KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Emekliler, kesilen parayı geri alabilirsiniz
Emekliler, kesilen parayı geri alabilirsiniz
Güncel
13 Nisan 2010 Salı 11:34
  • 2802
  • 1

Emekliler, kesilen parayı geri alabilirsiniz

Emeklilerin aylıklarından rızası dışında para kesildiği kesinleşti. Üstelik de iki dernek tarafından... İşte paranızı geri alma yolu;

2010 yılı içinde iki dernek adına 760 bin emekliden rızası dışında 18'er TL kesinti yapıldığı ortaya çıktı.

Peki emekliler bu parayı nasıl geri alacak? Bu sorunun cevabını bugün gazetesinden Saadettin Orhan yazdı.

- Öncelikle emekli, dul veya yetim maaşınızdan dernek kesintisi yapılıp yapılmadığını öğreneceksiniz.

- Bunun için dilerseniz SGK'nın internet sitesinde yer alan "Emekli/E-Diğer/Rehberlik Hizmetleri" menüsünden T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

- Burada herhangi bir bilgiye ulaşamazsanız ya da kesintilerin ayrıntılarını göremezseniz, bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ederek kesintilerin ayrıntıları hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

- SGK'dan aldığınız bilgiye göre, maaşınızdan üye olmadığınız dernek adına ya da üye olsanız bile rızanız (muvafakatname) olmaksızın dernek kesintisi yapılmış ise AŞAĞIDA YER ALAN DİLEKÇELERİ kesintiyi yapan derneğin merkez adresine göndereceksiniz.

- Yapılan kesintiler hesabınıza aynıyla iade edilmez ise konuyu SGK'ya şikayet edeceksiniz ve SGK, yapılan haksız kesintiyi dernekten alarak hesabınıza yatıracak. Zira SGK'nın ilgili derneklerden aldığı taahhütname bunu gerektiriyor.

ÖNEMLİ NOT: Aylığınızdan yapılan kesinti 15 TL ise Tüm İşçi Emeklileri Derneği'ne, 18 TL ise Türkiye Emekliler Derneği'ne dilekçe göndereceksiniz.

 

DİLEKÇE - 1

Tüm İşçi Emeklileri Derneği'ne

(G.M.K Bul No: 55/7 Maltepe-ANKARA)

Derneğinizin üyesi olmadığım halde, 2010 yılı için maaşımdan yapılan 15 TL'lik kesintinin, emekli aylığımın yatırıldığı hesabıma (ya da aşağıda belirtmiş olduğum hesabıma) yatırılmasını talep ediyorum. (tarih)

Adı-Soyadı

İmza

Adres:

Tel:

Banka Hesap No:

 

DİLEKÇE - 2

Türkiye Emekliler Derneği'ne

(Anıttepe Mh. Işık Sk. 11/1 Tandoğan/ANKARA)

Derneğinizin üyesi olmadığım halde, 2010 yılı için maaşımdan yapılan 18 TL'lik kesintinin, emekli aylığımın yatırıldığı hesabıma (ya da aşağıda belirtmiş olduğum hesabıma) yatırılmasını talep ediyorum. (tarih)

Adı-Soyadı

İmza

Adres:

Tel:

Banka Hesap No:

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ