KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Emekçiler AKP’ye yürüdü
Emekçiler AKP’ye yürüdü
Güncel
31 Aralık 2010 Cuma 13:20
  • 1358
  • 0

Emekçiler AKP’ye yürüdü

Kocaeli’de yüzlerce emekçi, ‘Torba Yasa’yı boykot amacıyla, ‘İnsanca bir yaşam için yürüyoruz’ pankartıyla AKP il binasına yürüdü.

Bir süredir TBMM`de görüşülmekte olan 'Torba Yasa`yı karşı Kocaelili emekçiler yeni bir tepki daha ortaya koydu. Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu, ‘Kuralsız, çağrı üzerine çalışmayı, güvencesizleştirmeyi dayatma, işçi haklarının elden alınması` olarak nitelendirdiği ‘Torba Yasa`yı boykot etti. Platform üyeleri ve destekçileri, önceki akşam Belediye İşhanı önünden başlayarak AKP İl binasına kadar yürüdü. “İnsanca bir yaşam için yürüyoruz” pankartı açan yüzlerce emekçiye, TKP, CHP, ÖDP, SDP, Halkevleri ve EMEP de destek verdi.
 

TRAFİĞE KAPATTILAR
Emekçiler, Perşembe Pazarı'nın kurulu olması nedeniyle bir süreliğine trafiğe kapatılan Sefa Sirmen Bulvarı üzerinden AKP İl binası önüne geldi. Polis bina önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını gerçekleştiren BES Kocaeli Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Akın Şişman, AKP`nin işçi dostu görünerek işçinin haklarına saldırdığını, iktidarın emekçilerin değil, İMF`nin ve sermayenin sesini dinlediğini söyledi.
 

KÖLELİK DAYATILIYOR
Şişman konuşmasına şöyle devam etti: “Torba Yasa; işçi ve emekçilerin sömürüsünü derinleştirmekte, sermaye için ucuz emek cenneti vaat etmektedir. Torba Yasa ile kamu çalışanlarına ve tüm emekçilere kölelik koşulları dayatılmaktadır. Torba Yasa ile gizli işsizlerin sayısı artacak, yarı zamanlı ve geçici çalışma yaygınlaşacaktır. Stajyerlik adı altında işe yeni giren işçilerin daha fazla sömürülmesine olanak sağlanacak, ücretler düşecektir.
 

AKP MEMURU
Torba Yasa işverenlerin engelli çalıştırma zorunluluklarını ortadan kaldırıyor. Kamu çalışanlarına yönelik düzenlemeler de dikkat çekici. Kamu çalışanları için performans kriterleri gündeme gelmekte ve ortak çalışma kültürü ortadan kaldırılmak istenmektedir. Bu düzenleme AKP memuru yaratma amacı gütmektedir.” Şişman, son olarak tüm bu olumsuzluklar karşısında çözümün örgütlü mücadeleden geçtiğini vurguladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ