KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
“Endüstri 4.0 eğitimi ana okulundan başlamalı”
“Endüstri 4.0 eğitimi ana okulundan başlamalı”
Güncel
Aktan Uslu
15 Mart 2019 Cuma 13:49
  • 1329
  • 0

“Endüstri 4.0 eğitimi ana okulundan başlamalı”

Dicle Üniversitesi akademisyenlerinden Doç.Dr. Dilek Kurt, MMO Gebze’nin endüstri 4.0 sempozyumunda konuyu istihdam açısından değerlendirdi. Eğitimin ana okulu düzeyinden itibaren başlaması gerektiğini savundu

“Dördüncü sanayi devrimi” diye de tanımlanan Endüstri 4.0’a dair, 2 ve 3 Mart günlerinde MMO Gebze Temsilciliği tarafından düzenlenen sempozyumun katılımcılarından Dicle Üniversitesi akademisyenlerinden Doç.Dr. Dilek Kurt, sunumunun ardından gazetemizin sorularını yanıtladı. Endüstri 4.0 döneminde düşük eğitim ve niteliklerin olumsuzluklardan daha çok etkileneceğini öne süren Kurt, eğitimin ise çağın gereklerine paralel şekilde, çok küçük yaşlardan itibaren verilmesi gerektiğini savundu:

15-24 YAŞ GRUBUNA ACİL ÖNCELİK

“15-24 yaş kuşağındaki 13 milyon gencimizin daha önceden başlaması gerekiyor, onların niteliklerini arttırmamız gerekiyor. Önemli olan genç nüfusa sahip olmak ve eğitimde bunu da değerlendirebilmek.

EĞİTİMİN BU KONUDA YAŞI VAR!

Gelişmiş ülkelerde dijital çağa uyumun sağlanabilmesi için çocukların çok küçük yaşta o eğitimi alması gerektiği bilinci var. Kendi ülkemizde de yapmamız lazım. Kodlama eğitimi veren kurumlarımız var. Eğitimin yaşı yok ama bu konuda yaşı var. Çok erken başlanması lazım. Ana okullarında başlanması gereken bir eğitim modeli mutlaka olmalı.”

UZUN VADEDE TEKNOLOJİK İŞSİZLİK RİSKİ

Dijital dönüşüm dönemi, endüstri 4.0 ile birlikte istihdama dair iyimser ve kötümser görüşler olduğunu kaydeden Kurt, “İyimser görüşe göre yeni işler de ortaya çıkacak. Dolayısıyla işsizlik öyle korkulur şekilde artmayacak. Ama bu görüşte şöyle bir farklılık var. Kısa sürede işsizlik olmasa da uzun vadede işsizlik olacağına dair görüşler var. Kötümser görüşe göre de tamamen teknolojik işsizlik olacak. Dolayısıyla istihdama farklı açılardan bakmak lazım” dedi.

ÜNİVERSİTEYLE GENÇLER BULUŞTURULMALI

Kurt ülkemize dair değerlendirmede şu görüşlere yer verdi: “Ülkemizdeki duruma baktığımızda, dijital dönüşümde çok güzel ilerlemeler var. Özellikle kurumsal şirketler bu konuda çok önemli yatırımlar da yapıyorlar. Ama önemli olan üniversiteyle gençleri bir araya getirebilmek.

SOFT YETENEKLER EDİNMELİLER

Gençler özellikle bu dönemde onların dijital etkinlikler ve soft yetenekler (hassas, zor beceriler) dediğimiz yetenekleri edinmeli. İki tarafı birleştirmemiz gerekiyor. Üniversitenin, sanayinin ihtiyacı geleceğin ihtiyacı demektir. Dolayısıyla üniversite, öğrenci buluşmasını yaptığımızda ülkemizin daha ileriye gideceğine inanıyorum.

Geliştirici etkinin yıkıcıya baskın gelmesi bekleniyor

Doç.Dr.Dilek Kurt, MMO Gebze’nin Endüstri 4.0 Sempozyumu’nda, “Endüstri 4.0’da gerçek anlamda istihdam sorunu” başlığıyla yaptığı bildiride özetle şunları kaydetti:

Dördüncü Sanayi Devrimi çalışma hayatını derinden değiştirmektedir. Akıllı makineler iş hayatının DNA’sına yeni bir şekil vermektedir. Hızı artarak devam eden dijital dönüşüm; küresel emek piyasası ile birlikte örgüt yapılarını, yönetim ve iş yapma biçimlerini, çalışma koşullarını, geleneksel iş ilişkisini ve endüstri ilişkilerini yeniden şekillendirmektedir.

ROBOT KULLANIMI HER YIL YÜZDE 16 ARTIYOR

Dördüncü Sanayi Devrimi endüstriyel robot kullanımı da hızla arttırmaktadır. Uluslararası Robot Federasyonu (International Federation of Robotics, IFR)’na göre robot kullanımı her yıl ortalama yüzde 16 artış göstermektedir.  IFR’nin verilerine göre 2021 yılında dünya genelinde tahminen 3.8 milyon endüstriyel robot fabrikalarda kullanılacaktır.  On yıl öncesinde fabrikalarda kullanılan endüstriyel robot sayısı ise 1.1 milyon civarındaydı. 

ROBOT – İNSAN İLİŞKİSİ DAHA DA YAYGINLAŞACAK

Endüstri 4.0 ile birlikte robotların teknolojik ve ekonomik önemi dünya genelinde artış göstermektedir. Robotlar üretim sektörünün dışında farklı sektörlere de yayılarak gerek iş hayatının gerekse günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumdadır: modern üretim tesislerindeki endüstriyel robotlar, günlük veya mesleki hayatta kullanılan hizmet robotları, savunma sanayinde kullanılan dronlar, ulaşım sektöründeki insansız araçlar. Yapay zekâlı robotların kullanımı arttıkça robot-insan işbirliği de daha da yaygınlaşacaktır.

 

Robotlar insanlara yardımcı olan, insanlar ile birlikte koordineli çalışan, hatta insanları yöneten ve kontrol eden pozisyonları işgal etmeye başladılar bile. Onlar artık sadece yardımcı değil, yeni çalışma arkadaşı, bir meslektaş ve robot yönetici.

 

Endüstri 4.0’ın İstihdam Üzerindeki Etkisi Yıkıcı mı Geliştirici mi Olacak?

 

Ancak robotların bu yeni görevleri ile birlikte birçok işin robotlar tarafından yapılması nedeniyle emek piyasası da etkilenecektir. Bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır. 

McKinsey Global Institute (2015) bugünkü teknolojik gelişmelerin ilk sanayi devrimlerine göre on kat daha hızlı ve üç yüz kat daha fazla olduğunu tahmin etmektedir. Sonuç olarak;  teknoloji tüm sektörlerde ve mesleklerde işgücü piyasasını ve emek ilişkilerini ciddi düzeyde değiştirecektir.  Söz konusu süreçte en temel belirsizlik otomasyonun işgücünü ne ölçüde ikame edeceği, bunun ne kadar zaman alacağı ve ne kadar ileri gideceğidir.

 

 

Ancak yeni yaratılan işlere zamanında uyum sağlayamayan veya gerekli dijital yetkinliklere sahip olamayan çalışanların uzun vadeli olarak teknolojik işsizlik ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır.

 

GELİŞTİRİCİ ETKİ, YIKICI

ETKİYE BASKIN GELMELİ

 

Endüstri 4.0 ile birlikte artarak gelişen teknolojinin istihdam üzerinde yaratacağı iki temel etkisi önemli bir husustur. Birincisi, teknolojinin emeği sermaye ile ikame edip işçileri işsiz kalmaya ya da yer ve iş değiştirmeye zorlayan yıkıcı veya diğer anlamı ile yer değiştirme etkisidir. İkincisi ise yeni ürün ve hizmetlere olan talebi arttıran, yeni mesleklerin işlerin ve sektörlerin ortaya çıkmasına imkân veren verimlilik veya geliştirici etkidir.   Söz konusu etkilerden beklenen ise geliştirici etkinin yıkıcı etkiye baskın gelmesidir.”

 

 

 

DİĞER HABERLER

O ilçe definecilerin uğrak yeri oldu

O ilçe definecilerin uğrak yeri oldu

Körfez’e bağlı İlimtepe Mahallesi konumu ile eski uygarlıkları barındırmış ve tarihi dokusu geniş bir alana yayılmış olan bir mahalle. Bu özelliği nedeniyle de sık sık define aramaya çıkan insanların uğrak yeri haline geldi. Kazı sırasında bir kişinin de daha önce öldüğü kaçak define avcılığı sırasında yaralanan ve yakalanıp adli makamlara sevk edilen çok sayıda insan olmasına rağmen bu tutkudan vaz geçilemiyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ