KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Engelli çocuğun kreşi lüks bulundu
Engelli çocuğun kreşi lüks bulundu
Güncel
21 Aralık 2011 Çarşamba 09:16
  • 829
  • 0

Engelli çocuğun kreşi lüks bulundu

İl İnsan Hakları Kurulu Toplantısı’na engelli çocuğunun özel kreşte eğitim alması için dilekçe yollayan babaya vali yardımcısı Erol Türkmen, 'lüks istek' cevabı verdi

İl İnsan Hakları Kurulu tarafından her ay yapılan ve kentin birçok sivil toplum örgütü temsilcileriyle siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda iki mahkumun darp şikayeti ile engelli çocuğu olan bir babanın eğitim isteği masaya yatırıldı. Hikmet Ercan isimli baba, 3 yaşındaki engelli oğlu için özel kreş ve bakım evlerinde eğitim alma hakkının bulunması gerektiğini savunarak, dilekçesinde şu cümlelere yer verdi; “Engelli çocuğumun eğitim hakkı elinden alınıyor. Ben engelli oğlumun gelişimi için yaşıtlarıyla birlikte eğitim almasını istiyorum”
 

BU ÇOCUĞU ALIN DİYEMEYİZ
Konunun değerlendirmesinde kreşlerin ve anaokullarının özel olduğunu ve bu yüzden engel oranı yüksek olan çocukların alınmasına kurum sahiplerinin karar verdiği açıklanırken vali yardımcısı Erol Türkmen, “Devlete ait olan yerlerde bu çocuğun alınmaması gibi bir durum yok. Ama özel kreşlere bu çocuğu alın diyemeyiz. Sosyal güvenlik kurumundan gelen cevaba göre zorunlu eğitim de 6 yaş sonrası başlamakta. Yani kimse kimsenin eğitim hakkını elinden almamış” diyerek isteğin lüks olduğunu söyledi. 
 

MAHKUMLARIN DARP İDDİASI
Kurulda ayrıca avukat Serkan Akbaş tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi`nde sözlü ve fili saldırıya uğradığını belirterek yardım talep etti. Akbaş`ın isteği doğrultusunda İl İnsan Hakları Kurulu, Kandıra F Tipi Cezaevi`yle görüşme kararında hem fikir oldu. Aynı cezaevinde kalan Adem Erden isimli mahkum da darp edildiği iddiasıyla geçtiğimiz haftalarda kuruldan yardım talep etmiş, oluşturulan bilir kişi heyetiyle durum araştırılmıştı. Yapılan araştırma sonucu mahkumun sevk edildiği Bolu Cezaevi`nde darp edildiği ortaya çıktı.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ