KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Engelleri aşarak kulaç attılar ama…
Engelleri aşarak kulaç attılar ama…
Güncel
01 Aralık 2011 Perşembe 14:59
  • 1679
  • 0

Engelleri aşarak kulaç attılar ama…

Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği ‘Engelsiz kulaçlar” yüzme yarışmasında onlar havuzdaki engelleri aştılar ama hayatlarındaki engelleri aşamıyorlar. Bu yüzden aileler, çocukları için ‘iş eğitimi’ veren bir okul istiyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen “Engelsiz kulaçlar” yüzme yarışmasında 26 engelli çocuk yarıştı. Engelli çocukların sosyal hayata katılımı sağlamayı amaçlayan ve Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı`nın yürüttüğü etkinlikte, veliler sıkıntılarını anlattı. Kızlar ve erkekler gruplarında çeşitli yaşlarda gerçekleştirilen yarışma, altı kategoriden oluştu. 
 

ÖDÜLLER YARIN VERİLECEK
Yıldızlar Yüzme Kulübü`nde gerçekleştirilen yarışmada engelli öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintimar ve kulüp baş antrenörü Aykut Çelik yalnız bırakmadı. Kulaç atarak kendi engellerini aşan 26 engelli öğrenci arasında derece ayrımı yapılmazken, engelli çocuklara ödülleri yarın düzenlenecek olan törenle takdim edilecek.
 

ONLAR İÇİN BİR OKUL
Onlar engelleri aşıp kulaç atarken anne, baba ve eğitmenleri en az engelli çocuklar kadar heyecanlı ve bir o kadar da dertliydi.  Engelli çocukların velilerini temsilen konuşan Neriman Demiroğlu, “Bizim çocuklarımız özel, farklı fakat engelli olmayan çocuklar. Onlar otizmli ve dawn sendromlu çocuklar. Ne yazık ki onlar yılda bir kez hatırlanıp, ilköğretime kadar eğitim görebiliyorlar. Bizler aileleri olarak ilimizde onlara iş imkanı sağlayabilecek, iş eğitimi veren bir okul istiyoruz” dedi.
 

İŞ BAŞKANDA BİTİYOR
“Engelli çocukların eğitimelerini devam ettirebileceği ve herhangi bir meslek dalına yönlenebileceği bir yer olsun istiyoruz” diyen Demiroğlu, konuyla ilgili yetkililerden yardım istedi. Vali Ercan Topaca`nın kendilerine bu konuda yardımcı olacağını söyleyen Demiroğlu, “Yer bulmak içinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`ndan yardım istiyoruz. İş başkanımızda bitiyor. Engelli çocuklarımız için bize bir yer bulursa, valimiz bu okulu yaptıracak” ifadesini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ