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Sosyo Ekonomik ve Sosyo Kültürel Yapı Araştırması” sonuçlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ercan Çitlioğlu`nun sorumluluğunda yürütülen çalışma 2008 Haziran-2009 Eylül ayları arasında 29 ilde, 4 bin 761 kişiyle yapıldı. İki aşamalı olarak yürütülen araştırmanın ilk kısmı tamamen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri üzerine yoğunlaştırıldı. İkinci kısımda da bu bölgelerden göç alan iller üzerine duruldu. Katılanların, 35.5`i anadilini Türkçe, yüzde 51.8`i Kürtçe olarak belirtilen çalışmanın çarpıcı sonuçlarından bazıları şöyle:

Doğu ve Güneydoğu`da yaşayanların yüzde 47,5`i “DTP`nin bütün Kürtler`i temsil ettiğini”ne katılmıyor. Yapılan araştırmada DTP`ye ağırlıklı olarak kimlik temelli bir siyaset güttüğü için yer verildi. Araştırmaya katılanların yüzde 23,5`i “DTP bütün Kürtler`i temsil etmektedir” yargısına katıldı. Kalan yüzde 29`luk bölüm ise fikrinin olmadığını söyledi. Bu iki bölgeden göç alan illerde ankete katılanlara da aynı soru soruldu. Cevap verenlerden yüzde 54,4`ü “Katılmıyorum”, yüzde 23,5`i “Katılıyorum” ve yüzde 31,1 ise “Fikrim yok” diye cevap verdi
Kürt sorunu var mı?

Ankete katılanlara “Türkiye`de Kürt sorunu vardır?” cümlesine katılıp katılmadıkları da soruldu. Cevaplayanların yüzde 56.3ü bu yargıya katıldığını belirtirken yüzde 27.1`i ise katılmadığını dile getirdi. Anadili Kürtçe olanların bu yargıya katılma oranı da yüzde 58.6. Bu yargıya katıldığını söyleyen anadili Türkçe olanların oranı da yüzde 54.9. Etnik olarak Kürt olduklarını ifade edenlerin yüzde 60.1`i Türkiye`de Kürt sorunu olduğunu belirtiyor.

Görüşülen kişilere bölgede yaşanan terörün en önemli sebebi hakkındaki düşünceleri soruldu. İşsizlik yüzde 31,6 ile en önemli sebep olarak öne çıktı. Ayrımcılık ikinci neden oldu. Ankete katılanların yüzde 19,7`si terörün nedeni olan ayrımcılığı gördü. Yüzde 12`lik bölüm ise terörün nedeni olarak yabancı güçleri gösterdi. Yüzde 21,6`sı ise fikri olmadığını belirtti. Göç alan illerdeki insanların yüzde 25,1`i terör nedeni olarak işsizliği gördü. Ayrımcılığın etkili olduğunu düşünenlerin orası ise yüzde 15,7.

Ankete katılanların yüzde 94,4`ü “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Benim İçin Önemlidir” dedi. Göç alan illerde ise bu oran yüzde 99,1 çıktı. .

Görüşülen kişiler için vazgeçilmezlik listesinde dini inançlar yüzde 89.8 ile ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 88.8 ile aile kavramı izliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kişilerin yüzde 79.8`i için vazgeçilmez olarak görülürken, etnik kimlik yüzde 68.3`ü tarafından vazgeçilmez diye nitelendiriliyor. Etnik kimliğin yaş ilerledikçe vazgeçilmezliği yüzdesel olarak arttığına dikkat çekilirken görüşülen kişilerin yüzde 11.6`ı vazgeçilmez olarak aşiret veya şeyhi görüyor.

Sorun devlet politikasıyla çözülür
Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ercan Çitlioğlu, anketi şöyle değerlendirdi:

“Sorunun hükümet politikalarıyla değil devlet politikasıyla çözümlenebileceği görülüyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sorun hala kontrol edilebilir ama sorunlar göçler nedeniyle yayılıyor. TSorunların sanıldığı gibi çok vahim boyutlara ulaşmadığını şu an için görüyoruz. Gündelik yaşamda işsizlik en büyük sorun, oysa anadilde eğitim en altlarda. Göçlerin nedeni sanıldığı gibi terör değil daha çok ailevi nedenler.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ