KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
“Enflasyonun düşmesi için akaryakıtta vergi indirimi faydalı”
“Enflasyonun düşmesi için akaryakıtta vergi indirimi faydalı”
Güncel
Nabi Yazıcı
13 Nisan 2019 Cumartesi 15:11
  • 1104
  • 0

“Enflasyonun düşmesi için akaryakıtta vergi indirimi faydalı”

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, enflasyonun düşürülmesi için çeşitli çalışmalar ve programlar uygulandığını hatırlatarak, “Akaryakıtta vergi indirimi yapılması bu mücadelede faydalı olacaktır” dedi.

Karadeniz yaptığı açıklamada, “Nakliyeci esnafının da tarım ve sanayide olduğu gibi teşvik ve desteğe ihtiyacı var. Maliyetlerinde son birkaç yılda büyük bir artış olan, yük ve yolcu taşımacılığı yapan nakliyeci esnafımızın teşvik ve desteklere ihtiyacı var. Özellikle ticari akaryakıt desteği bu sektörde faaliyet gösteren esnafımızı rahatlatacaktır. Enflasyonun ve gıda fiyatlarının düşmesi için tek çare nakliyeci esnafımızın akaryakıt alımında KDV ve ÖTV’ nin sıfırlanması hem esnafa, hem de enflasyonla mücadeleye faydalı ola çaktır” dedi.

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, verilecek desteğin çok önemli olduğunu ve taşıyıcı esnafının bunu dört gözle beklediğini vurgulayarak, "Çiftçiye, balıkçıya, sanayiciye ve birçok sektöre destek verildiği gibi nakliyeci esnafımıza da destek verilmeli. Çünkü özellikle son yıllarda bu sektörde faaliyet gösteren esnafımızın maliyetleri bir hayli arttı. Bu maliyet kalemine yedek parça, motor yağı, lastik, zincir, yük komisyonu, vergiler, sigorta primleri gibi kalemler de ekleniyor ve bunların fiyatları da geçtiğimiz yıllara nazaran neredeyse iki katına çıktığı için artık destek şart. Bu destek de öncelikle uzun süredir dile getirdiğimiz ticari akaryakıtta verilmeli. Çünkü maliyet kaleminin en büyük payı olan akaryakıtta bir ayrıcalık tanınması nakliyeci esnafımızla birlikte zincirleme olarak diğer sektörleri de rahatlatır ve enflasyonu düşüreceği için tüm fiyatları olumlu etkiler. Olumlu yönde etkilenen fiyatlar halkı rahatlatırken, enflasyonda da düşüşe etki eder" dedi.

Akaryakıtta KDV ve ÖTV'nin sıfırlanmasıyla gıda fiyatları başta olmak üzere, son dönemde gereğinden fazla artış gösteren yaş sebze ve meyve fiyatlarında da beklenen düşüşün yaşanacağını sözlerine ekleyen Karadeniz, "2004 yılından bu yana uygulanan yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine fuel oil ve motorinde sıfır ÖTV desteği var. Aynı şekilde karayollarında yük ve yolcu taşıyan esnafımız için de aynı destek verilmeli. Akaryakıtta KDV ve ÖTV'nin sıfırlanması yaş sebze meyvede yukarı seyreden fiyatları düşürecektir. Çünkü maliyetlerin düşmesi fiyatların da düşmesi demektir. Akaryakıtın önemli bir maliyet kalemi olduğu göz önüne alındığında bu maliyetin azalması zincirleme olarak birçok sektörü de olumlu etkileyecek, enflasyonun da düşüşü sağlanacaktır" dedi.

Karadeniz daha önce de yaptığı uyarıyı tekrarlayarak, “Ekonominin hızı dönen tekere bağlıdır. Teker dönerse ekonomi güçlenir, durursa ülkede ekonomi de durmaya başlar” dedi.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ