KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir şimdi ne yapacak?
Büyükşehir şimdi ne yapacak?
Eğitim
19 Nisan 2010 Pazartesi 18:16
  • 1209
  • 1

Büyükşehir şimdi ne yapacak?

ÖSS’de ilk 100’e girenlere otomobil veren Büyükşehir Belediyesi, bu yıl LGS’de 30’un üzerinde alanda derecelendirme olacağı için hediyeleri neye göre vereceği merak ediliyor

Bu yıl değiştirilen sistem, öğrencilerin iki aşamalı sınav yaşamasını sağladı. Öğrenciler yıllar öncesinde olduğu gibi üniversiteye iki aşamalı sınavdan sonra girebilecek. 11 Nisan`da yapılan ilk sınava, ülke genelinde bir buçuk milyon, ilimizde ise 332 bine yakın kişi girdi. YÖK`ün meslek liseleri ile ilgili aldığı kararlarla, danıştay kararları karşılıklı olarak sık sık değiştiği için sınava girenlerin sürekli kafası karışıyor. Sınav sisteminde yaşanan bu karışıklık, öğrencileri mutlu etmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi yetkililerini de şaşırtıyor.

İLK KARIŞIKLIK
Büyükşehir Belediyesi, SBS`de ilköğretim öğrencilerine verdiği ödüllerden sonra, daha önce ÖSS`de ülke genelinde ilk 100`e giren her öğrenciye de araba vereceğini söylemişti. Belediyenin bu büyük organizasyonla yaşadığı ilk karışıklık, birinci yıl hiçbir kriter koymadan sadece ilk 100`e girme kuralını koymasıydı. Öğrencileri ve velileri çok mutlu eden bu haber, 2005 - 2006 döneminde yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle yerine getirilemedi. Fakat 2006 - 2007 eğitim yılında ilk 100`e giren dört öğrenciye araba hediye etti. Bu öğrenciler, Türkiye dokuzuncusu Ersan Taşan, 14`üncüsü İrfan Yıldız, Türkiye 49`uncusu Mustafa Çetin ve Türkiye 98`incisi Semih Üslü oldu. İlk ödüllerde yine de herhangi bir sorun yaşamadı.

KRİTERLER KONULDU AMA…
Daha sonra bir sene ödüle ara veren belediye yetkilileri konuyla ilgili bir komisyon bile kurmadığı, hatta ne okullarla, ne dershanelerle, ne de Kocaeli ÖSYM ile hiçbir resmi temasa geçmediği öğrenildi. 2008-2009 eğitim yılında tekrar ödül vereceğini açıklayan Büyükşehir bu kapsamda başarılı olan ÖSS öğrencilerine otomobil hediye etti. Ancak belediyenin bu yıl bazı kriterler koyduğu gözlendi. Bu kriterler; öğrencinin Kocaeli`deki bir okuldan mezun olması, Kocaeli`de ikamet etmesi, üniversiteye aynı yıl başlaması ve aldığı puanla ilk 100`e girmesiydi. İkinci kez verilen otomobiller, bu şartlara göre hediye edildi. Ancak ödüllerin sadece 2009 yılında başarılı olanlara değil, önceki yıllarda ödül alamayanlara da verildiği ortaya çıktı. Bu durum aileler ve okullar arasında çeşitli şüpheler ve güvensizlikler doğurdu.

NEDEN AÇIKLANMADI?
Bu doğrultuda Derince Lisesi 2006 mezunu olan bu yıl da Boğaziçi Üniversitesi 3. sınıfta okuyan Aysun Kale ödül aldı. Fakat yine kritelere uyduğu halde, alan seçimi yapmadığı gerekçesiyle Mumammer Dereli AÖL öğrencisi Büşra Durdu`ya otomobil verilmedi. Büşra Durdu`nun babası Selami Durdu, kızının Sözel 1`de Türkiye 50`incisi, EA-1`de Türkiye 65`incisi olduğunu söyledi. Aile bu duruma itiraz etti. Ancak Büyükşehir yetkililerinden istediği yanıtı alamadı. Oysa alan yerleştirmesiyle ilgili bir kriteri  bulunmayan Büyükşehir`in, Büşra Durdu ailesine niçin böyle bir yanıt verdiği merak ediliyor. Ayrıca Büyükşehir`in bu yıl başarı gösteren öğrenciye değil de önceki yıllarda başarılı olan öğrencilere neden hediye verdiği ise açıklanmıyor.

BÜYÜKŞEHİR YİNE GEÇ KALDI
Öte yandan bu yıl da yeni bir sınav sistemi getirildi. Bu yıl iki aşamalı yapılan sınavın ilk basamağında alanlar belirlenmeyecek. Böyle olunca birinci aşamada ‘Türkiye`nin ilk 100`ü`nün kim olduğu belirlenmeyecek. Alan dereceleri haziran ayında yapılacak olan dört oturumlu ‘Lisans Yerleştirme Sınavı (LGS)` sonrası belli olacak. Ancak belediye bu ödülleri belirlerken de çok zorlanacak. Çünkü  yeni sınav sisteminde 30`un üzerinde alan olacak. Eğer belediye bu alanlara göre araba verecekse, ödül sayısının bir hayli fazla olması gerekiyor. Yetkililer, Büyükşehir`in bu konuda da geç kaldığını belirtiyor. Veliler ise belediyenin bu konudaki kriterlerini merak ediyor. Büyükşehir Belediyesi`nin en azından LGS öncesi bu konuda açıklama yapması gerekiyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ