KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Eczanelerde FAZ2 dönemi başlıyor
Eczanelerde FAZ2 dönemi başlıyor
Güncel
22 Aralık 2011 Perşembe 14:13
  • 1414
  • 0

Eczanelerde FAZ2 dönemi başlıyor

İlaç takip sisteminde depo ve eczaneler arası kontrolü sağlayan FAZ1’in ardından yeni yılla birlikte ilacın ulaştığı hastanın da bilindiği kontrol sistemi olan FAZ2 hayata geçiyor

Dünyada ilk kez Türkiye`de hayata geçirilen ve önümüzdeki dönemde Amerika ve Avrupa`ya da ihraç edilecek olan Karekod–İlaç Takip Sistemi kapsamında, yeni yılda uygulanmaya başlanacak FAZ2 eczacılara anlatıldı. Kocaeli Eczacılar Odası Konferans Salonu`nda düzenlenen programda, “Eczanem” stok programının Marmara temsilcisi Tayyip Kospoğlu ve eczacı Emre Günay konuyla ilgili bilgi verdi.
 

BİLDİRİLMESİ GEREKİYOR
İlaç Takip Sistemi`nin masaüstü, mobil ve internet parçalarından oluşan bir platform olduğuna değinen Kospoğlu, “Sistemde her ilacın numarası (karekod) bulunmakta. Her ilaç bu sistemde üretildiği anda Sağlık Bakanlığı`na bildirilmek zorundadır. Sistemde bu uygulama FAZ1 olarak geçmektedir. Sistemin FAZ2 olarak adlandırılan bölümünde ise, satışı yapılan ilacın bildirilmesi gerekiyor” dedi. 
 

KAREKOD TÜRKÇE'DİR
Genel olarak ülkemizde FAZ2`ye geçişin 2012 yılından itibaren olacağını anlatan Kospoğlu, “Ecza depoları ilacı aldığını ve eczaneye satışını gerçekleştirdiğini, eczaneler da önce ilacı aldığını, satışı yaptıktan sonra da bu satışı bildirmekle yükümlüdür” diye konuştu. Kospoğlu, karekodun 2 boyutlu barkodlara verilen Türkçe bir isim olduğunu söyledi. Karekod içerisinde 2 bin 335 karaktere kadar bilgi saklanabiliyor.
 

HATAYA İLAÇ YOK
FAZ2 sistemiyle birlikte artık hiçbir şekilde tarihi geçmiş bir ilacın satışı yapılamayacak ve Sağlık Bakanlığı`nın takibi kolaylaşacak. Eczacılar sistemi yeni yıl itibariyle hayata sokamazsa kaos ortamının da oluşabileceğini söyleyen Kospoğlu, “Sistem uygulamasında eczacı hata yaparsa, ilaç hastaya ulaşamaz” diyerek uyarıda bulundu.  

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ