KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Engellilerden Çağlar’a anlamlı cevap
Engellilerden Çağlar’a anlamlı cevap
Güncel
13 Aralık 2010 Pazartesi 15:40
  • 1269
  • 1

Engellilerden Çağlar’a anlamlı cevap

‘Tecavüze uğrayan engelli kızlar kısırlaştırılsın’ diyen Sevil Çağlar’a engellilerden; “Köpekleri salmak, fakat taşları bağlamak, bu sorunu çözmez” şeklinde cevap geldi

Kocaeli Engelliler Dernekleri Dayanışma Platformu, yaptığı açıklamada “tecavüze uğrayan zihinsel engelli kızlar kısırlaştırılsın” diyen Sevil Çağlar`ı sert bir şekilde kınadı. Çağlar`ın sosyal hizmetler kurulu toplantısında dile getirdiği ‘kısırlaştırma` mevzusunu Nazi`lerin 400 bin masum insanı katletmesine benzeten platform, bu konunun asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.
 

KARAMAN KONUŞTU
Konu hakkında tepkilerini dile getiren Kocaeli Engelliler Dernekleri Dayanışma Platformu Başkanı Dursun Karaman şu açıklamada bulundu: “Valimizin başkanlık ettiği İl Sosyal Hizmetler Kurulu`nun toplantısında, engelli dernekleri veya, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de taraf kabul edilmediği gibi Sevil Çağlar`dan “zihinsel engelli kızları kısırlaştıralım” diye bir öneri de geldi.
 

HİTLER ZİHNİYETİ
Nazi Almanya`sında “arı ırk, saf alman ırkı” arayışları kapsamında 400 bin masum insan öldürülmüştü. Hitler zihniyeti günümüzde farklı bir format ile yeniden hortlamıştır. ‘köpekleri salmak, fakat taşları bağlamak` sorunun çözümü için doğru yöntem değildir. Suçu işleyen cezalandırılmalıdır. Mağdurun cezalandırılması hiçbir hukuk düzeninde karşılaşılmış bir durum değildir.
 

CEZAYI ARTTIRIN
Suç önlenemiyorsa, ceza artırımı veya suçlunun, saldırgan davranışlarının kısıtlanmasına yönelik çalışma yapılmalıdır. Engelliliğin önlenmesi konusunda çözüm ve çareler aranıyorsa bilimsel yöntemlerle tespit edilen kriterler göz önünde bulundurularak çözüm aranmalıdır.”

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ