KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
En kötü alan MİA projesi alanı
En kötü alan MİA projesi alanı
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 14:01
  • 2938
  • 8

En kötü alan MİA projesi alanı

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında MİA projesinin ilimizdeki en kötü zeminde yapıldığı ifade edildi
Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından her pazartesi günü Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi`nin tarihi binasında düzenlenen kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısına devam edildi. Mimarlar Odası Başkanı Yalçın Ergen`in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya çok sayıda kişi katıldı. Başkan Ergen “Ankara`dan gelen arkadaşlarımız bizlere mutsuz tecrübelerinden bahsedecekler” dedi. 
 
YÜRÜTMEYİ DURDURAMAZSINIZ 
Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arsal Arısoy sunum yaparak, “Bu yasaya göre herhangi bir yapı sağlam olsa bile uygulama bütünlüğü nedeniyle yıkılabilecek. Kocaeli için rezerv alanı fuar alanın bulunduğu yer. Bu yasa yasalar üstü bir yasadır. Vatandaşın mülkiyet, barınma ve kent hakları tamamen elinden alınmış durumdadır. Dava açma yetkiniz var ancak yürütmeyi durdurma hakkınız ise yoktur” dedi. 
 
KÖTÜ ZEMİNDE YAPILIYOR 
Arısoy ilimizle ilgili olarak ise “İlimizde Gebze Güzeller Mahallesi, Derince gişeler, Derince-Körfez otoban yolu, Yeni Mahalle ve Fuar alanını kapsayan Mia projesi kentsel dönüşüm alanlarıdır. Ancak Mia projesinin bulunduğu alan ilimizin en kötü zeminidir. Kentsel dönüşümün olmamasından yana değiliz, olsun. Ancak mevcut kişilerin yerlerinden sökülerek olması taraftarı değiliz” diye konuştu. 
 
ANKARALI KONUKLAR KONUŞTU 
Toplantıda konuşmacı olarak Ankara`da barınma hakkı temsilcileri olan Candaş Türkyılmaz ve Tarık Çalışkan konuk oldu. Mamak barınma hakkı temsilcisi Tarık Çalışkan kendilerinin 7 yıldır Melih Gökçek ile mücadele ettiklerini ifade ederek, “Ketin değişmesine asla karşı değiliz. Biz insanı içine almayan projeye karşıyız. Bizler Türkiye topraklarının başkalarına satılmasına karşıyız. 7 senedir bunun için mücadele ediyoruz” dedi. 
 
DÖNÜŞÜM HUZUR VERMEZ 
Çalışkan, mücadelenin birlikte yürütülmesi gerektiğini söyleyerek, “Kentsel dönüşüm kapsamında 7 milyon ev yıkılacak. Çünkü inşaat sektörü IMF ve Dünya Bankası krizini ortadan kaldıracak. Dikmen Vadisi`nde gösterdiğimiz mücadele buna ‘dur` dedi. Kentsel dönüşüm projeleri yoksulluğu iki katına katlayan projedir. Kentsel dönüşümde kimse huzurlu olamaz. Bu yapılacak mücadeleleri birlikte yapmak zorundasınız” diye konuştu. 
 
PROJELERİNE İNANMAYIN 
İnsanların çok mağdur olacaklarının altını çizen Çalışkan “Kentsel dönüşümle bizleri bilinmeyen bir borcun altına almak istiyorlar. Bu projeleri yapamayacaklar, sadece oradaki insanları mağdur ediyorlar. O gün giden birçok arkadaşımız şuan perişan haldedir. Bazı arkadaşlarımız intihar etti, bazılarının yuvaları bile bozuldu. Dikmen Vadisi`nde 7 yıldır proje olmadığı için hayata geçirilemedi. Belediyelerin sunduğu projelere asla inanmayın” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ