KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Emekli Vali Şinasi Kuş vefat etti
Emekli Vali Şinasi Kuş vefat etti
Güncel
21 Kasım 2012 Çarşamba 15:35
  • 15032
  • 16

Emekli Vali Şinasi Kuş vefat etti

Uzun yıllar kaymakamlık ve valilik yapan Gölcük Nüzhetiye doğumlu emekli vali Şinasi Kuş vefat etti. Toprağa verilen Kuş’un cenaze merasimine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katıldı

Haberin fotoğrafları için TIKLAYIN

Türkiye`nin çeşitli yerlerinde uzun yıllar kaymakamlık ve valilik yaptıktan sonra 1998 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılan Gölcük Nüzhetiye doğumlu emekli vali Şinasi Kuş (64), tedavi gördüğü İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde  vefat etti. Evli 2 çocuk babası olan emekli vali Şinasi Kuş, Fevziye Camii`nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından doğum yeri olan Nüzhetiye Köyü`nde toprağa verildi.    
 
KAYMAKAMLIK VE VALİLİK YAPTI
1972 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi`nde mezun olan Şinasi Kuş, Bozkurt, Durağan, Lise, Kemaliye, Gölbaşı ve Terme ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1991-92 yılları arasında Muş, 1992-95 yıllara arasında Samsun Valiliği yaptı. Bir yıl merkez valiliğine getirilen Kuş, 1996-98 yıllara arasında ise Nevşehir Valiliği yaptı. Şinasi Kuş, 1998 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.
 
MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDU
İstanbul`da hayatını kaybeden emekli vali Şinasi Kuş, siyasete de ilgi duyan biriydi. 1995 yılında Samsun valiliği yaptığı dönemde görevinden istifa etti ve eski Doğru Yol Partisi`nden Kocaeli milletvekili adayı oldu. Milletvekili seçilemeyen Kuş, tekrar görevine döndü. 1999 yılındaki genel seçimlerde siyasette şansını ikinci kez deneyen Kuş, ikinci kez aynı partiden Kocaeli milletvekili adayı oldu yine seçilemedi.
 
TAZİYELER TOPACA`YA
Tedavi gördüğü İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde vefat eden Gölcüklü emekli vali Şinasi Kuş`un cenaze töreni Fevziye Camii`nde yapıldı. Kuş`un cenaze töreninde taziyeleri vali Ercan Topaca ve Kuş`un ailesi ile yakınları kabul etti. Kuş`u son yolculuğuna uğurlamaya çalışma arkadaşları, akrabaları ve yakın dostları adeta akın etti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de cenaze törenine gelerek emekli vali Kuş`a son görevini yerini getirdi.
 
YALNIZ BIRAKMADILAR
Cenaze törenine; vali Ercan Topaca`nın yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bursa Valisi Şehabettin Arput, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, İçişleri Bakanlığı Komisyon Başkanı ve aynı zamanda Mardin Milletvekili Muhammer Güler, Antalya milletvekili Vecdi Gönül, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Demokrat Parti eski milletvekilleri İbrahim Artvinli, İsmail Kalkandelen, CHP eski milletvekili Sefa Sirmen, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik ile çok sayıda kişi katıldı. 
 
 
BİZE YOL GÖSTERDİ
Camii önünde düzenlenen resmi cenaze töreninde ilk olarak vali Ercan Topaca konuştu. Topaca, kaymakamlık sınavında kendisinin başkanı olduğunu söyleyerek “Her zaman kendisinin yardımını gördük. Kendisi bizlere yol göstericilik yaptı. İlimizin yetiştirdiği önemli kişilerden biriydi. O herkesin ağabeyiydi. Herkesin baş sağ olsun” dedi. Mardin Milletvekili aynı zamanda İçişleri Bakanlığı Komisyon Başkanı Muhammer Güler ise gözyaşları içinde konuştu. 
 
HATIRALARI YAŞAYACAK
Güler, “İçişleri Bakanlığı`nda uzun yıllar kendisiyle çalıştık. Yürekli bir insanı kaybettik. Çok zor durumlarda kendisi dik duruşu olan birisiydi. Benim kardeşimdi, müdürümdü. Nur içinde yatsın, hatıraları bizimle yaşayacak” dedi. AKP Antalya Milletvekkili Vecdi Gönül ise şunları söyledi: “Kendisini yakından tanırdım. Çok zor durumda kaymakamlık yaptı. Valiliklerinde de çok başarılı birisiydi.
 
ÖRNEK VE GÜZEL İNSAN
28 Şubat döneminde bir meslek toplantısında görevinden istifa etti. Dönmesi için ben bile bizzat istekte bulundum fakat o bana ‘Ben o defteri kapattım` dedi. Meslek ahlakında da özel yaşantısında da unutulmaz bir insandı.” Son olarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin söz alarak, “Kendisi örnek ve güzel bir insandı. İş hayatında karakteri olan ve bunu insani değerleriyle buluşturan birisiydi. Hatıraları bizler için çok değerli. Kendisine rahmet diliyoruz” diye konuştu. 
 
BİRLİKTE NAMAZ KILDILAR
Ezanın okunmasıyla birlikte protokol üyeleri İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu eşliğinde hep birlikte ikindi namazını ve cenaze namazını kıldı. Cenaze namazının ardından polislerin omzuna alınan Kuş`un naaşı bando eşliğine cenaze arabasına kadar taşındı. Tabutun arkasında Kuş`un kızı Ayşin Süerli ve oğlu Şafak Kuş da yer alırken, en arkada ise protokol üyeleri bulundu. Kuş, Nüzhetiye Köyü`nde toprağa verildi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ