KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Engelliler yalnız bırakıldı
Engelliler yalnız bırakıldı
Güncel
03 Aralık 2011 Cumartesi 12:35
  • 1176
  • 0

Engelliler yalnız bırakıldı

Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ve çelenk törenine, ilimiz protokol üyeleri ilgisiz kaldı

Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, “Yeter artık! Biz de herkes kadar eşit yaşamak istiyoruz” demek için yürüyüş gerçekleştirdi. Belediye İş Hanı önünden başlayan yürüyüşe protokol üyelerinin ilgisiz kalması tepki topladı. Sessizce yürüyerek İzmit Belediyesi önüne gelen engelliler, alkışlar eşliğinde, “Her fırsatta engellilerin yanındayız diyen belediyeciler şimdi nerede?” diyerek tepkilerini dile getirdi.
 

SADECE KILIÇ VARDI
Yürüyüş, valilik bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı`na çelenk bırakarak devam etti. Engellilerin her zaman yanında olduğunu dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç dışında çelenk törenine katılım olmadı. Kılıç, “Hepimiz birer engelli adayıyız. Sizler için elimizden gelen çalışmaları yapmaya gayret edeceğim” dedi.
 

YETER ARTIK!
Ardından sözü Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu adına Suna Turgut aldı. Turgut, geçen yıl yürürlüğe giren Birleşmiş Engelli Hakları Sözleşmesi`nden yola çıkarak, “Bizler bunu sevinçle karşılamıştık. Ancak bu sözleşme hiçbir işe yaramadı. Sözde yeni yapılacak binalar, sağlık giderleri ile ilgili uygulamalar, toplu taşıma araçları ile ilgili düzenlemeler ya da istihdam gibi konularda tek bir adım bile atılmadı” diye konuştu.
 

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Turgut, “Engelli sorunlarının başında gelen binaların, yol ve alanların erişilebilir olması gelir. Yeni inşa edilen yapılarda da engelliler unutulmaya devam ediliyor. Engelliler olarak ayrımcılık yapılmamasının, engellilerin topluma tam ve etkin katılmasının, farklılıklara saygı gösterilmesinin, insanın bir parçası olarak kabul edilmesinin ve fırsat eşitliğinin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ