KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Eczacılar paranoyak oldu
Eczacılar paranoyak oldu
Güncel
02 Aralık 2009 Çarşamba 18:24
  • 1557
  • 4

Eczacılar paranoyak oldu

Kriz yüzünden bütçeden ilaca ayrılan payı azaltan hükümet, uygulamaya yarın başlıyor. Hükümetin aldığı karara tepki gösteren 31. Bölge Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Üzeyir Korkmaz, “Eczacılar olarak paranoyak olduk” dedi

Hükümetin aldığı karara Türkiye Eczacılar Birliği tepki göstererek yarından itibaren kepenk kapatacak. Türk Eczacılar Birliği`nin “Sağlıkta dönüşüm” kapsamında ilaç fiyatlarının yönelik mücadelesinde yarın birliğe kayıtlı eczaneler, kepenkleri indiriyor. “Sağlık ışığımız eczanelerin kapanmasına izin vermeyin. Eczacılar olarak emeğimizle, mesleğimizle, çalışanlarımızın geleceği ve hastalarımızın sağlığıyla oynanmasına izin vermeyeceğiz” sloganı ile eyleme hazırlanan Türk Eczacılar Birliği`ne bağlı Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Üzeyir Korkmaz “Üretimden gelen gücümüzü sonuna kadar kullanacağız” dedi.
 

YÜZDE 30`U KAPANIR
18 Eylül`de yapılan düzenlemeyle orijinal ve jenerik ilaç fiyatlarında indirim kararı alınmasının ardından 3 bin kalem ilaç yüzde 24 daha ucuz fiyata satılacak. Bu kapsamda yarın eczanelerin kepenk indireceğini belirten 31. Bölge Kocaeli Eczacılar Odası dün olağanüstü toplantı yaparak eylemle ilgili ne yapacakları ve nasıl bir tavır sergileyecekleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Oda başkanı Üzeyir Korkmaz, “Bizi yok etmek isteyenlerin insafsız tavırlarına boyun eğmeyeceğiz. Eczanelerimizi teker teker kapatmaktansa yarın hep birlikte kapatacağız. Tepkisel kepenk kapatma eylemimizden dolayı vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Eğer bu kanun böyle devam ederse,Türkiye genelinde 7 bin eczane,  ilimizde de yaklaşık 450 eczanenin yüzde 30`u kapanır” dedi.
 

İNDİRİMLER KABUL EDİLMEDİ
Konuşmasının devamında yarın yapılacak eylemin gerekçelerini belirten Korkmaz, “Kamu harcamalarının yüksek olması gerekçesiyle 18 Eylül`de bir takım tasarruf tedbirlerine başvuracağını belirten hükümet, bu tedbirlerin yarın hayata geçmesiyle ilaç fiyatları ve kamunun ilaç için ödediği payın düşürüleceğini vurgulamıştır. Yarından itibaren özellikle semt ve mahalle eczaneleri yaşama imkanı bulamayacak kadar zor duruma düşecekler. Gelirlerinin yüzde 40`ı azalacak. İlaç alıcı kurumlar, ucuz fiyattan ilaç alacaklarını söylüyor. Bu fiyatlar açıklandı. Ama firmalar ve ithalatçıların bir çoğu yapılan indirimleri kabul ettiklerini daha bildirmedi. Kısaca aylık 40 bin TL ve üstüne ciro yapan eczanelerde gelirlerinin üçte biri civarında bir azalma söz konusu olacak. 30 bin TL ve altında kazanç sağlayan eczanelerden 7 bin tanesinin ise 1 yıl içinde kapanacağı öngörülüyor” dedi.
 

SENEYE BUGÜNÜ ANLATACAĞIZ
Yarınki eylemin eczacıların bir feryadı olarak gördüğünü belirten oda başkanı Korkmaz, “Biz o gün sağlık hizmetlerinin aksamaması için nöbetçi eczanelerimiz açık kalacak. 1 sene sonra çoğu eczane kapanacak. Yani seneye 4 Aralık günü açık bıraktığımız eczaneler kadar eczane olacak. O gün semtin insan yoğunluğuna göre nöbetçi eczaneler bırakacağız. Yani vatandaşımızı mağdur bırakmayacağız. Onlardan tek isteğimiz sesimizi duysunlar. Aslında bu konular 5 yıldan beri oluşan olaylarla ilgili o kadar olumsuzluklar yaşıyoruz ki artık ses çıkarmaya bile yorulduk. Eczacılarımız paranoyak oldu. Sağlıkta dönüşüm programı diye belirttikleri bütün yükü eczacıların üzerine attılar. Sağlıkta tasarruf diye hep bizim belimize vuruluyor” dedi.
 

KRONİK HASTALR ERKEN ALSIN  
Korkmaz, şöyle konuştu; “Varolan eczaneler, raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek. Yapılacak eylemden dolayı hastalar ve özellikle kronik rahatsızlığı olanlar uygulamaya geçmeden bir iki gün önce ilaçlarını alsın. Bu uyarı eylemini yapmazsak eczaneler teker teker kapanacak.”
 

NÖBETÇİ SAYISI ARTACAK
Amaçlarının hastaları mağdur etmek olmadığını söyleyen Üzeyir Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun için özel önlemler aldık, nöbetçi sayılarını artıracağız. Nöbetçi çizelgemizi bu sabah açıklayacağız. Bu kepenk kapatma bir uyarı. Bundan sonra yaşanacak durumun bir provası. Bizler, emeğimizle, mesleğimizle, çocuklarımızın geleceğiyle çalışanlarımızın ekmeğiyle, hastalarımızın sağlığıyla oynanmasına seyirci kalmayacağız. Hastaların da uzun vadede mağduriyetine göz yummayacağız.”
 

VATANDAŞI NASIL ETKİLEYECEK 
Tasarruf amaçlı yeni kararname ile yarından itibaren binlerce ilacın raftan kalkma riski doğdu. Peki bu kararnameyle birlikte vatandaş nasıl etkilenecek. Kalp, damar, diyabet ve kanser hastaları, ilaçları bulamama riskiyle karşı karşıya kalacak. Yeni ilaç kararnamesi ile ilaç üreticileri fiyat indirecek, dağıtımcı kârı azalacak, tedarik zinciri olumsuz etkilenecek.
Kutu kutu olacak

EZCACILAR NE DEDİ?

Devletin veznedarı oldu  

 “Bizim geleceğimiz için eyleme gideceğiz. İlimizde semt eczanesi kalmayacak. Bu durum İMF`nin devlete dayatmasıdır. Örnek olarak bir ilaç 23 TL iken, devlet bundan daha ucuz ilacı vatandaşa vereceğini söylüyor. Fabrikadan çıkışta 100 liraya gelen ilacı devlet ‘60 liraya satacaksınız` diyor. Hastayla aramızı açmaya çalışıyorlar. Ayrıca devlet bizden muayene bedellerini toplamamızı istiyor. Bir nevi devletin veznedarı olduk. Dünyanın hiçbir yerinde bu kararlar uygulanmıyor. Can çekişiyoruz. 4 Aralık`ta yapılan eylem bir uyarıdır. Bulgaristan`da da aynı sistem uygulandı. Orada semt eczanesi kalmadı. Şu an benim eczanemin 15 bin lira zararı var.”
İkbal Adem (Etem Eczanesi)


Bizim cebimizden çıkacak

Yarın gece nöbetçi olan ve saat 00.00`dan sonra ilaçların ucuzlayacağı için zararına satış yapacak olan eczanelerden Kandemir Eczanesi sahibi eczacı İhsan Kandemir ise, öyle konuştu; “Ülke bitmiş, eczacıların bitmesi önemli değil. Bu ülkeyi yöneten insanların fiyat düşümünden sonra aradaki fark olan o paraları ilaç firmalarında neden istemiyor. Bu ilaçların karı ve maliyeti belli. Devlet bunu neden kontrol etmiyor. Bu ilaç madem 5 liraya satılıyordu, devlet neden bu zamana kadar 100 liraya sattırdı. İlaç firmaları ile devlet arasında ilişkilerden kaynaklanıyor. Bu gecenin ardından ilaçlarımızı firmalara iade edeceğiz. Yeni fiyatlardan sonra tekrar alacağız. Nöbetçiyiz, hastaya ‘ilaç yok satamam` diyemezsin, gece 00.00`dan sonra sattıklarımız bizim cebimizden çıkacak. Şu ana kadar zaten büyük zararlarımız oldu. Kiramızı, vergimiz ödeyemiyoruz. Şu an birinin bize tekme atmasını bekler haldeyiz. Muayene ücretini biz topluyoruz. 2 Llra muayene ücreti veremeyenler var. Devletin en yetkilisi gelsin, eczanemde bir gün otursun durumu izlesin.”

İhsan Kandemir (Kandemir Eczanesi)

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ